Agentem wywiadu PRL w Watykanie, ps. "Lamos", był abp Janusz Bolonek. To on zadenuncjował Kuklińskiego?

Sławomir Cenckiewicz ujawnił, że agentem wywiadu PRL w Watykanie ps. "Lamos" był arcybiskup Janusz Bolonek
Sławomir Cenckiewicz ujawnił, że agentem wywiadu PRL w Watykanie ps. "Lamos" był arcybiskup Janusz Bolonek Fot. Caratinga8/http://bit.ly/1eOr3GC/GNU Free/http://bit.ly/1gnkjhw/Adam Golec/Agencja Gazeta
Lamos lub Latynos - tak nazywano agenta PRL, który był wtyką ówczesnych władz w Watykanie. Na antenie TV Republika Sławomir Cenckiewicz ujawnił, że owym agentem był arcybiskup Janusz Bolonek.

Wtyka wywiadu PRL w Watykanie o pseudonimie "Lamos" to abp Janusz Bolonek - ujawnił Cenckiewicz. Potwierdził to później na Twitterze Cezary Gmyz, który w tygodniku "Do rzeczy" opisał działalność tego agenta. Dziennikarz na TT wrzucił również skan dokumentu, który poświadcza o tym, że "Lamos" to abp Bolonek.

To o tyle ciekawe, że jak pisał Gmyz, "Lamos" był osobą, która najprawdopodobniej zadenuncjowała Ryszarda Kuklińskiego. Dziennikarz "Do rzeczy" ustalił, że do wywiadu PRL informacje o wyciekach danych - za które odpowiedzialny był Kukliński - dotarły właśnie z Rzymu. Według Gmyza, meldunek na ten temat złożył agent o pseudonimach "Lamos" lub "Latynos".

Gmyz zaznaczył w tekście, że w trakcie śledztwa odnalazł w IPN dokumenty "wskazujące na tożsamość Lamosa". Dziennikarzowi nie udało się jednak skontaktować z tą osobą, więc nie wymienił jej nazwiska. W artykule podkreślono, że ostatnim oficerem prowadzącym "Lamosa" był Aleksander Makowski - nasz bloger, który ostatnio ostro krytykuje Kuklińskiego.

Do sprawy nie odnieśli się jeszcze przedstawiciele Kościoła.

Źródło: TV Republika
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...