W ostatnich dniach bardzo głośno jest o zaskakującej decyzji Tomasza Adamka, który postanowił ubiegać się o mandat europarlamentarzysty z list Solidarnej Polski. Ale sportowcy o miejsce w Brukseli walczą także w innych krajach: poza bokserem w parlamencie zasiąść mogą, wioślarz, lekkoatletka, były mistrz taekwondo i… niedoszły trener piłkarskiej reprezentacji Polski.
Wśród setek kandydatów do zbliżających się eurowyborów, którzy o miejsce w Parlamencie Europejskim walczyć będą we wszystkich krajach Unii, nie brakuje postaci nieszablonowych. Pośród licznych osób o typowej politycznej przeszłości znaleźć można celebrytów, przedsiębiorców, a także sportowców.
Warto zresztą dodać, że byli mistrzowie różnych dyscyplin już dziś zasiadają w europarlamencie. Oto grono europejskich sportowców-polityków, do których ma szansę dołączyć Tomasz Adamek.
James Cracknell
Ten brytyjski wioślarz jest dwukrotnym medalistą olimpijskim (Sydney i Ateny) oraz trzykrotnym mistrzem świata. Po zakończeniu kariery pozostał w blasku reflektorów: dziś komentuje sportowe zmagania, pisze felietony w “The Daily Telegraph”, a także działa charytatywnie.
Po ciężkim rowerowym wypadku, w wyniku którego doznał urazu mózgu, stał się gorącym rzecznikiem używania podczas jazdy kasków, o czym często mówi w publicznych wystąpieniach. W 2011 roku sportowiec zaangażował się w kampanię przeciwko reformie obowiązującego na Wyspach systemu głosowania, co zbliżyło go do świata polityki. W 2013 roku Cracknell ogłosił, że będzie startował w wyborach z list brytyjskich konserwatystów.
Sari Essayah
W odróżnieniu od Cracknella, dla którego start w wyborach to polityczny debiut, fińska chodziarka Sari Essayah ma już za sobą spore doświadczenie – także w Parlamencie Europejskim.
Ta dwukrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich i medalistka mistrzostw świata po skończonej karierze i ukończeniu studiów z zakresu zarządzania w 2003 roku weszła do fińskiego parlamentu z ramienia partii Chrześcijańskich Demokratów. I choć nie udało się jej powtórzyć tego sukcesu w następnej kadencji, już w 2009 powodzeniem zakończyły się jej starania o mandat europarlamentarzystki.
Jako osoba o marokańskich korzeniach Essayah zasiada w Europarlamencie w Delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Unii dla Śródziemnomorza. Działa także w Delegacja do spraw stosunków z Izraelem oraz Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych. W 2012 roku kandydowała bez sukcesów w wyborach prezydenckich w swojej ojczyźnie. Otrzymała zaledwie 2,5 proc. głosów. W maju znów ubiegać będzie się o mandat w europejskich wyborach.
Sławczo Binew
O byłym bułgarskim sportowcu Sławczo Binewie zrobiło się głośno w 2007 roku, gdy prawosławny duchowny Galakton przyznał mu tytuł archonta, który nadaje się osobom zasłużonym dla Kościoła. Kontrowersje wywołał jednak fakt, że Galakton uroczystość przeprowadził bez wiedzy Watykanu w jednej z… rzymskich bazylik. Po protestach Synodu Biskupów przedstawiciele bułgarskiego Kościoła Prawosłąwnego odebrali Binewowi jego tytuł.
Ale działający w nacjonalistycznej partii Ataka przedsiębiorca i polityk lokalną sławę zyskał już wcześniej, gdy w 1992 roku zdobył mistrzostwo Europy w taekwondo. Jego transfer do polityki nie był jednak tak gwałtowny, jak w przypadku Tomasza Adamka: zanim w 2007 roku z ramienia Ataki dostał się do Parlamentu Europejskiego, był działaczem bułgarskiej federacji taekwondo i tamtejszego Komitetu Olimpijskiego.
Binew, który w europarlamencie zajmuje się przede wszystkim kwestiami polityki energetycznej, w 2012 roku (jeszcze w trakcie trwania kadencji) odszedł z macierzystej partii zakładając własne ugrupowanie. W Parlamencie Europejskim jego partia należy do najmniej licznej, eurosceptycznej grupy Europa Wolności i Demokracji (EFD). Binew postara się o reelekcję także w 2014 roku.
Marco Tardelli
W minioną niedzielę “Corriere della Sera” poinformował, że z ramienia EDP do Parlamentu Europejskiego kandydować będzie legenda włoskiej piłki – Marco Tardelli. Gwiazdor Juventusu i wielokrotny reprezentant kraju po zakończeniu kariery został trenerem. Polskie media spekulowały nawet, że mieszkający na stałe w Londynie Tardelli był swego czasu jednym z kandydatów na posadę selekcjonera naszej narodowej kadry.
Pogłoski o transferze Tardellego do Polski się nie potwierdziły. Czas pokaże, czy inaczej będzie w przypadku informacji “Corriere della Sera” o jego starcie w eurowyborach: jak na razie jego nazwisko nie figuruje jeszcze na oficjalnej liście włoskich kandydatów.
Piłkarz, szermierz, hokeista
Choć wydaje się, że na listach wyborczych do zbliżających się wyborów nie ma zbyt wielu sportowców, otuchy Tomaszowi Adamkowi dodać może fakt, że w przeszłości co najmniej kilku innym sportsmenom i sportmenkom udało się do europarlamentu dostać.
W tej grupie jest m.in. zdobywca Złotej Piłki z 1969 roku Gianni Riviera (który w Brukseli i Strasbourgu zasiadał w latach 2004-2009), węgierski szermierz Pál Schmitt (który był także prezydentem Węgier), słowacki hokeista Peter Šťastný (do Parlamentu Europejskiego dostał się dwa razy). Choć więc odległość ze sportowych aren na europejskie polityczne salony wydaje się ogromna, wcale nie jest nie do pokonania...