Martin Scorsese kocha polskie filmy. Reżyser pokaże Amerykanom klasykę nadwiślańskiego kina

Martin Scorsese firmuje swoim nazwiskiem przegląd polskich filmów
Martin Scorsese firmuje swoim nazwiskiem przegląd polskich filmów Fot. Georges Biard / wikimedia.org
Martin Scorsese znany jest przede wszystkim jako reżyser "Taksówkarza", "Wściekłego byka", "Chłopców z ferajny", "Kasyna" czy "Wilka z Wall Street". Nie wszyscy wiedzą natomiast, że Scorsese ma słabość do polskich filmów. W Nowym Jorku zainaugurowany zostanie niebawem przegląd klasyki polskiego kina, który firmuje nazwisko słynnego reżysera. Filmy, jakie będą pokazywane w jego ramach, wybrał osobiście sam Scorsese.


Przegląd polskich filmów, organizowany pod tytułem "Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema", rozpocznie się 5 lutego w nowojorskim Lincoln Center. Zainaugurują go "Barwy ochronne" Krzysztofa Zanussiego oraz "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy, w pokazie wezmą udział znakomici goście ze środowiska filmowego i uniwersyteckiego NY.

W ramach przeglądu widzowie będą mogli zobaczyć 21 zrekonstruowanych cyfrowo klasyków nadwiślańskiej kinematografii. Na liście pokazywanych obrazów, ułożonej przez samego Scorsese, znalazły się m.in. filmy Krzysztofa Kieślowskiego i Tadeusza Konwickiego.

Przegląd będzie trwać przez dwa lata i obejmie wiele amerykańskich oraz kanadyjskich kin. Wiosną dołączy do niego sieć kin Helios, wyświetlając wybrane przez Scorsese filmy w Polsce. Inicjatorem zorganizowania przeglądu jest Jędrzej Sabliński, współwłaściciel firmy DI Factory, który rozmawiał z reżyserem, gdy ten odwiedził Polskę w 2011 roku. Scorsese obejrzał wówczas kilka zrekonstruowanych cyfrowo polskich filmów i doszedł do wniosku, że prezentują się one tak dobrze, że warto pokazać je także amerykańskim miłośnikom kina.


W programie filmy Wajdy, Kieślowskiego i Kownackiego
Podczas przeglądu wyświetlane będą odnowione wersje 21 filmów. Cyfrowej rekonstrukcji dokonano w ramach projektu KinoRP i Programu Wieloletniego Kultura+, priorytet Digitalizacja i Programu Zasoby Cyfrowe, przy udziale Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

W trakcie przeglądu prezentowane będą: "Austeria", "Faraon", "Pociąg", "Matka Joanna od aniołów" Jerzego Kawalerowicza, "Eroica" Andrzeja Munka, "Constans", "Barwy ochronne", "Iluminacja" Krzysztofa Zanussiego, "Człowiek z żelaza", "Popiół i diament", "Niewinni czarodzieje", "Wesele", "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy, "Krótki film o zabijaniu", "Przypadek" Krzysztofa Kieślowskiego, "Krzyżacy" Aleksandra Forda, "Ostatni dzień lata", "Salto" Tadeusza Konwickiego, "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Sanatorium pod klepsydrą" Wojciecha Hasa oraz "Trzeba zabić tę miłość" Janusza Morgensterna.

Dokładny plan projekcji będzie dostępny na oficjalnej stronie przeglądu oraz na jego facebookowym profilu. Przegląd powstaje we współpracy między Fundacją Propaganda, DI Factory, Cyfrowym Repozytorium Filmowym, Film Foundation oraz Milestone Film Distribution, z udziałem studiów filmowych Kadr, Tor i Zebra, przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...