Nowe objawy koronawirusa. Naukowcy sklasyfikowali charakterystyczne zmiany u chorych na covid-19
Badacze z King's College London dokonali nowej klasyfikacji symptomów, które mogą pojawiać się u pacjentów zakażonych SARS-CoV-2. Okazuje się, że charakterystyczne zmiany skórne, które mogą występować niezależnie od innych objawów u chorych na covid-19, można podzielić aż na trzy odrębne kategorie. Zdaniem ekspertów ich obecność w niektórych przypadkach może być jedynym sygnałem wskazującym na to, że zostaliśmy zainfekowani. Naukowcy wskazali także 6 typów covid-19, które ich zdaniem zdarzają się najczęściej.
Charakterystyczne wykwity na skórze pojawiły się także u 8,2 proc. pacjentów, którzy zgłaszali klasyczne objawy covid-19 (kaszel, gorączka, czasowa utrata węchu lub smaku), choć nie przeszli testów na obecność SARS-CoV-2.
Zespół naukowy zlecił przeprowadzenie specjalnej ankiety internetowej, o zrealizowanie której zostało poproszonych 12 tys. pacjentów z wysypką skórną lub podejrzeniem covid-19.
17 proc. osób biorących udział w tym badaniu zgłosiło, że w ich przypadku zmiany skórne były według nich pierwszym objawem wskazującym na covid-19.
Dla 21 proc. (czyli dla co piątego badanego) z potwierdzoną obecnością koronawirusa wysypka był jedynym objawem covid-19. Na tej podstawie dokonano nowej klasyfikacji zmian skórnych towarzyszących zakażeniu wirusem SARS-CoV-2.
Nowe kategorie wysypek skórnych towarzyszących covid-19
Zdaniem badaczy z King's College London charakterystyczne zmiany skórne, które mogą wystąpić u zakażonych koronawirusem, można podzielić na trzy kategorie:⦁ POKRZYWKA w postaci wypukłych zmian skórnych, zwykle bardzo swędzących, które mogą w błyskawicznym tempie pojawiać się na dowolnej części ciała (i równie szybko znikać). Najczęściej zaczyna się od intensywnego świądu dłoni i stóp (może również powodować obrzęk warg i powiek). Częstotliwość tych symptomów może być zmienna. Choć mogą pojawić się na wczesnym etapie infekcji, to jednak problem ten może sporadycznie nawracać.
Charakterystyczne zmiany skórne, które występują u pacjentów z covid-19, mogą przypominać wysypkę towarzyszącą klasycznej ospie wietrznej.•Fot. Pinterest.com
Charakterystyczne zmiany towarzyszące zjawisku "covid toes" wśród dzieci i młodzieży z potwierdzoną obecnością SARS-CoV-2, które pod koniec kwietnia 2020 potwierdzili hiszpańscy podolodzy.•Fot. Consejo Generale de Colegios de Podólogos de Espana
Jak tłumaczy dermatolog dr Veronique Bataille, wysypki skórne mogą towarzyszyć wielu infekcjom wirusowym, także tym, które są wywoływane przez koronawirusy. Jego zdaniem warto jednak zwórcić uwagę na to, by:
Podobnego zdania jest dr Justine Kluk, która uważa, że wczesne zgłaszanie takich objawów jak wysypki skórne może mieć szczególne znaczenie w czasie pandemii i przyczynić się nie tylko do szybszego wykrywania infekcji SARS-CoV-2, ale także wyraźnie przyczynić się do ograniczenia rozprzestrzeniania się covid-19 na całym świecie.Ludzie powinni zdawać sobie sprawę z tego, że w niektórych przypadkach wysypka na skórze może być pierwszym (lub jedynym objawem) covid-19.
Każdy, kto zauważy na ciele taki symptom, powinien potraktować go poważnie, izolować się od otoczenia oraz niezwłocznie wykonać test na obecność SARS-CoV-2.
Wyniki badań naukowców z King's College London na temat nowej klasyfikacji zmian skórnych towarzyszących covid-19 zostały opublikowane w lipcu na łamach platformy MedRxIv.org.
6 typów covid-19. Nowy podział ze względu na najczęstsze objawy
Analiza tych samych wyników badań (zgromadzonym dzięki aplikacji COVID SYMPTOM STUDY) przy wykorzystaniu algorytmów uczenia maszynowego pozwoliła naukowcom z King's College London na wyodrębnienie 6 najczęstszych typów choroby wywoływanej przez wirusa SARS-CoV-2:⦁ TYP "GRYPOPODOBNY" BEZ GORĄCZKI (objawiający się bólem głowy, utratą węchu, bólem mięśni, kaszlem, bólem gardła oraz bólem w klatce piersiowej, ale bez stanów gorączkowych).
⦁ TYP "GRYPOPODOBNY" Z GORĄCZKĄ (oprócz poprzednich objawów pojawia się charakterystyczna chrypka, a także utrata apetytu oraz gorączka).
⦁ TYP ŻOŁĄDKOWO-JELITOWY (większości poprzednich symptomów, czyli bólowi głowy, gardła i klatki piersiowej, a także utracie węchu i apetytu, towarzyszy biegunka, nie ma za to problemów z kaszlem).
⦁ COVID – poziom 1 objawiający się silnym zmęczeniem, bólem głowy i w klatce piersiowej, utratą węchu, kaszlem, gorączką oraz chrypką.
⦁ COVID – poziom 2, w którym pacjenci zaczynają odczuwać objawy dużo bardziej intensywnie niż w przypadku poprzedniego typu, symptomom towarzyszy charakterystyczne uczucie "splątania", a także bóle mięśni, gardła, klatki piersiowej, głowy oraz utrata węchu i apetytu, której towarzyszy kaszel.
⦁ COVID – poziom 3 – z najcięższym przebiegiem i poważnymi problemami z układem oddechowym oraz silnym bólem brzucha i biegunką, a także bólem głowy, gardła, klatki piersiowej oraz mięśni, utratą węchu i apetytu, kaszlem, gorączką i dusznością.
Najnowsze informacje na temat koronawirusa:
⦁ Nowy test na koronawirusa daje wynik w zaledwie 20 minut. Australijczycy ogłosili przełom⦁ Francuzi wykorzystali wiedzę o covid-19 i odkryli nowego wirusa. Może być przenoszony przez komary
⦁ Lek z tej rośliny kosztuje około 30 zł i może pomóc ciężko chorym na covid-19 [NOWE BADANIA]
źródło: King's College London / medRxIv