Warren Buffett: „Mówienie ‚nie’ przyspieszy twoją karierę”. Eksperci podpowiadają, jak to robić, by nie zrazić ludzi

Warren Buffett radzi, by nauczyć się mówić "nie".
Warren Buffett radzi, by nauczyć się mówić "nie". Fot. Mark Hirschey / bit.ly/OkkkdW / Lic. CC BY SA 2.0 / bit.ly/19z8OPx
Mówienie „nie” jest trudne i trzeba mieć silną osobowość, by zdecydować się na taką odpowiedź, kiedy przełożeni czy współpracownicy chcą nas obarczyć kolejnym zadaniem. Ale jak podpowiada jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie Warren Buffet wyrobienie w sobie tej umiejętności może mieć ogromny wpływ na rozwój kariery. Eksperci podpowiadają jak wcielić poradę Buffetta w życie.


Przyjmowanie kolejnych zadań wcale nie musi oznaczać rozwoju naszej kariery, choć wydaje się, że to wyraz większego zaufania i szansa na pokazanie się z dobrej strony. Ale czasami po prostu brakuje nam czasu lub wiedzy na wykonanie ich wszystkich na odpowiednio wysokim poziomie. A to może obrócić się przeciw nam. Dlatego jak mówi Warren Buffett trzeba się nauczyć mówić „nie”. „Różnica, między ludźmi którzy odnieśli sukces, a tymi, którzy odnieśli duży sukces jest taka, że ci drudzy mówią ‚nie’ w prawie każdej sprawie” – stwierdził kiedyś.

Tylko jak to zrobić, żeby nie wyjść na samolubnych leni? Przede wszystkim warto zastanowić się na które z próśb rzeczywiście można odrzucić. Jeśli zadanie nie pomoże nam nauczyć się czegoś nowego i poprawić naszą pozycję zawodową czy przynieść dodatkowe zarobki. Poza tym dobrze jest nie zostawiać interesanta z pustymi rękoma. Dlatego można mu podpowiedzieć, do kogo powinien się zgłosić, żeby dostać pomoc.

Sprytnym sposobem jest też odsuwanie odpowiedzi na później. Ale mówiąc „Nie teraz, może w przyszłym tygodniu” możemy sobie przysporzyć stalkerów , którzy rzeczywiście uznają, że chętnie im pomożemy za kilka dni. Poza tym jeśli kilka osób prosi nas o to samo, można pomóc im grupowo – to duża oszczędność czasu. Jednak według niektórych warto czasami przyjąć na siebie zadanie, nawet trudne. Po prostu każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie.Źródło: BBC
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
NATEMAT EXTRA 0 0“To jakby odbity człowiek”. Tutaj zachowały się ślady krwi powstańców
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Rządy PiS nazywała reżimem. Ta Czeszka może napsuć krwi Kaczyńskiemu bardziej niż Timmermans
0 0To po to PiS przerwał posiedzenie Sejmu? Arłukowicz mówi o "handlu"