Nie tak dawno temu filmy oglądało się na kasetach VHS, muzyki słuchało z CD, a do internetu mało kto zaglądał, bo dla większości Polaków sieć była jeszcze egzotyczną ciekawostką. W takich warunkach debiutowało wiele stron, bez których wielu z nas nie potrafi dzisiaj żyć. Początki były przeważnie niepozorne, a nawet pokraczne...
Sieciową podróż w czasie można odbyć dzięki Internetowemu Archiwum. Wystarczy wpisać adres strony, wybrać datę i już, oczom ukazują się widoki, z którymi internauci mieli do czynienia jeszcze przed powstaniem Facebooka czy Twittera.
1. Wirtualna Polska
Wirtualna Polska była pierwszym portalem internetowym w Polsce. Strona powstała w marcu 1995 roku. Był to pierwszy polski katalog stron WWW wzorowany na amerykańskim Yahoo! Wirtualna Polska została stworzona na serwerze Wydziału Elektrycznego Politechniki Gdańskiej. Jej autorami byli Leszek Bogdanowicz, Damian Woźniak, Jacek Kawalec i Marek Borzestowski. W 1998 roku serwis został przeniesiony na adres www.wp.pl, który do dziś pozostaje aktualny. Stopniowo rozbudowywany katalog stron w krótkim czasie przeobraził się w portal internetowy.
2. Onet
W lutym 1996 roku Roman Kluska, szef firmy Optimus spotkał się z Billem Gatesem, który po raz pierwszy przyjechał do Polski. Zachęcił on Kluskę do zainteresowania się Internetem. Szef Optimusa- firmy, która zajmowała się produkcją komputerów, stworzył 12-osobowy zespół, który miał za zadanie stworzyć stronę internetową. Początkowo portal nazywał się OptimusNet, ale skrócono nazwę do Onet i podobnie jak Wirtualna Polska był katalogiem stron WWW. Onet zadebiutował 2 czerwca 1996 roku. Od 1997 ewoluował w stronę portalu informacyjnego.
3. Interia
Sukces Onetu i WP spowodował, że zaczęły pojawiać się kolejne serwisy. Jednym z nich była Interia, która powstała jako dzieło Com.Arch S.A. i RMF FM 13 sierpnia 1999 roku. Początkowo nazywała się INTERNET FM S.A. W grudniu zmieniono nazwę na Interia, a oficjalna premiera portalu internetowego odbyła się 11 lutego 2000 roku. Witryna była zintegrowana z kontem pocztowym i zawierała sześć serwisów tematycznych: Wiadomości, Ekonomia o Biznes, Motoryzacja, Turystyka, Rozrywka i Kobieta.
4. Gazeta.pl i Wyborcza.pl
Gazeta.pl powstała 20 lutego 2001 roku na bazie internetowego wydania “Gazety Wyborczej” istniejącej pod tym samym adresem. Jednak “Gazeta Wyborcza” dużo wcześniej zadebiutowała w sieci, bo już w 1994 roku, kiedy to na serwerze krakowskiego Cyfronetu pojawił się krakowski dodatek “Gazety w Krakowie”. Było to pierwsze w Polsce papierowe czasopismo mające swój internetowy odpowiednik. Jednak sama witryna www “Gazety Wyborczej” powstała dopiero w marcu 1995 roku.
5. Google
Ojcami założycielami Google’a byli Larry Page i Siergiej Brin. Wyszukiwarka zadebiutowała 4 wrześniu 1998 roku. Opracowali oni algorytm BackRub, który wykorzystywał metodę analizy powiązań hipertekstowych. Algorytm z czasem został przemianowany na PageRank. Google w Polsce pojawił się 23 września 2005.
6. Allegro
Polski odpowiednik eBuy został założony w 1999 roku przez poznańską spółkę Surf Stop Shop sp. z o.o. Pierwszą wersję oryginalnego oprogramowania serwisu stworzył Tomasz Dudziak, który był też pomysłodawcą nazwy “Allegro”. Serwis z czasem stał się największą platformą e-commerce w Polsce.
7. Prezydent.pl
Na przestrzeni lat ewoluowała także strona prezydent.pl- oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zawierający aktualności i informacje dotyczące prezydenta i jego najbliższego otoczenia.
8. Yahoo
Amerykański serwis internetowy, który powstał w 1994 roku. Jego założycielami są doktoranci fizyki na Wydziale Inżynierii Elektrycznej Uniwersytetu w Stanford, David Filo i Jerry Yang. Nazwa serwisu pochodzi od opisywanej w "Podróżach Guliwera” rasy ludzkiej. Według twórców pierwotny charakter serwisu przypominał rasę opisaną przez Jonathana Swifta.
9. Amazon
Amazon został założony przez Jeffa Bezosa w 1994 r. i jest obecnie największym na świecie sklepem internetowym. W Polsce działa o 2014 roku.