Polskie studio FAAB Architektura wygrało konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej budynku biurowego dla PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna w Bełchatowie. Niektóre z zaprezentowanych rozwiązań będą po raz pierwszy realizowane w Polsce.
W tego typu dużych biurach, bardzo ciężko jest doprowadzić do sytuacji, w której prawie wszystkie pomieszczenia są oświetlane naturalnie. Nawet w szklanych biurowcach, które zdawałoby się, zapewniają swoim pracownikom maksimum światła, już od rana żarówki świecą się na korytarzach i w pomieszczeniach, które znajdują się z dala od przeszklonych ścian.
W biurze w Bełhatowie naturalnie oświetlone będą klatki schodowe, pokoje konferencyjne, gospodarcze, a nawet toalety, czyli w sumie 92 % powierzchni biura, w którym pracować będzie 230 osób. Zapotrzebowanie na energię potrzebną do oświetlenia budynku zostanie zmniejszone nie tylko ze względu na dobrze zaplanowane i umiejscowienie okien i świetlików. Architekci proponują wykorzystanie specjalnego systemu czujników oświetlenia, które będą dopasowywać natężenie światła do warunków. Biuro będzie inaczej oświetlone po zmroku i w pochmurny dzień.
Czarna elewacja na parterze będzie według projektu wykończona panelami z łupków węgla brunatnego. Dla pracowników został zaprojektowany zielony ogród ze stawem, którego woda będzie oczyszczana przy pomocy nieagresywnych środków, co doprowadzi ją czystości odpowiadającej wodzie z czystego jeziora.
Rośliny będą nawadniane przy pomocy wody deszczowej, zbieranej z dachu budynku, parkingu i przestrzeni otaczającej biuro. PGE GiEK obecnie pracuje nad ekologiczną technologią wychwytywania i składowania dwutlenku węgla. Energetyka konwencjonalna nie słynie raczej z pozytywnego wpływu na środowisko.
Pomimo tego PGE zdecydowało się zrealizować dla siebie budynek oszczędzający światło i prowadzi prace nad minimalizowaniem wpływu elektrowni węglowych na środowisko. Architektom ze studia FAAB gratulujemy wygranej i czekamy na więcej „zielonych” projektów.