Koronawirus pokazał zapaść służby zdrowia w Polsce. Szpitale ratują się metodami z PRL

Łukasz Grzegorczyk
Z powodu koronawirusa coraz bardziej dramatycznie wygląda sytuacja w polskich szpitalach. W niektórych placówkach już brakuje podstawowych materiałów, takich jak maseczki czy płyny dezynfekcyjne.
Koronawirus w Polsce pokazał, że rządzący doprowadzili do zapaści służby zdrowia w Polsce. Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Coraz więcej szpitali w Polsce alarmuje o brakach w zaopatrzeniu. W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu skończyły się maseczki ochronne. Władze placówki postanowiły ratować się metodą znaną z PRL i zleciły... ręczne uszycie takich masek.

W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie odwoływane są przyjęcia i zabiegi. Jako powód wskazano "drastyczne ograniczania dostępu do środków ochrony osobistej dla personelu". Jest problem nie tylko z dostępem do masek, ale także fartuchów dla lekarzy oraz pielęgniarek.

Czytaj także: Szpitale cierpią na brak zaopatrzenia. Jaśkowiak zdradził, na ile go wystarczy w Poznaniu


W szpitalach kończą się rezerwy


Podstawowych materiałów medycznych brakuje też w szpitalu w Bolesławcu na Dolnym Śląsku. – Brakuje nam wszystkiego, co pozwala chronić personel, czyli kombinezonów, masek, okularów, rękawiczek – wyliczał Kamil Barczyk, szef placówki.

Planowane zabiegi wstrzymano w szpitalu w Rybniku. Powód? Kończy się jednorazowy sprzęt chirurgiczny. – Zamawiamy sprzęt, ale dostawy przychodzą w zdecydowanie niezadowalających ilościach – stwierdził Michał Sieroń, rzecznik szpitala.

Niepokojąco wygląda też sytuacja w Poznaniu. – Rezerwa masek i strojów ochronnych w wystarczy na trzy dni. Bez tego personel medyczny będzie odmawiał dalszej pracy – zdradził prezydent miasta Jacek Jaśkowiak.

O sytuacji w polskich szpitalach pisał w naTemat lekarz Bartosz Fiałek. I nie ukrywał, że polski personel medyczny jest traktowany trochę jak mięso armatnie. "Niewystarczająca ilość środków ochrony indywidualnej (np. kombinezony) w wielu szpitalach, braki intensywnych szkoleń i przygotowań do walki z epidemią – to wszystko działa na niekorzyść pracowników ochrony zdrowia w kontekście włoskiej sytuacji" – wyliczał.

Koronawirus w Polsce


Do 27 wzrosła liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce. A rząd podjął kolejne radykalne działania. Zapadła decyzja o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych. Szkoły mają być na razie zamknięte na dwa tygodnie. Ponadto nieczynne będą żłobki i kluby dziecięce. Z kolei minister Piotr Gliński przekazał, że zamknięte będą instytucje kultury, m.in. teatry, filharmonie i kina.

Czytaj także: "Czyste szaleństwo". Kuźniarowi puściły nerwy po decyzjach rządu ws. koronawirusa