Czy za 15 sierpnia przysługuje nam wolny dzień w pracy? [WYJAŚNIAMY]
Tegoroczne Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowstąpienie Najświętszej Maryi Panny wypada w sobotę. Jeśli ustawowo wolne od pracy święto wypada w ten dzień, to na podstawie stosownych przepisów Kodeksu Pracy może przysługiwać nam dodatkowy wolny dzień od pełnienia obowiązków zawodowych. Kto i na jakich zasadach może się o to starać?
15 sierpnia 2020 wypada w sobotę. Komu należy się dodatkowy dzień wolny?
Dzięki temu zarówno w okresie poprzedzającym święto, jak i po tym terminie prawo do dodatkowego dnia wolnego mają osoby pracujące na podstawie:Art. 130 §2 KODEKSU PRACY głosi, że:
Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
⦁ umowy o pracę (także osoby przebywające w tym czasie na zwolnieniu lekarskim lub na urlopie macierzyńskim),
⦁ mianowania,
⦁ w ramach stosunku służbowego.
NIE mają takiej możliwości zaś osoby pracujące:
⦁ na umowę zlecenie,
⦁ umowę o dzieło,
⦁ osoby samozatrudnione,
⦁ osoby, których obowiązki służbowe obejmują wykonywanie pracy zawodowej także w soboty.
Oprócz 15 sierpnia, który w 2020 roku jest w sobotę, taka sytuacja powtórzy się dopiero 26 grudnia (w drugi dzień Bożego Narodzenia) – również wtedy wybranej grupie zatrudnionych będzie przysługiwać dodatkowy dzień wolny od pracy.
Warto jednak wyjaśnić, że pracownikom NIE przysługuje dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w niedzielę.
Kiedy i na jakich zasadach można wykorzystać dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w sobotę?
Termin wykorzystania dodatkowego dnia wolnego za święto wypadające w sobotę należy ustalić indywidualnie z pracodawcą (data może być inna dla każdego pracownika). Nie ma konieczności składania w tym celu żadnych dodatkowych wniosków.
Pracodawca ma prawo do tego, by wyznaczyć dodatkowy wolny termin dla osoby, którą zatrudnia, bez konsultacji z pracownikiem (może, ale nie musi brać pod uwagę jego zdanie).
Jakie kary grożą pracodawcy, który naruszy prawo do dnia wolnego za święto?
Jeśli uprawnieni pracownicy nie otrzymają zgodny na wykorzystanie przysługującego im dnia wolnego za święto przypadające w sobotę, pracodawcy może grozić kara grzywny od 1 tys. do nawet 30 tys. zł (jeśli naruszenie przepisów zostanie uznane za wykroczenie).Czytaj także:
⦁ Koronawirus nadal blokuje transport lotniczy. 44 kraje, do których nie można latać z Polski [LISTA]⦁ Wakacje bez koronawirusa? 20 najbezpieczniejszych kierunków turystycznych w czasie pandemii
⦁ Tę chorobę mylą z covid-19, choć atakuje dzieci. Jesienią czeka nas epidemia – ostrzegają Amerykanie
źródło: zielonalinia.gov.pl