Firmy bronią się przed podsłuchem w sieci. Wielkie korporacje zaczynają korzystać z polskiego komunikatora

Marcin Długosz
Bezpieczeństwo danych w sieci przestaje być tematem tabu: coraz więcej firm, zamiast zamiatać problem pod dywan i liczyć, że żaden haker go tam nie znajdzie, korzysta z kontrolowanych metod komunikacji. Jednym z rozwiązań, z których korzystają najwięksi, jest rozwiązanie polskiej firmy: Usecrypt.
Usecrypt Messenger to polska aplikacja do szyfrowania rozmów, z której zaczynają korzystać największe firmy Fot. 123rf.com / Igor Stevanovic
Aplikacja szyfrująca rozmowy i korespondencję, która bazuje na systemie Usecrypt jest obecnie instalowana na komputerach marki Dell. Implementację systemu rozpoczęła również firma EYnovation. Polska filia międzynarodowego koncernu świadczącego profesjonalne usługi doradcze będzie korzystać z Usecrypt wdrażając politykę ochrony i poufności danych w przedsiębiorstwach.
Fot. materiały prasowe
– W EYnovation korzystamy z Usecrypt Messenger w procesie przekazywania istotnych, strategicznych i operacyjnych informacji dotyczących realizowanych projektów – mówi Krzysztof Witkowski, Associate Partner w EY, Szef EYnovation.

Powodem dla którego rozwiązaniem polskiej firmy zainteresowały się światowe korporacje, jest jego innowacyjność. Metoda działania Usecrypt różni się bowiem od innych sposobów szyfrowania tym, że wiąże poufne informacje z jednym, dedykowanym urządzeniem. Dzięki temu nawet jeśli dane zostaną przechwycone “po drodze” pomiędzy nadawcą a odbiorcą ich odczytanie nie będzie możliwe.

W procesie szyfrowania danych Usecrypt generuje tzw. “klucz prywatny”. Jedna z jego części jest przechowywana na serwerze, druga - na komputerze czy smartfonie użytkownika. Odszyfrowanie pliku następuje tylko i wyłącznie w momencie połączenia się urządzenia z serwerem.
Fot. materiały prasowe
– W przeciwieństwie do pozostałych komunikatorów, Usecrypt Messenger jako jedyny szyfruje bazę danych na urządzeniu, co nie daje szans na wyjęcie treści rozmów i historii połączeń w przypadku kradzieży bądź przejęcia telefonu – podkreśla Gen. Waldemar Skrzypczak, ekspert ds. bezpieczeństwa.
Gen. Waldemar Skrzypczak
ekspert ds. bezpieczeństwa

Usecrypt również jako jedyna aplikacja sprawdza czy nasz telefon nie został zhakowany, co powoduje, że użytkownik ma pewność, iż jego telefon nie nagrywa oraz nie podsłuchuje nas w czasie rzeczywistym. Po trzecie, konstrukcja systemu zapewnia, że dostawca usługi nigdy nie przechowuje żadnych danych na serwerze, co powoduje, że nie ma technicznej możliwości przekazania danych użytkownika na żądanie trzeciej stronie.

Technologia stosowana przez Usecrypt to sposób na zabezpieczenie komunikacji wewnątrz firmy: aplikacja Usecrypt Messenger gwarantuje pufność odbywanych w sieci konwersacji. Polska aplikacja umożliwia również realizację szyfrowanych połączeń głosowych w standardzie HD Voice, a także bezpieczne przesyłanie plików i multimediów.

Materiał powstał na podstawie BusinessJournal.pl.