Dramatyczna porażka premier May w Izbie Gmin. Zapadła decyzja ws. Brexitu

Tomasz Ławnicki
Historyczne głosowanie zakończone historycznym wynikiem – fatalnym dla brytyjskiej premier Theresy May. Izba Gmin odrzuciła wypracowane przez jej gabinet May porozumienie z Unią Europejską w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Przeciw porozumieniu opowiedziało się 432 deputowanych. Projekt poparło 202 parlamentarzystów. Zaledwie 202.
Już w środę może być głosowane wotum nieufności wobec premier Theresy May. Fot. screen ze strony YouTube.com / Guardian News
Theresa May potrzebowała 320 głosów "za" spośród 650 członków niższej izby parlamentu, żeby uzyskać przewagę niezbędną do zaakceptowania umowy. Od początku było wiadomo, że uzyskanie odpowiedniego poparcia nie będzie łatwe. Mało kto jednak spodziewał się aż tak dotkliwej porażki szefowej rządu w Londynie. Przeciwko umowie zawartej przez premier i wbrew jej stanowisku zagłosowało wielu polityków z jej własnej Partii Konserwatywnej. Możliwe, że to oznacza koniec gabinetu Theresy May. Lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn złożył wniosek o wotum nieufności dla rządu premier Theresy May. Głosowanie spodziewane jest już w środę.

Taki wynik głosowania oznacza, że sytuacja ws. Brexitu pozostaje mocno niejasna. "Kto w końcu będzie miał odwagę powiedzieć, jakie jest jedyne pozytywne rozwiązanie?" – zapytał retorycznie przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, w reakcji na wyniki głosowania w Izbie Gmin.


Co oznacza odrzucenie porozumienia z Unią Europejską?
Teraz premier May - jeśli w środę przetrwa głosowanie o wotum zaufania – będzie miała 21 dni na przedstawienie dalszego planu działania. Możliwe, że uda się po raz kolejny wynegocjować warunki wyjścia, parlament może ogłosić kolejne referendum lub też Wielka Brytania wyjdzie z UE bez umowy określającej "co dalej" – pisał Arkadiusz Przybysz w serwisie INNPoland.

Co zaś mogłoby się stać, gdyby Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej bez wynegocjowanych warunków? Na pewno będzie to oznaczać powrót stawek celnych. Przy zachowaniu obecnej struktury towarowej, średnia stawka celna w polskim eksporcie do Wielkiej Brytanii może wzrosnąć do 8,5 proc. ľ wynika z szacunków Łukasza Ambroziaka, analityka Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Według zapewnień brytyjskich polityków, z premier Theresą May na czele, Polacy przebywający na Wyspach powinni być spokojni o swój byt. Ich dotychczasowe prawa mają być w pełni zachowane. Za to ucierpieć mogą polskie firmy, które zdaniem Pracodawców RP mogą nie być w stanie zrekompensować strat – czytamy w INNPoland.

Brexitu nie będzie?

Taki wynik głosowania sprawił, że zwiększyły się szanse na to, iż Wielka Brytania pozostanie w Unii Europejskiej. Niewykluczone, że przeprowadzone zostanie kolejne referendum i wynik będzie inny.

źródło: bbc.com