Koniec nagłych zwolnień. Dwa tygodnie wypowiedzenia to za mało - twierdzi Trybunał Sprawiedliwości UE

Dwutygodniowy okres [url=http://shutr.bz/PMxAJx]wypowiedzenia[/url] na umowach na czas określony to dyskryminacja - twierdzi Trybunał Sprawiedliwości UE
Dwutygodniowy okres wypowiedzenia na umowach na czas określony to dyskryminacja - twierdzi Trybunał Sprawiedliwości UE Fot. shutterstock.com
Dwutygodniowy okres wypowiedzenia to za mało dla osób pracujących na czas określony - uznał Trybunał Sprawiedliwości UE. To odpowiedź na wątpliwości sądu w Białymstoku. Taki okres wypowiedzenia to dyskryminacja - podkreśla Trybunał.

Jeśli osoba zatrudniona na czas określony wykonuje podobne obowiązki do tych, które mają osoby zatrudnione na stałe, to nie można wobec niej stosować dwutygodniowego wypowiedzenia - uznał Trybunał Sprawiedliwości UE. Skąd taka decyzja?

"Takie rozwiązanie dyskryminuje zatrudnionych na czas określony, bo okres wypowiedzenia dla pracujących na czas nieokreślony wynosi do 3 miesięcy" - orzekł TS.

To odpowiedź na pytanie Sądu Rejonowego w Białymstoku, który zajmuje się sprawą kobiety zatrudnionej przez zakład opieki zdrowotnej. Pracowała tam od maja 1986 roku do lutego 2010. Przez większość czasu miała umowę na czas nieokreślony, ale w lutym 2010 zatrudniona wnioskowała o rozwiązanie tej umowy na zasadzie porozumienia stron. Chciała nabyć prawo do wcześniejszej emerytury, więc pracodawca podpisał z nią umowę na czas określony, do 2015 roku, z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia.

W 2012 kobieta została zwolniona i uznała, że podpisanie umowy na czas określony służyło pracodawcy do "obejścia przepisów" i pozbawienia jej uprawnień, na które mogłaby się powoływać przy zatrudnieniu na umowę na czas nieokreślony - opisuje "Dziennik Gazeta Prawna". Odwołała się do sądu od decyzji szpitala, ale polski wymiar sprawiedliwości miał sporo wątpliwości odnośnie przepisów to regulujących.

W tym celu sąd w Białymstoku skierował zapytanie do Trybunału Sprawiedliwości. Ten zaś uznał, że niedopuszczalne są różnice w okresach wypowiedzenia, jeśli pracownicy w jednej firmie wykonują podobne obowiązki. Cytowani przez "DGP" eksperci nie mają wątpliwości, że taki wyrok oznacza zmiany w kodeksie pracy odnośnie okresów wypowiedzenia.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
[b]"Partie nie sprawdzają się w samorządzie". [/b]Bezpartyjny Sławomir Antonik mówi o swojej wizji Warszawy
WYWIAD

"Partie nie sprawdzają się w samorządzie". Bezpartyjny Sławomir Antonik mówi o swojej wizji Warszawy

"Kogo tego dnia wypier***ą ze szkoły, Adriana czy ciebie?". [b]Smarzowski ostro o PiS[/b]

"Kogo tego dnia wypier***ą ze szkoły, Adriana czy ciebie?". Smarzowski ostro o PiS

REDAKCJA NATEMATREDAKCJA NATEMAT

Już w niedzielę wybory - najważniejsze wydarzenie polityczne od trzech lat i najważniejsze wybory samorządowe w naszym życiu. Ich wynik będzie miał wielki wpływ na to, co stanie się za rok, gdy stawką będą demokracja, państwo prawa i członkostwo Polski w UE.