Kadr z filmu "Powstanie Warszawskie"
Kadr z filmu "Powstanie Warszawskie" Fot. 1944pl / youtube.com

W internecie pojawił się nowy zwiastun filmu „Powstanie Warszawskie”, który zmontowano z nagrań wykonanych w 1944 roku. Archiwalne kroniki pokolorowano i ułożono tak, by stworzyć 85-minutową opowieść fabularną o braciach dokumentujących przebieg walk.

REKLAMA
Premiera "Powstania Warszawskiego", które powstało przy udziale reżysera Jana Komasy, będzie miała miejsce już 9 maja. Tuż przed nią Muzeum Powstania Warszawskiego, producent obrazu, opublikowało nowy trailer filmu, który przedstawia nie tylko wykonane w ogarniętej wojną Warszawie zdjęcia, ale i dialogi, jakie prowadzą główni bohaterowie – bracia dokumentujący walki na zlecenie Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej.

Widoczne w filmie sceny zostały nagrane w 1944 roku, podczas Powstania Warszawskiego. Dlatego twórcy filmu nazywają go "dramatem non-fiction". Archiwalne nagrania były czarno-białe, więc zespół pracujący musiał je pokolorować, by końcowy efekt był jak najbardziej realistyczny. Autorami archiwalnych kronik jest co najmniej kilkanaście osób, które brały udział w Powstaniu.
powstaniewarszawskiefilm.pl

6 godzin oryginalnych kronik z Powstania Warszawskiego, 6 miesięcy pracy, zespół konsultantów ds. militariów, ubioru, architektury, również urbanistów, varsavianistów i historyków, 1000 godzin konsultacji kolorystycznych, 1200 ujęć, 1440 godzin koloryzacji i rekonstrukcji, 112.000 wybranych klatek, 648.000 minut rekonstrukcji, 22.971.520 megabajtów danych – to tylko niektóre liczby pozwalające uświadomić sobie, choćby częściowo, ogromny nakład pracy i środków włożonych w realizację projektu „Powstanie Warszawskie”. CZYTAJ WIĘCEJ