Pielęgnacja anti-aging od czego zacząć? 5 składników, które powinny znaleźć się w Twoich kosmetykach

Michalina Wilk
Chciałabyś spowolnić czas? Poznaj składniki, które działają szybko i skutecznie, a zarazem hamują procesy starzenia skóry. Z ich pomocą oszukasz metrykę urodzenia o dobre kilka lat.
Cera to pierwszy, a zarazem najważniejszy element, za który „biorą” się kobiety, kiedy kończą magiczną 30-tkę (a niektóre nawet wcześniej!). Twarz mówi wiele na temat nie tylko Twojej pielęgnacji, ale i stylu życia. Poszarzała skóra może na przykład oznaczać, że palisz papierosy, a zacienienia pod oczami – że jesteś odwodniona, za mało śpisz lub, że powinnaś przebadać nerki. Zmiany w stylu życia to jedno, ale warto podeprzeć się w nich działającą, selektywną pielęgnacją – kosmetykami z dawkami uderzeniowymi substancji odmładzających i kondycjonujących cerę. Co powinny zawierać w składzie Twoje kosmetyki anti-aging?


Witamina C
Warto zacząć dzień od szklanki ciepłej wody z sokiem z cytryny, a następnie uzupełnić ją o pyszne śniadanie. Twarz „nakarm” serum z wysoką zawartością witaminy C, np. C-Vit Liposomal Serum od Sesdermy. Substancja ta, zwłaszcza w stabilnej i liposomowanej postaci, może dać sporo cerze, na której widać pierwsze oznaki starzenia.

Witamina C zapewnia ochronę przed wolnymi rodnikami, czyli po prostu pojedynczymi cząsteczkami, które szukają pary w Twoim organizmie i podczas tych poszukiwań tworzą w nim uszkodzenia. Ponadto przyspiesza produkcję kolagenu, co jest szczególnie ważne dla 30-letniej i starszej cery, w której szybkość syntezy tej substancji z wiekiem spada.

- Witamina C rozjaśnia przebarwienia i nadaje blasku, o który trudniej z wiekiem, a także, nakładana pod filtr UV, wspiera ochronę przed fotostarzeniem skóry. Wzmacnia też naczynka krwionośne, co jest szczególnie ważne w przypadku cery dojrzałej, która staje się cieńsza i sucha – mówi Magdalena Władowska, szkoleniowiec i konsultantka Drogerii Pigment.
SesdermaFot. materiały prasowe
Algi
Są one polecane w diecie jako źródło witamin, białka, antyoksydantów oraz mikroelementów – zwłaszcza dla wegan. Mają nawet do 20 razy więcej minerałów niż rośliny lądowe. Z tego samego powodu są coraz popularniejszym składnikiem kosmetyków anti-age.

W kosmetykach najczęściej spotkasz zielenice, krasnorosty i brunatnice. Glony świetnie pielęgnują i wyciszają cerę wrażliwą, podatną na zapalenia, podrażnienia i zmiany trądzikowe, a suchą skutecznie nawadniają. Dzięki obecności antyoksydantów (polifenoli) i cennego kwasu hialuronowego (niektóre gatunki mają nawet 60%!) są cennym składnikiem dla cery dojrzałej. Skóra dzięki temu składnikowi odzyskuje jędrność i elastyczność.

Działanie alg na własnej skórze możesz poznać, stosując np. krem przeciwzmarszczkowy na dzień marki Clochee. Zawiera on czerwoną tropikalną algę Halymenia durvillei, która nawilża i koi, poprawia kondycję cery odwodnionej, a także ujędrnia i rozjaśnia zmęczoną skórę. Alga ta przedłuża życie komórek skóry i przywraca młodzieńczy wygląd cery. Dodatkowo opóźnia ona procesy starzenia się, poprawia mikrokrążenie krwi i wzmacnia naczynka krwionośne, co jest szczególnie ważne dla cery wrażliwej i naczynkowej. Glony Halymenia durvillei dzięki zawartości lipidów pilnują też równowagi hydrolipidowej. Wśród nich są nienasycone kwasy tłuszczowe: arachidonowy, linolowy, eikozapentanenowy oraz rzadko spotykany gamma-linolenowy. Kwasy te pobudzają odnowę naskórka, łagodzą podrażnienia, a także działają przeciwzapalnie, dzięki czemu krem jest bezpieczny dla alergików i osób z atopią.
ClocheeFot. materiały prasowe
Retinol
Retinol (pochodna witaminy A) ma już 88 lat! Jest znany już od 1931 roku. Niech żyje 100 lat i więcej, odmładzając cerę. Już kilka tygodni stosowania kremu z retinolem wystarczy, by zauważyć zmiany: spłycenie zmarszczek, złuszczenie starych warstw naskórka, redukcję przebarwień (to dzięki zmniejszeniu ilości melaniny), świeży wygląd i większą spoistość naskórka.

Po kilku miesiącach stosowania kosmetyków z retinolem skóra stanie się jędrniejsza, bardziej elastyczna, wzrośnie liczba fibroblastów (komórek wytwarzających kolagen), a sama produkcja kolagenu i elastyny przyspieszy.

Wykorzystywany jest również przy leczeniu zmian trądzikowych. Jako, że jest fototoksyczny, najlepiej stosować preparaty z retinolem na noc lub zabezpieczać skórę podczas odmładzającej kuracji wysokim filtrem.

W kremach wysokiej klasy, takich jak np. Yonelle Infusion nr 1, za skuteczne przenoszenie retinolu w głąb skóry (aż do 14. warstwy komórek naskórka!) odpowiadają NANODYSKI™ – rewolucyjne nośniki w postaci płaskich krążków wypełnionych substancjami aktywnymi. Ich sekretem jest grubość (10-40 nm), mniejsza niż przestrzenie międzykomórkowe (40 nm).
YonelleFot. materiały prasowe
Róża
Jest nie tylko królową perfum. Rządzi również w dziedzinie pielęgnacji, a substancje i półprodukty z róży są bardzo pożądane w pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Dlaczego? Oto kilka cennych dla cery dojrzałej składników i ich właściwości, które uzasadniają wykorzystanie róży w kosmetykach anti-age.

Hydrolat z róży damasceńskiej świetnie nawilża cerę przed nałożeniem jakiegokolwiek oleju i nawadnia np. podczas nakładania maseczki z glinki, zapobiega zmarszczkom i utracie jędrności. Poza tym, jakby tego było mało, wygładza i odżywia, a przy tym wzmacnia naczynia krwionośne oraz koi podrażnienia. Przydaje się też latem do odświeżenia makijażu, a przy tym… świetnie pachnie, co docenią miłośnicy róż. Najlepsze róże, z których powstają hydrolaty, rosną w bułgarskiej Dolinie Róż.

Olej z róży damasceńskiej powstaje w wyniku wieloetapowej destylacji. Olejek łatwo jest oszukać, dodając wypełniacze i tańsze oleje, dlatego przy zakupie zawsze warto dopytywać o pochodzenie olejku, producenta oraz certyfikaty. Do produkcji 1 kg czystego olejku potrzeba od 3 aż do 5 ton kwiatów. Róża damasceńska zawiera 300 substancji czynnych, w tym przede wszystkim witaminę C, karoten, witaminy z grupy B, które kondycjonują cerę, odmładzające flawonoidy oraz wielonasycone kwasy tłuszczowe, które poprawiają jędrność, gładkość i blask.

Olej z róży rdzawej (piżmowej), ze względu na kwas retinowy (tretinoinę), uważany jest za jeden z najskuteczniejszych produktów regenerujących skórę. Stosuje się go nawet po operacjach, ponieważ leczy rany i blizny. Kwas retinowy jest najskuteczniejszą przeciwstarzeniową i chroniącą przed fotostarzeniem pochodną witaminy A. Olej z róży piżmowej działa przeciwzapalnie, pobudza pracę i zwiększa liczbę fibroblastów (komórek produkujących kolagen). Zmarszczki i bruzdy dzięki temu wyraźnie zmniejszają się, a skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna.

Te trzy składniki zawiera koncentrat pod oczy D’Alchemy Age Delay Concentrate – o bogatej konsystencji, ale nie tłusty, bardzo wydajny i idealny pod korektor. Koncentrat przyda się szczególnie osobom dużo pracującym przy komputerze: relaksuje wrażliwą skórę wokół oczu, redukuje objawy zmęczenia i stresu, zmniejsza cienie oraz opuchliznę pod oczami, typowe dla „biurowych” zawodów.
D’AlchemyFot. materiały prasowe
Paproć
Cenne dla skóry opowieści-kosmetyki z mchu i paproci tworzy Madara – łotewska marka kosmetyków, ceniona za swoją antyoksydacyjną linię Smart Antioxidants. Składników do stworzenia kosmetyków nie trzeba szukać zbyt daleko. Madara sięga po to, co rośnie niemal za przysłowiowym „płotem”. Jednym z takich składników jest paproć z lasów Północy, obecna w kremie przeciwzmarszczkowym pod oczy Smart Antioxidants. W paproci kryje się kwas jasmonowy, znany ze swoich właściwości nawilżających, przeciwzmarszczkowych, naprawczych i antyoksydacyjnych.

Rośliny te, znane ze swoich właściwości nawilżających i ponadprzeciętnego działania antyoksydacyjnego, pomagają naprawić zniszczenia komórek skóry, zminimalizować zmarszczki i poprawić elastyczność i jędrność skóry.
MadaraFot. materiały prasowe
Wzmocnij działanie kosmetyków zmianami w swoim stylu życia i diecie. Nawet najlepsze nie dadzą efektów, jeśli Twój tryb życia będzie nieregularny i w ciągłym biegu lub przeciwnie – w bezruchu (bez ćwiczeń czy siłowni). Starzenie się organizmu bardzo przyspiesza alkohol pity w nadmiarze, tytoń, życie w przewlekłym stresie oraz niedobór snu. Zwróć uwagę, że kiedy się wyśpisz, po cerze od razu to widać – jest bardziej promienna, a jej szary koloryt magicznie zostaje na poduszce.

Co pomaga Tobie utrzymać cerę w świetnej kondycji? Podziel się w komentarzu sekretem jej młodego wyglądu!

Artykuł powstał we współpracy z Drogerią Pigment.