Dziennikarka próbuje przeżyć za płacę minimalną 1237 zł netto

Dziennikarka Justyna Niedbał próbuje żyć za płacę minimalną. Efekt? Dzień pierwszy spłacił rachunki, dzień drugi bierze pożyczkę
Dziennikarka Justyna Niedbał próbuje żyć za płacę minimalną. Efekt? Dzień pierwszy spłacił rachunki, dzień drugi bierze pożyczkę Fot. shutterstock.com
Justyna Niedbał, dziennikarka serwisu Bankier.pl, postanowiła przeżyć za płacę minimalną. Swoje wrażenia opisuje na blogu. Jak jej idzie? Dopiero zaczęła, ale już wie jak tanio kupować ubrania i wydać niecałe 20 zł na prezent na Walentynki.


Justyna Niedbał, dziennikarka serwisu Bankier.pl, postanowiła spróbować żyć za płacę minimalną - 1237 złotych. Swoje postępy relacjonuje na blogu i opisuje dokładnie wszystkie wydatki.

Dziennikarka wylicza dosłownie wszystko: ile pieniędzy przeznaczyć na jedzenie, rachunki, ubrania. Pomagają jej internauci, podpowiadając sposoby na tanie kupowanie ubrań, jedzenia, czy kulturę i formy spędzania czasu. Od 1 lutego do 12 lutego stan konta Justyny spadł z 1237 zł do raptem 405 zł. Najwięcej pochłonęły, oczywiście, rachunki i zakupy spożywcze.

Akcję dziennikarki opisał na swoim blogu główny ekonomista Bankier.pl Łukasz Piechowiak. Jak piszę, nad życiem za płacę minimalną można już tylko płakać.

Łukasz Piechowiak
O życiu za płacę minimalną

Gdy nie masz rodziny, dzieci i zobowiązań to przeżycie za takie pieniądze jest nawet wykonalne bez większego problemu. Jest skromnie, bo skromne, ale na piwo starczy. Gorzej, gdy człowiek wchodzi w dorosłość i uświadamia sobie, że to co było akceptowalne w akademiku, w szarej rzeczywistości zamienia się w traumę dnia codziennego. Po opłatach za mały pokój na końcu świata, rachunek za najtańszy telefon i bilet miesięczny w portfelu pozostaje już naprawdę niewielka kwota.


Ekonomista wskazuje przy tym, że przecież ludzie muszą się ubierać czy chodzić do fryzjera. Ci, którzy mają najniższe zarobki, znajdują na to swoje sposoby, ale najeść się jest trudno za 5 złotych. O większych luksusach nie wspominając.

Łukasz Piechowiak
O życiu za płacę minimalną

Proszę zapomnieć o wakacjach. Proszę zapomnieć o wycieczce jednodniowej w góry. Może się Pan/Pani pozachwycać roślinnością w pięknym parku z fontanną za 6 mln zł (współfinansowaną ze środków UE).


Piechowiak zaznacza przy tym, że takie życie to często standard polskiej wsi, Polski B. "Tak toczy się życie na suchej bułce i bez kawy z cacao kupionej za 15 zł w pięknej kawiarni" - tłumaczy ekonomista. Przy takich zarobkach trudno też korzystać z kultury. "Tarantino nie bawi, Spacey nie zachwyca. Mistrzowie estrady dobijają biedaka, który kulturę kocha, ale kradnie ją w największej wypożyczalni świata" - opisuje ekonomista.


Podkreśla przy tym, że często ludzi biednych od bogatych różni jedynie łut szczęścia - bo mają to samo doświadczenie, wykształcenie, ale inną pracę. "Dlaczego Ty masz szczęście, a ja muszę szukać swojego na emigracji? To jest właśnie wielka tragedia społeczna, której zza iPada poseł nie ujrzy" - wyjaśnia Piechowiak.

Łukasz Piechowiak
O życiu za płacę minimalną

Tutaj, proszę Państwa, nie ma miejsca na nowoczesne metody motywacji za pomocą tajemnej amerykańskiej metody – trzy kroki do uszczęśliwienia pracownika. Jedyna motywacja to podwyżka – koniec dyskusji.


Dlatego też główny ekonomista Bankier.pl postanowił wesprzeć akcję Justyny Niedbał życia za płacę minimalną. Śledzić jej losy można tutaj.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Reserved 0 0Reserved pokazuje inną twarz lat 80. Wieczorowa kolekcja bierze z nich to, co najlepsze
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
Skoda Polska 0 0Nowe auto nie musi być kupione za gotówkę. Można je mieć jak telefon na abonament
T-mobile 0 0Zachwyciła go postać epizodyczna. Raczek o kultowym już filmie
0 0Michalkiewicz ujawnił dane ofiary księdza. Pytamy, czy mu nie wstyd
0 0Robią coś, czego bał się rząd PiS. Czesi wprowadzają podatek, który tak drażni Amerykanów
0 0Edycja genów to rynek wart miliardy. Opiera się na metodzie podejrzanej u bakterii
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Psy zagryzły kobietę w ciąży. Umarła w lesie, w którym trwało polowanie
0 0Dulkiewicz o kandydaturze Jaśkowiaka. Wymowna reakcja prezydent Gdańska
0 0Z domowym budżetem to by nie przeszło. Rząd zachowuje się jak nieodpowiedzialna gospodyni

MOTO

0 0Gdzieś już to widziałeś. Seat Tarraco to dobre… niemieckie auto – nie licz na hiszpański temperament
0 0Ten dziwoląg da się lubić. Nowy C-HR ma przekonać tych, którzy do tej pory mówili mu "nie"