Lekarze i dietetycy nie mają wątpliwości, że karmienie piersią jest dla większości niemowląt wyjątkowo korzystne. Oprócz kwestii żywieniowych, pozwala budować także silniejszą więź między matką a dzieckiem. Dlatego też wiele kobiet chętnie decyduje się zaryzykować figurę dla dobra dziecka. Czy panie powinny być jednak zmuszone do karmienia piersią? Tak uznano w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Tamtejsze władze przeforsowały prawo nakazujące każdej obywatelce Zjednoczonych Emiratów Arabskich, która jest świeżo upieczoną matką karmienie dziecka piersią, aż do ukończenie przez niego drugiego roku życia. Wszystko za sprawą środowisk, które podkreślały, iż zdrowi obywatele mogą wyrosnąć tylko na mleku matki.
Kto by pytał kobiety...
Zdominowane przez mężczyzn organy legislacyjne nie poświęciły tymczasem zbyt wiele uwagi temu, iż w wielu przypadkach kobiety rezygnują z karmienia piersi nie tylko ze względu na strach przed utratą jędrnych piersi, ale i z powodów zdrowotnych.
Od teraz każdy mężczyzna może jednak pozwać swoją żonę, gdy ta nie będzie karmiła ich dziecka piersią. Nowe prawo zostało w ZEA wprowadzone tak bezmyślnie, że problemy z wymiarem sprawiedliwości mogą mięć więc także panie, które mleka nie mają lub ich organizm przestanie je produkować przed drugimi urodzinami dziecka.
Wtedy czeka je batalia przed sądem i komisjami lekarskimi. Jeśli lekarze potwierdzą wersję kobiety, mleko ma zostać zapewnione maluchowi niejako z urzędu. Choć tego rządzący jeszcze nie zdążyli unormować...
Karmić za wszelką cenę?
W Emiratach nadal nie wiadomo, co mają jednak robić matki, które karmiąc dziecko naturalnym pokarmem mogą narazić jego zdrowie i życie. W dzisiejszych czasach pod każdą szerokością geograficzną nie brakuje bowiem dzieci rodzących się na przykład z uczuleniami.
Komentatorów zaskakuje także jeszcze jeden fakt związany z okolicznościami wprowadzenia prawa zmuszającego matki do karmienia piersią. Te normy to część programu mającego na poziomie ustaw zapewnić małym obywatelom ZEA odpowiednią opiekę. Zmuszając kobiety do karmienia piersią, władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie wprowadziły tymczasem planowanych przepisów gwarantujących pracującym kobietom czas wolny na karmienie.