Dawid faworytem w pojedynku z Goliatem, czyli mecz o mistrzostwo Polski

Ruch Chorzów podczas półfinałowego meczu o Puchar Polski z Wisłą Kraków
Ruch Chorzów podczas półfinałowego meczu o Puchar Polski z Wisłą Kraków Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
Legia Warszaw budżet na poziome 80 milionów złotych, Ruch na poziomie około 15. Ci pierwsi zatrudniają takich graczy, jak Ljuboja czy Blanco, którym trzeba płacić po 2 miliony złotych rocznie. Ci drudzy, co roku sprzedają najlepszych piłkarzy. Mimo to faworytem meczu o mistrzostwo Polski, według wielu kibiców i ekspertów, jest właśnie Ruch Chorzów.- To był 1989 rok. W Polsce upadał komunizm, a Ruch Chorzów zdobył swoje ostatnie mistrzostwo Polski. To było niesamowite. Pamiętam, że o tytule decydował mecz w Zabrzu, na boisku największego rywala. Ruch wygrał 2:1 - tak na swoim blog na naTemat wspomina ostatnie mistrzostwo Polski Ruchu, jego dzisiejszy kapitan Wojciech Grzyb. Dziś przed Niebieskimi szansa, żeby historię sprzed ponad 20 lat powtórzyć.

Jeśli wygraj na Łazienkowskiej, to wskoczą na pierwsze miejsce w tabeli. I jak mówią eksperci - nie powinni go już oddać.

fragmenty meczu Legia - Ruch 2:3 sprzed roku


28 listopada - to dzień, kiedy Ruch Chorzów ostatni raz przegrał w lidze. Jego dzisiejszy przeciwnik, jest co prawda w lidze niepokonany od 19 lutego, ale ani ostatnie wyniki, ani jeszcze bardziej gra Legii, nie są zadowalające. Trzy mecze ligowe - trzy remisy. Jeśli jeszcze remis z Wisłą kończony przez zawodników z Warszawy w dziewiątkę można uznać za swego rodzaju sukces, to już remisy z Polonią i GKS-em Bełchatów na własnym boisku to dla Legii porażki. A z tymi ostatnimi może i wręcz kompromitacja.

- Patrząc na grę obu drużyn, to Ruch jest teraz faworytem. Nie żartuję - mówił po pucharowym zwycięstwie Legii z Arką, jej trener Maciej Skorża. I rzeczywiście obserwując grę obu zespołów w ostatnim czasie, trudno ze szkoleniowcem Legii się nie zgodzić.


Kopciuszek gra z hegemonem?

Ruch Chorzów to drużyna, której największym sukcesem przez ostatnie 15 lat było zajęcie 3. miejsca w lidze. Legia właściwie co roku walczy o mistrzostwo Polski, albo chociaż taką walkę zapowiada.

Weźmy kadry obu zespołów i porównajmy ich wartość. Legia przez niemiecki portal transfemarkt jest wyceniana na ponad 24 miliony euro. Ruch na trzy razy mniej. Teraz porównajmy budżety - Legia około 80 milionów złotych, Ruch „zaledwie” 15. Kolej na stadiony - Legii o pojemności 31 tys., Ruchu trzy razy mniejszy - 10 tysięcy. A to też generuje ogromną część wpływów do budżetu. Wartości poszczególnych piłkarzy - taki Miro Radović z Legii od najwyżej wycenianego piłkarza Ruchu, jest wart ponownie trzykrotnie więcej.

Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki, rzeczywiście można mówić o pojedynku Dawida z Goliatem. Jednak forma obu drużyn to już zupełnie inna bajka.

W przeciwieństwie do biblijnej przypowieści, tutaj zwycięstwo Dawida nikogo chyba nie zdziwi.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...