"Wujek? Musi wiedzieć, że jestem gejem". Dlaczego siostrzeniec premiera walczy z rządem [poliTYka]
Franek Broda to 18–letni aktywista na rzecz praw człowieka osób LGBT, a prywatnie siostrzeniec premiera Mateusza Morawieckiego. W podcaście poliTYka opowiada, jak w wieku 11 lat zorientował się, że jest gejem i dlaczego przykuł się do bramy ministerstwa edukacji, na którego czele stoi Przemysław Czarnek.
Z podcastu poliTYka, w którym wystąpił Franek Broda, dowiesz się:
- o co chciałby poprosić rząd Polski;
- dlaczego uważa, że policjanci zapewnili mu specjalne traktowanie podczas protestu przed Ministerstwem Edukacji i Nauki;
- czego się spodziewa po spotkaniu z ministrem Czarnkiem, w którym weźmie udział z koleżankami z Młodzieżowego Forum LGBT+
- jak został ukarany za używanie megafonu podczas innej manifestacji;
- dlaczego nie zadzwoni do wujka by powiedzieć mu, że jest człowiekiem, a nie ideologią.
Obejrzyj:
Posłuchaj:
Wybrane cytaty:
- Kiedy protestowaliśmy przed Ministerstwem Edukacji i Nauki, przykuci do bramy, policja odstąpiła od interwencji, gdy dowiedziała się, że jestem siostrzeńcem premiera. Podejrzewam, że gdyby nie to, to spotkania 20 sierpnia z ministrem Czarnkiem również by nie było. To jest przerażające. Bo co z innymi ludźmi? Co z osobami, które również chciałyby zaprotestować wobec tego co dzieje się w kraju? To jest frustrujące. Nienawidzę używać swoich rodzinnych powiązań i zawsze od tego stronię. Czuję się jak zwykły obywatel, to oni traktują mnie inaczej. Ale co w takim razie z tymi "zwykłymi" (w ich mniemaniu) ludźmi?
- Zawsze marzyłem o tym, żeby rozwijać się w kierunku artystycznym, ale przyszła po mnie polityka. Jest takie zdanie: "Jeżeli Ty się nie zainteresujesz polityką, to polityka zainteresuje się Tobą". Polityka się mną zainteresowała. LGBT to nie ideologia - to ja, to są ludzie.
- Rządowi, ministrom, szefowi partii rządzącej, premierowi powiedziałbym: Pozwólcie ludziom żyć. To, że osoby LGBT chodzą do psychologa nie wynika z tego, że sobie nie radzą ze swoją orientacją - nie radzą sobie z dyskryminacją, z którą na każdym kroku się spotykają.