Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii stworzyli właśnie pierwszą na świecie drukarkę 3D, która jest w stanie wybudować ponad dwustumetrowy dom w około 24 godziny.
Już od 2008 roku, profesor Behrokh Khoshnevis, wraz z grupą naukowców z USC prowadzi projekt poświęcony nowej technologii tworzenia prefabrykatów. Contour Crafting to technologia wykorzystująca druk 3D. Stworzony przez naukowców robot potrafi, warstwa po warstwie, wydrukować betonowe ściany. Krzywe, pochyłe, zupełnie proste i kopuły.
Proces wydrukowania całego, około dwustumetrowego domu zajmuje około 24 godzin. W tym czasie, ogromny robot może zamienić surowy beton w gotową, zaprogramowaną wcześniej konstrukcję. W ścianach są oczywiście przewidziane miejsca na niezbędne przewody i przejścia dla energii elektrycznej, instalacji hydraulicznych i klimatyzacji.
Wykład profesora Behrokha Khoshnevisa "Contour Crafting: Automated Construction"
Celem badań grupy naukowej było opracowanie technologii, która pozwoliłaby na poprawę sytuacji mieszkaniowej ponad już miliardowej grupy ludzi, osiedlonych na światowych slumsach. Ich drukarka (czy to już być może nie zasługuje na nową nazwę?) mogłaby tworzyć schronienia dla ludzi pozbawionych domów przez katastrofy naturalne, a w trochę dalszej przyszłości, być może nawet kolonie na innych planetach.
NASA i Instytut Cal-Earth sponsorują grupie naukowców badania nad stworzeniem aplikacji umożliwiającej maszynom także budowanie płyt lotniskowych, hangarów i siedlisk na Księżycu i Marsie. Naprawdę.