Ministerstwo wydało 49 mln złotych na portal internetowy dla bezdomnych

Oferta portalu Emp@tia skierowana jest m.in. do osób bezdomnych
Oferta portalu Emp@tia skierowana jest m.in. do osób bezdomnych Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta
Ministerstwo Pracy wydało 49 mln złotych na stworzenie portalu dla osób potrzebujących pomocy społecznej, w tym bezdomnych. Serwis Emp@tia oferuje m.in. możliwość składania elektronicznych wniosków, ale jest ona dostępna jedynie dla tych internautów, którzy posiadają podpis elektroniczny lub zaufany profil na platformie ePUAP. „Dziennik Gazeta Prawna” ustalił, że w ciągu czterech miesięcy przesłano zaledwie kilkadziesiąt wniosków, co raczej nie dziwi. Wszak bezdomni i inne osoby potrzebujące pomocy społecznej mają często utrudniony dostęp do internetu…

„Dziennik Gazeta Prawna” dowiedział się, że utrzymanie serwisu Emp@tia będzie kosztowało 2 mln złotych rocznie. Pokaźną kwotę – 49 mln zł – wydano także na budowę portalu, który docelowo ma być internetową platformą dla potrzebujących oraz obsługujących ich urzędników.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Tworząc portal emp@tia chcieliśmy, żeby w jednym miejscu mogli Państwo znaleźć kompletne i aktualne informacje potrzebne przy ubieganiu się o pomoc i od razu o tę pomoc zawnioskować.

Już teraz mogą Państwo uzyskać tutaj szczegółowe informacje dotyczące: rodzaju pomocy, o którą można się ubiegać, zasad jej przyznawania oraz instytucji publicznych jej udzielających.

Już teraz też w większości województw, które zgłosiły się do programu pilotażowego do części instytucji działających na ich terenie, mogą Państwo złożyć drogą elektroniczną wniosek o pomoc społeczną dla siebie lub innej osoby.


Problem polega na tym, że z możliwości składania elektronicznych wniosków korzysta niewiele osób. Ministerstwo Pracy przyznało, że w ciągu czterech miesięcy za pośrednictwem Emp@tii skierowano tylko kilkadziesiąt podań o pomoc.

Trudno się temu dziwić. Aby złożyć wniosek, trzeba posiadać nie tylko dostęp do internetu, ale też konto na Emp@tii. To utworzyć mogą jedynie osoby, które dysponują bezpiecznym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym ePUAP.

W ramach uruchamiania portalu ministerstwo zakupiło także 3,5 tysiąca laptopów, które trafiają do pracowników pomocy społecznej. Ci nie są jednak zachwyceni hojnością resortu. – Długopisu i kartki nikt mi nie ukradnie. Za nowego laptopa jeszcze dostanę w twarz. U nas trafił do szafy pancernej – napisano na jednym z forów dla pracowników pomocy społecznej.


Emp@tia ma również współpracować z bazami danych różnych instytucji (m.in. ZUS-u oraz ośrodków pomocy społecznej), aby wyeliminować konieczność pobierania z nich różnorakich zaświadczeń. Na razie, jak podaje „DGP”, współpraca ta pozostawia wiele do życzenia. W ramach realizacji projektu minister Władysław Kosiniak-Kamysz dostał za to najnowszego iPada.

Minister pracy odpowiada na Twitterze

Szef resortu pracy odniósł się do doniesień "DGP", publikując na Twitterze specjalną infografikę.źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...