Korynna Korwin-Mikke wyznała w rozmowie z naTemat, że nie miała pojęcia o tym, że jej ojciec wpisał ją na listę kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Zdaniem Joanny Senyszyn z SLD ocenia może być to podstawa do unieważnienia listy Kongresu Nowej Prawicy, bo Państwowa Komisja Wyborcza wymaga złożenia własnoręcznie podpisanej zgody na kandydowanie.
– Dowiedziałam się dopiero kilka dni temu, ojciec mnie wpisał bez wiedzy – wyznała Korynna Korwin-Mikke, kiedy pytaliśmy ją o kandydowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Pokazała tym samym nie tylko podejście Janusza Korwin-Mikkego do konstruowania list wyborczych oraz swoje własne do kandydowania. Naraziła także całą listę na unieważnienie.
Na stronach Państwowej Komisji Wyborczej, w instrukcji dla komitetów wyborczych, wyraźnie zapisano, że zgoda na kandydowanie musi być podpisana przez kandydata.
Z naszej rozmowy z Korynną Korwin-Mikke nie wynikało dokładnie kiedy dowiedziała się o starcie – czy jeszcze przed złożeniem listy (wtedy teoretycznie miałaby szansę ją podpisać), czy już po. Dzisiaj nie udało nam się z nią skontaktować, aby wyjaśnić tę kwestię.
Ale nawet jeśli rzeczywiście okazałoby się, że to nie ona podpisała zgodę na kandydowanie, raczej nic by się nie stało. Joanna Senyszyn, chociaż pierwsza napisała o sprawie na Twitterze, nie zamierza zawiadamiać PKW. – To nie mój charakter, jeśli ktoś chce robić przekręty, to jego sprawa – mówi w rozmowie z naTemat. – Poza tym ona pewnie nie poświadczyłaby przeciw ojcu i powiedziała, że to jej podpis – dodaje.
A to kończy sprawę, bo jeśli osoba, której podpis mógł zostać podrobiony nie potwierdzi tego, nie prosi się biegłych o opinię. Tak więc listy KNP są niezagrożone. Chyba, że dojdzie do rozłamu w rodzinie.
Zgoda na kandydowanie powinna zawierać: imię (imiona), nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, adres zamieszkania, obywatelstwo, numer ewidencyjny PESEL kandydata oraz wskazanie nazwy partii, do której kandydat należy lub stwierdzenie, że nie należy do partii politycznej. Zgodę na kandydowanie kandydat opatruje datą i własnoręcznym podpisem (art. 212 § 5 pkt 2 w związku z art. 338); CZYTAJ WIĘCEJ