Zaczynasz przygodę z jogą? O tym pamiętaj przed swoimi pierwszymi zajęciami [5 WSKAZÓWEK]

redakcja naTemat
Joga zwiększa energię, poprawia jakość snu, relaksuje, poprawia samopoczucie i pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic dziwnego, że ta praktyka cieszy się na świecie coraz większą popularnością wśród ludzi w różnym wieku. Przygoda z jogą dopiero przed tobą? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć przed pierwszym zajęciami z jogi. Jak się do nich przygotować?
Jak się przygotować do pierwszych zajęć jogi? Fot. Unsplash / LUNA ACTIVE FITNESS
Od kilku lat joga jest u szczytu popularności. Coraz więcej osób decyduje się na zapisanie się na zajęcia w studio, albo zaczyna przygodę z jogą w domu – samemu lub na zajęciach z instruktorem online. Nic dziwnego, praktyka jogi – która bezpieczna jest również dla kobiet w ciąży (o ile lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań) – przynosi wiele korzyści, zarówno dla ciała, jak i ducha.


– (Joga) oferuje nam różnorodność. Jeżeli ćwiczymy intensywnie, to zawsze gdzieś wytwarzają się endorfiny. Natomiast jeśli ćwiczymy bardzo spokojnie – klasyczną jogę, gdzie wchodzimy w asanę, zatrzymujemy się w niej i oddychamy – możemy skoncentrować się na oddechu, na doznaniach, jakie płyną z ciała zapomnieć o tym, co się dzieje dokoła. Nasza uwaga przekierowana jest z tego, co na zewnątrz do wewnątrz. To nas uspokaja, wycisza umysł. Potem wychodzimy z asany, rozluźniamy się i wchodzimy w następną asanę – technika się powtarza. To jest moment czystej refleksji. Moment spokoju, który możemy osiągnąć sami ze sobą – tłumaczyła instruktorka jogi Joanna Podolak w rozmowie z Anetą Olender w naTemat.pl.

Jeśli jesteś początkujący i zaczynasz praktykę jogi, pewnie nie wiesz, czego się spodziewać. Wybrałeś już rodzaj jogi, który najbardziej ci opowiada i który chcesz praktykować (np. atha joga, ashtanga joga, vinyasa joga, joga Iyengara, yin joga, kundalini joga, bikram joga, power joga czy air joga)? Znalazłeś studio i zapisałeś się na zajęcia? Pora na przygotowania i praktyczne informacje. Jak się przygotować do zajęć jogi?

Pierwsze zajęcia jogi: co założyć?

Pierwsze zajęcia jogi: co ze sobą wziąć?

Butelka wody dla nawodnienia, mały ręcznik, którym otrzesz pot i mata, na której będziesz ćwiczyć, to trzy podstawowe rzeczy, których będziesz potrzebować na zajęciach jogi.

Mata, bez której nie będziesz mógł wykonywać asan, czasami jest jednak udostępniana w cenie zajęć w studiu albo wypożyczana za dodatkową opłatą. Upewnij się więc, jakie są zasady w studio, do którego się zapisałeś i – jeśli maty nie są zapewnione albo zamierzasz również ćwiczyć w domu – zaopatrz się w matę do jogi.

Jak wybrać matę do jogi? Chociaż możesz ulec pokusie, aby kupić jak najtańszą matę, to jeśli naprawdę angażujesz się w praktykę jogi, warto zainwestować w matę wysokiej jakości. Wspierająca, dobrze wykonana mata, która zapewnia dobrą przyczepność i posłuży ci na długo, naprawdę robi różnicę podczas sesji jogi.

Jak się przygotować do jogi?

1. Przygotuj ciało

Nie chodzi o rozgrzewkę czy rozciąganie przed zajęciami – nie musisz tego robić. Rozgrzejesz się na zajęciach. Dla własnego komfortu nie jedz jednak ciężkostrawnego posiłku na 1-2 godziny przed praktyką, bo zwyczajnie może być ci niedobrze podczas wykonywania pozycji jogi. Możesz najwyżej zjeść lekką przekąskę. W ciągu dnia staraj się również pić dużo wody, aby przygotować ciało na ruch i rozciąganie.

Jeśli jesteś początkujący, nie musisz również ćwiczyć w domu asan, aby "nie odstawać" i "nie narobić wstydu". Wręcz przeciwnie – lepiej tego nie rób, bo możesz sobie zrobić krzywdę. Miej na uwadze, że jeśli zapiszesz się na zajęcia dla początkujących, wszyscy będą na podobnym poziomie zaawansowania i nie będzie presji, aby z miejsca wykonywać trudne figury.

Nazwy asan mogą być jednak nieco przytłaczające za pierwszym razem. Mimo że nie musisz ćwiczyć asan, to na pewno warto się z nimi zapoznać w sieci. Sprawdź ich nazwy i zdjęcia, aby czuć się bardziej komfortowo, gdy instruktor jogi będzie prosił cię o wykonanie danej pozycji. Dzięki temu będziesz wiedział również, czego się spodziewać.

Pamiętaj również, że nie musisz być na określonym poziomie sprawności czy elastyczności, aby rozpocząć przygodę z jogą. Każdy ma swoje tempo i nie irytuj się, kiedy nie będziesz mógł wykonać danej pozycji. Praktyka czyni mistrza.

2. Przestrzegaj etykiety

Kiedy wchodzisz do sali jogi, zostaw telefon w szatni. Będzie cię jedynie rozpraszał, zresztą na wielu zajęciach jest zakaz przynoszenia smartfonów. Jeśli jednak weźmiesz telefon, pamiętaj, aby go wyciszyć lub wyłączyć. Przestrzegaj również panującego na sali poziomu hałasu – większość studiów jogi to ciche miejsca, dlatego głośno nie rozmawiaj i nie krzycz.

Zostaw buty w szatni albo w wyznaczonych miejscach przed salą. Nie zabieraj ich ze sobą na zajęcia, bo mogą zwyczajnie przeszkadzać. Podobnie jak mata rozłożona w złym miejscu. Zwróć uwagę na to, gdzie inni położyli swoje maty. Większość ludzi rozkłada je w rzędach, dlatego dostosuj się, aby nie zajmować za dużo miejsca i nie zaburzać przestrzeni. Pamiętaj, że wszyscy muszą się zmieścić.

Podobnie jak w przypadku wszystkich grupowych zajęć fitness, postaraj się nie spóźnić i nie wychodzić z sali przed czasem. To wyraz szacunku nie tylko dla instruktora (z którym, jeśli chcesz, możesz przywitać się przed praktyką i poinformować go, że to twoje pierwsze zajęcia), ale również dla innych uczestników zajęć. Pamiętaj, że na zajęciach jogi każdy chce się wyciszyć i odciąć od zewnętrznych czynników rozpraszających.
Czytaj także: Jak zacząć ćwiczyć jogę w domu? 7 kanałów na Youtube najlepszych na start [LISTA]

3. Miej otwarty umysł

Za każdym razem, gdy próbujesz czegoś nowego, możesz mieć wobec siebie duże oczekiwania i być dla siebie surowym krytykiem, który ocenia swoje postępy. Spróbuj uwolnić się od tego, zanim po raz pierwszy rozwiniesz matę – takie uwolnienie się oczywiście wcale nie musi być proste. I tutaj praktyka czyni jednak mistrza.

Zamiast skupiać się na tym, że coś ci nie wychodzi, słuchaj instruktora i stosuj się do jego wskazówek, ale przede wszystkim spróbuj "połączyć się" ze swoim ciałem: skoncentruj się na oddychaniu i staraj się zrelaksować. Otwórz się na jogę, chłoń wiedzę oraz doznania, dzięki czemu bardziej skorzystasz z praktyki.

Po wyjściu ze studia pomyśl o fizycznych, psychicznych i emocjonalnych korzyściach z zajęć. Pamiętaj jednak, że zanim zrozumiesz, jak praktyka na ciebie wpływa, może minąć kilka zajęć. Po pierwszej praktyce jogi możesz bowiem czuć się przytłoczony nowymi informacjami i emocjami. Zastanów się, jak wdrożyć korzyści płynące z jogi do swojego codziennego życia. Nie śpiesz się i daj sobie czas: kluczem do sukcesu zawsze jest regularność i stopniowe budowanie nowych nawyków.