Nowa mniejszość narodowa w Wielkiej Brytanii. Rząd uznał Kornwalijczyków

Flaga Kornwalii
Flaga Kornwalii Fot. Justin Warner flickr.com/photos/thewarners/3711219211/in/photolist / CC BY-SA
Rząd Wielkiej Brytanii oficjalnie uznał Kornwalijczyków za mniejszość narodową. Oznacza to, że Kornwalijczycy zostali formalnie zrównani z Walijczykami, Irlandczykami i Szkotami. – Kornwalijczycy mają dumną historię i odrębną tożsamość. Jestem zachwycony, że byliśmy w stanie to oficjalnie uznać i nadać Kornwalijczykom taki sam status, jaki posiadają inne mniejszości w Wielkiej Brytanii – powiedział naczelny sekretarz skarbu Danny Alexander.

Brytyjski rząd wyjaśnił, że za sprawą jego decyzji Kornwalijczycy zyskali status, jakim cieszą się np. Szkoci, Walijczycy i Irlandczycy. Zwolennicy uznania Kornwalijczyków za mniejszość narodową argumentowali, że posiadają oni odrębną historię, własny język (język kornijski, choć większość mieszkańców Kornwalii mówi na co dzień po angielsku) oraz kulturę.

Decyzja brytyjskiego rządu ma przede wszystkim wymiar symboliczny, ponieważ większość swobód, jakie zapewnia mniejszościom narodowym zawarta pod auspicjami Rady Europy konwencja o ochronie mniejszości narodowych, jest zawarta w angielskim prawie (konwencja mówi m.in. o równości wobec prawa, swobodzie wypowiedzi i wyrażania własnej odrębności oraz prawie do zgromadzeń i stowarzyszania się).

Podczas spisu powszechnego, jaki przeprowadzono w Wielkiej Brytanii trzy lata temu, za Kornwalijczyków uznało siebie 84 tys. ludzi. W 2010 roku UNESCO uznała język kornijski za martwy, ale w ostatnich latach zaczął on przeżywać mały renesans. Również cztery lata temu otwarto pierwszy żłobek, w którym mówi się po kornijsku, a trzej nowo wybrani posłowie Liberalnych Demokratów złożyli swoje przysięgi właśnie w tym języku. W ubiegłym miesiącu nauczanie kornijskiego zostało dofinansowane przez rząd Wielkiej Brytanii.
źródło: The Independent
Trwa ładowanie komentarzy...