Islam od kuchni. Tak wygląda Tadżykistan [Fotoreportaż]

Ayna pochodzi z biednej rodziny i musi pracować. Ma 24 lat i nie jest jeszcze zamężna. Tutaj młodzi pobierają się w wieku 20 lat, lecz jej ojciec nie jest wystarczająco zamożny, by wydać ją za mąż. Ona jednak nie wydaje się być tym szczególnie zatroskana
Ayna pochodzi z biednej rodziny i musi pracować. Ma 24 lat i nie jest jeszcze zamężna. Tutaj młodzi pobierają się w wieku 20 lat, lecz jej ojciec nie jest wystarczająco zamożny, by wydać ją za mąż. Ona jednak nie wydaje się być tym szczególnie zatroskana Fot. Karolina Samborska
W kuchni są zawsze najlepsze spotkania. Najlepsze, bo najbardziej intymne i najszczersze. Nie ma tu niezadanych pytań, są tylko nieśmiałe odpowiedzi. W kuchni rozmawia się o życiu, o mężczyznach, którzy wszędzie są tacy sami, o strojach, o wielkiej miłości, też tej niespełnionej. Tu nie ma różnic kulturowych ani religijnych.

Tadżykowie, w tym Yaghnobi, to sunnici, u których pozycja kobiety jest często dyskryminowana. Natomiast Pamirczycy to ismailici, którzy są postępowym nurtem islamu. Często, przez ten postęp, nazywani są heretykami. Ich przywódcą jest liberalny i wykształcony na Zachodzie, a zamieszkały w Europie, Aga Khan IV.

„Tutaj, w Pamirze, kobiety są wolne, nie są, jak u innych, tylko do gotowania i sprzątania. Chodzą do szkoły, a potem idą na studia w Khorogu”. Kobiety ismailickie, które można nazwać feministkami islamskimi, są wykształcone, część z nich pracuje. Ich pozycja w społeczeństwie jest równa pozycji mężczyzny.

Większość małżeństw w sunnickim Tadżykistanie jest zaaranżowana. Poligamia dozwolona jest do czterech żon. Młodzi zaręczają się w wieku 18 lat, a uroczystość weselna odbywa się z reguły dwa lata poźniej, czas potrzebny jest na przygotowanie przyjęcia.


W kulturze europejskiej młodzi pracujący stają się bardzo szybko niezależni od rodziny. Młode pary żyją “na swoim”. W Tadżykistanie jest inaczej. Trudna sytuacja ekonomiczna zmusza ludzi do życia pod jednym dachem. Wybrany czy wybrana przychodzi żyć w gronie rodzinnym, zatem decyzja, kto nowy ma zamieszkać pod wspólnym dachem jest też decyzją rodzinną.

Więzy miłosne między parami nie są tak istotne, jak więzy rodzinne. Światy mężczyzn i kobiet są wyraźnie podzielone. Kobiety zajmują się domostwem i wychowaniem dzieci. Jest to instynktowne. Mężczyźni, jeśli znajdzie się praca, pracują, ale na pewno nigdy nie odmówią kieliszka wódki. Kiedy piją, stają się surowi, jak otaczająca ich rzeczywistość. Wiedzą, iż jest to złe, zatem trzymają rodziny z dala od tego świata i może dlatego właśnie światy kobiet i mężczyzn pozostają odległe. Kuchnia jest światem kobiet.
Autorką tekstu i zdjęć jest Karolina Samborska.
www.karolinasamborska.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...