Wiadomo już, jak będzie wyglądała okładka pierwszej części darmowego podręcznika dla klas pierwszych szkół podstawowych. Okładkę "Naszego elementarza" zademonstrowali premier Donald Tusk i minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. – Podręczniki mają być wieloletnie, będą własnością szkoły i będą wypożyczane uczniom – powiedziała minister.
Podczas wtorkowej konferencji prasowej premier i minister edukacji poinformowali, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o darmowym podręczniku.
– To propozycja kompleksowych, oczekiwanych od lat zmian. Cel, jaki sobie postawiliśmy i który zrealizujemy, to zapewnienie uczniom objętym obowiązkiem szkolnym, tj. uczniom szkół podstawowych i gimnazjów, dostępu do bezpłatnych podręczników i innych materiałów edukacyjnych. (...). Mówiąc krótko: po wejściu w życie proponowanych przez nas zmian podręczniki, z punktu widzenia rodziców, będą darmowe – powiedziała Kluzik-Rostkowska.
Darmowe podręczniki będą wprowadzane stopniowo. Najpierw, już we wrześniu tego roku, trafią do uczniów pierwszych klas szkół podstawowych. W ciągu następnych trzech lat będą w nie wyposażane drugo- i trzecioklasiści.
Z jednego podręcznika do zajęć z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej będą się uczyć dzieci z klas I-III. Obowiązywać będzie przy tym osobny podręcznik do języka obcego (dotowany przez państwo).
Dotowane będą także podręczniki przeznaczone dla starszych uczniów (tych będzie już więcej).
Tak wygląda "Nasz elementarz"
Podczas konferencji Kluzik-Rostkowska pokazała okładkę pierwszej części elementarza przeznaczonego dla pierwszych klas szkół podstawowych. Podręcznik dla klas pierwszych będzie się składał z czterech części. Prezentacja "Naszego elementarza" odbędzie się w czwartek.
Minister zdementowała przy okazji pojawiające się w mediach plotki. – Autorka podręcznika nie zarobi 5 mln zł, zarobi mniej niż 3 procent tej kwoty – powiedziała Kluzik-Rostkowska.
Po wejściu w życie proponowanych zmian organy prowadzące szkoły podstawowe i gimnazja otrzymywać będą dotację celową na zakup:
– podręczników lub materiałów edukacyjnych do zajęć z danego języka obcego nowożytnego oraz materiałów ćwiczeniowych do kształcenia zintegrowanego dla klas I-III szkoły podstawowej,
– podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych dla klas IV-VI szkoły podstawowej i wszystkich klas gimnazjum. (...).
Szkoły podstawowe i gimnazja będą miały obowiązek zapewnienia uczniom bezpłatnego dostępu do podręczników, materiałów edukacyjnych zastępujących lub uzupełniających podręcznik oraz materiałów ćwiczeniowych.