Rosjanie mogą oddać Ukrainie okręt, który wcześniej przejęli. Bo jest przestarzały

Rosjanie nie zamierzają korzystać z "Zaporoża"
Rosjanie nie zamierzają korzystać z "Zaporoża" Fot. Pavlo1 at Ukrainian Wikipedia / wikimedia.org / http://bit.ly/1mnMq3k / CC BY-SA
22 marca Rosjanie zajęli jedyny ukraiński okręt podwodny „Zaporoże”. Po dokonaniu oględzin zwodowanej w 1970 roku jednostki rosyjska marynarka doszła jednak do wniosku, iż ma do czynienia z bezużytecznym złomem. Dlatego Rosja zadeklarowała, że może zwrócić „Zaporoże” Ukrainie.

Agencja Interfax, na którą powołuje się portal DefenseNewsAsia, podała, że według Rosjan „Zaporoże” („Запоріжжя”) jest przestarzałe, więc Flota Czarnomorska nie będzie z niego korzystać. Dlatego też rosyjska marynarka może oddać okręt Ukraińcom.

„Zaporoże” zostało zajęte przez Rosjan 22 marca. Okręt o napędzie diesel-elektrycznym (projekt 641, kod NATO: Foxtrot), który zwodowano 29 maja 1970 roku, początkowo służył w marynarce Związku Sowieckiego. Później należał do Rosji, która w 1997 roku przekazała go Ukrainie. W 2003 roku Kijów postanowił wyremontować swoją jedyną jednostkę podwodną.

Prace modernizacyjne zakończono w 2012 roku, a „Zaporoże” wpłynęło do rosyjskiej bazy w Sewastopolu (ukraińskie porty nie posiadały odpowiedniej infrastruktury). 22 marca okręt zajęli Rosjanie. Część załogi przeszła na ich stronę. Do 2016 roku rosyjska Flota Czarnomorska ma otrzymać sześć nowych okrętów podwodnych.


źródło: DefenseNewsAsia
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...