Najdroższe seriale w historii. Zaskakujący numer jeden

"Gra o tron" to jeden z najdroższych seriali.
"Gra o tron" to jeden z najdroższych seriali. Fot. HBO
Seriale już dawno przestały być młodszym i słabszym braciszkiem hollywoodzkich filmów. Tytuły, które śledzą fani na całym świecie nadrabiają nie tylko fabułą i realizacją, ale także kosztami. Te idą już w miliony dolarów. I to za jeden odcinek. Poniżej ranking najdroższych produkcji w historii pod względem tego, ile kosztowała produkcja pojedynczego epizodu u szczytu popularności. Niektóre pozycje zaskakują.


6. Terra Nova - 3,9 mln dolarów

1 sezon, 13 odcinków

Co ciekawe, mimo że seriale oglądam nałogowo, o tym nigdy nawet nie słyszałem. To produkcja sciencie-fiction nakręcona w 2011 roku przez Stevena Spielberga. Akcja dzieje się w przyszłości (rok 2149) i opowiada historię rodziny Shannonów, która cofa się w czasie do ery dinozaurów, ponieważ Ziemi w aktualnym wymiarze grozi zniszczenie. Serial kręcono w Australii. Produkcja została zawieszona po pierwszym sezonie, ale możliwe, że zostanie "odgrzany".

5. Lost - Zagubieni - 4 mln dolarów

6 sezonów, 136 odcinków

Jedna z najpopularniejszych produkcji w historii. "Lost" powstał w 2004 roku, kiedy to branża serialowa była daleko od obecnego stanu. Znana na całym świecie historia 48 pasażerów lotu, który rozbił się na opuszczonej wyspie tropikalnej. Nie brakuje elementów dramatu i science-fiction. Tak duże koszty generowała lokalizacja: serial kręcono na Hawajach, oraz kilkudziesięcioosobowa obsada.

4. Deadwood - 4,5 mln dolarów

3 sezony, 36 odcinków

Wstyd się przyznać, że nigdy o nim nie słyszałem? Amerykański western kręcony w latach 2004-2006 przez HBO. To historia legendarnej i prawdziwej miejscowości Deadwood, do której zjeżdżają nie tylko poszukiwacze złota, ale wszyscy, którzy pragną zarówno pieniędzy, jak i władzy. Co ciekawe, w serialu przedstawiono zarówno postacie oparte na faktach, jak i te fikcyjne.


Całość dzieje się około roku 1870. Na ekranie obserwujemy losy przestępców, dawnych żołnierzy, najemników, biznesmenów, robotników, prostytutki i oczywiście nieustraszonych kowbojów. Choć serial ma konwencję nietypowego westernu, doskonale pokazuje rozwój miasta i tamtejsze realia.

Gra o tron - 6 mln dolarów

3 sezony, 30 odcinków

Jedna z najgorętszych produkcji ostatnich lat. Ekranizacja kultowej sagi George'a R.R. Martina, która zyskała na popularności jeszcze bardziej właśnie dzięki serialowi. Do tej pory wyemitowano 3 sezony, ale fani na całym świecie czekają na czwarty, którego premierę zapowiedziano na kwiecień 2014 roku.

Puszczany w 75 krajach na świecie i w kilku z nich kręcony: Irlandia, Malta, Chorwacja, Maroko. Obsada trzeciego sezonu to 257 aktorów i 703 osoby z produkcji! Akcja rozgrywa się w Siedmiu Królestwach, gdzie zwaśnione rody walczą o sukcesję.

2. Rzym - 9 mln dolarów

2 sezony, 23 odcinki

Genialna produkcja (przez duże G!) stworzona przy współpracy HBO z BBC w latach 2005-2007. Historyczny serial jak mało który pokazuje losy starożytnego Rzymu. Zaczyna się od zwycięskiego powrotu Juliusza Cezara z Galii, a kończy... lepiej nie mówić. Polityczne intrygi, romanse i historie poszczególnych bohaterów przyciągają jak mało co. Serial skupia się bardziej na konkretnych postaciach, aniżeli samej historii. Tak duże koszty generowały m.in. realistyczne stroje, które trzeba było przygotowywać na każdy z 23 odcinków.

1. Przyjaciele - 10 mln dolarów

10 sezonów, 239 odcinków

Numer jeden może zaskakiwać. Nie ma tu spektakularnych plenerów, gigantycznych scen akcji czy setek aktorów. A mimo to kultowi "Przyjaciele" w szczytowym momencie kosztowali ok. 10 mln dolarów za odcinek (10 sezon). Biorąc pod uwagę, że serial kręcono przez całą dekadę (1994-2004), tak astronomiczna suma dziwi już nieco mniej. Popularni aktorzy chcą zarabiać więcej, a i widzowie więcej wymagają. Gdyby ktoś jednak nie widział, "Przyjaciele" to historia szóstki znajomych, mieszkających w Nowym Jorku.


Dane finansowe na podstawie TheRichest.com.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

JEST WEEKEND!

POPKULTURA 0 0Wielka niespodzianka w ostatnim sezonie "Wikingów". Pojawi się w nim mocny, polski akcent
DAD:HERO 0 0Znamy świąteczne premiery Netflixa. Da się przeżyć święta bez „Kevina samego w domu” – oto 5 opcji
Diverse 0 0Na pewno masz w szafie ubrania z ich logo. Teraz będą w nich jeździć uczestnicy Rajdu Dakar
0 0Polacy nie potrafią wycenić ani własnej, ani cudzej pracy. Wyżej od człowieka cenimy maszynę
POLECAMY 0 0Uczeń jak mistrz. Oto poseł, który zastąpił Piotrowicza i kroczy jego ścieżką
0 0Takiej inwestycji Zakopane nie widziało. Ksiądz buduje "galerię handlową" przy kościele i Krupówkach
Volvo 0 0Ten samochód to fenomen. Wielu próbowało zrobić podobny, udało się tylko jednej marce
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
dad:HERO 0 0Pierwsze 5 lat jest najważniejsze dla relacji ojca z synem. Przekonałem się o tym na własnej skórze
0 0"Zachwycisz się". Igor Herbut nagrał poruszającą piosenkę dla synka. Zdradził też jego imię
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Michalkiewicz ujawnił dane ofiary księdza. Pytamy, czy mu nie wstyd
0 0Prestiżowa nagroda dla Sekielskiego. Ale widać, że odniósł też inny sukces