Raport z kadry #2: Lewandowski już trenuje. Milik i Świderski strzelają

Najważniejsza wiadomość z obozu reprezentacji Polski w ostatnich dniach jest taka, że Robert Lewandowski wrócił do treningów po kontuzji kolana i być może wkrótce wróci do gry. Gole dla swoich klubów zdobywali Arkadiusz Milik i Karol Świderski, a asystą w Serie A popisał się Piotr Zieliński. Świetnie wypadli nasi bramkarze.
Karol Świderski strzelił kolejną bramkę dla PAOK-u Saloniki w lidze greckiej Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Jak radzili sobie reprezentanci Polski w minionym tygodniu? Mamy dobre wieści z obozu Biało-Czerwonych i zapraszamy na drugi "Raport z kadry". Będą bramki, asysty i popisy Polaków, będzie wielki powrót kapitana do treningów i pochwały pod adresem naszego numeru jeden, który nie tak dawno był odsądzany od czci i wiary w Turynie.

Wojciech Szczęsny najpierw usiadł w środę na ławce w ligowym klasyku z SSC Napoli (2:1), by w niedzielę zebrać świetne recenzje po występie z Genoa CFC (3:1). Włosi ostro go krytykowali, teraz znów jest uwielbiany. Do gry wrócił za to po zakażeniu COVID-19 Łukasz Skorupski, zagrał cały mecz z AS Roma (0:1).

Łukasz Fabiański i jego West Ham United wygrali w niedzielę arcyważny mecz z Leicester City (3:2), są bardzo blisko trzeciej pozycji w Premier League. Polak zagrał całe spotkanie, dwa razy pokonał go Kelechi Iheanacho. Pełne 90 minut zaliczył również Karol Niemczycki, a jego Cracovia Kraków przegrała z Jagiellonią Białystok na wyjeździe 1:2.

W Italii Kamil Glik wystąpił w całym meczu Benevento Calcio z US Sassuolo, ale jego drużyna przegrała 0:1 po bramce samobójczej. Bartosz Bereszyński również rozegrał 90 minut i również przegrał, 0:2 z SSC Napoli Piotra Zielińskiego. Paweł Dawidowicz zagrał 90 minut w starciu Hellas Werona z Lazio Rzym (0:1), a Arkadiusz Reca i jego FC Crotone ulegli 2:3 Spezii Calcio. Polski defensor obejrzał żółtą kartkę.

Jan Bednarek z Southampton FC ulegli West Bromwich Albion na wyjeździe 0:3, Polak zagrał pełny mecz. Michał Helik w barwach Barnsley FC rozegrał dwa mecze. Najpierw pokonał 2:1 Luton FC, a później 2:0 FC Middlesbrough. W obu pojedynkach reprezentant Polski wystąpił po 90 minut. Maciej Rybus w ekipie Lokomotiwu Moskwa pauzował za kartki i nie zagrał w derbach Moskwy. Znów udanie zaprezentował się Kamil Piątkowski, który asystował przy zwycięskim golu dla Rakowa Częstochowa w meczu z Wisłą Kraków (2:1).

Rafał Augustyniak rozegrał 90 minut i dostał żółtą kartkę, a Sebastian Szymański dwie żółte i w efekcie czerwoną, a Dynamo Moskwa zremisowało 2:2 z Uralem Jekaterynburg w starciu drużyn polskich kadrowiczów. Pełne zawody i do tego bardzo udane zaliczył w derbach stolicy Grzegorz Krychowiak, jego Lokomotiw Moskwa wygrał ze Spartakiem 2:0. I jest już tylko punkt za wielkim rywalem.

W Anglii Mateusz Klich tym razem nie znalazł uznania w oczach Marcelo Bielsy, a Leeds United sensacyjnie ograli Manchester City na Etihad 2:1. Tradycyjnie już Kamil Grosicki znalazł się poza składem West Bromwich Albion, The Baggies rozbili Southampton FC 3:0. Jakub Moder zagrał 88 minut, Brighton and Hove Albion zremisowało 0:0 z Evertonem.

W Championship Kamil Jóźwiak występował przez 69 minut w pojedynku z Norwich City (0:1), w którym Przemysław Płacheta pojawił się na murawie w 63. minucie spotkania. Kawki zagrały jeszcze jeden mecz ligowy we wtorek, Polak zaliczył 23 minuty w meczu z Huddersfield Town (7:0). Norwich jest zdecydowanym liderem rozgrywek i pewnie zmierza do Premier League.

W Italii dwa razy zagrał Piotr Zieliński. Najpierw w zaległym hicie z Juventusem Turyn (1:2), gdzie Polak walczył ze Starą Damą przez 90 minut. Później przyczynił się do triumfu nad Sampdorią Genua (2:0) i zapisał na swoim koncie asystę przy bramce na 1:0. W PKO Ekstraklasie Bartosz Slisz wystąpił przez 90 minut w hicie Lech Poznań - Legia Warszawa (0:0). Kacper Kozłowski zagrał 58 minut i miał asystę, Sebastian Kowalczyk 77 minut w zwycięskim meczu Pogoni Szczecin z Wisłą Płock (2:0).

Świetne wieści napłynęły z Monachium, gdzie do lekkich treningów wrócił Robert Lewandowski. Być może za kilka dni zobaczymy kapitana reprezentacji w barwach Bayernu. Krzysztof Piątek rozegrał całą drugą połowę w starciu z Borussią Moenchengladbach, ale Stara Dama tylko zremisowała 2:2 ze Źrebakami.

Bramkę w Grecji strzelił Karol Świderski, Polak zaliczył całe spotkanie, a PAOK Saloniki zremisował 1:1 z Asterasem Trypolis. W tygodniu nasz snajper wystąpił również w meczu Pucharu Grecji, na murawie pojawił się w 73. minucie, a PAOK ograł AEK Ateny i jest bliżej finału. Golem pochwalić się też może Arkadiusz Milik, jego Olynpique Marsylia zremisowało 3:3 z Montpellier HSC, a snajper zagrał 89 minut.

Dziś prezentujemy też osiągnięcia piłkarzy, którzy są bardzo blisko powołań od Paulo Sousy. Michał Karbownik znalazł się poza składem Brighton and Hove Albion, Sebastian Walukiewicz spędził na ławce cały mecz Cagliari Calcio, a Tomasz Kędziora znalazł się poza składem Dynama Kijów w meczu z FK Dnipro-1 (2:0). W starciu Lecha z Legią Jakub Kamiński zagrał 61 minut dla Kolejorza, a Bartosz Kapustka pełne 90 dla mistrzów Polski.