"Pomagamy kobietom odzyskać kontrolę nad własnym życiem". Poznajcie Stowarzyszenie Pomocy "Akson"

Dawid Wojtowicz
We Wrocławiu prowadzone przez nich placówki są nierzadko ostatnią deską ratunku dla potrzebujących. Dzięki ich wsparciu kobiety i dzieci mogą odzyskać kontrolę nad własnym życiem i stanąć na nogi po bardzo trudnych doświadczeniach. Stowarzyszenia Pomocy "Akson" pomaga tej grupie i nie tylko od 1997 roku. W tym roku dołączyło do programu "Pranie Społecznie Odpowiedzialne", dzięki któremu mogło stworzyć swoim podopiecznym bezpłatny dostęp do profesjonalnej pralni.
O wsparciu dla kobiet i ich dzieci znajdujących się w sytuacji kryzysowej rozmawiamy z Małgorzatą Gałosz, prezes Stowarzyszenia Pomocy "Akson", które działa we Wrocławiu od 1997 roku, a w tym roku przystąpiło do programu "Pranie Społecznie Odpowiedzialne" Materiały prywatne / Małgorzata Gałosz
– Staramy się, by dzięki kompleksowej pomocy naszych specjalistów: psychologów, pedagogów, terapeutów, prawników, pracowników socjalnych, zmienić życie naszych podopiecznych na lepsze. Dać siłę, pomóc rozwiązać problemy i nauczyć radzić sobie z nowymi – mówi w wywiadzie dla naszego serwisu Małgorzata Gałosz, prezes Stowarzyszenia Pomocy "Akson".

Proszę opowiedzieć o początkach Stowarzyszenia Pomocy "Akson". Jak narodziła się ta inicjatywa?

Stowarzyszenie Pomocy "Akson" funkcjonuje od roku 1997. Jest organizacją pożytku publicznego. Naszym nadrzędnym celem jest pomoc dzieciom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Stowarzyszenie powstało z inicjatywy pedagogów i psychologów pracujących na co dzień z rodzinami znajdującymi się w sytuacji kryzysowej. Doświadczając na co dzień trudności związanych z ograniczoną możliwością pomocy, grupa zaangażowanych osób postanowiła zawiązać stowarzyszenie świadczące kompleksową pomoc zarówno dzieciom, jak i ich rodzinom.

Od czego Stowarzyszenie rozpoczęło swoją działalność?

Zaczęliśmy od uruchamiania świetlic dla dzieci w najbardziej trudnych rejonach miasta Wrocławia. Z czasem Stowarzyszenie, w ramach swojej działalności, stworzyło we Wrocławiu system pomocy osobom w kryzysie.

W jaki sposób skonstruowany jest ten system wsparcia?

Pierwszym etapem tego systemu jest bezpłatna, trzymiesięczna pomoc świadczona w Ośrodku Interwencji Kryzysowej przy ul. Glinianej 28/30 i Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie przy ul. Bora Komorowskiego 31. W tych ośrodkach potrzebujące osoby mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologów, prawnika, pedagoga, pracownika socjalnego, a także otrzymać bezpłatne schronienie przez okres 3 miesięcy.
Prowadzony przez Stowarzyszenie Pomocy "Akson" Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie przy ul. Bora Komorowskiego 31 we WrocławiuMateriały prasowe / Stowarzyszenie Pomocy "Akson"
Drugim etapem jest pomoc w postaci ośrodka wsparcia, oferowana w ciągu kolejnych miesięcy osobom bezdomnym, które nie zdążyły w czasie pobytu interwencyjnego uregulować swoich spraw mieszkaniowych, prawnych i zawodowych. Dom dla Kobiet, bo tak nazywa się ten ośrodek, mieści się przy ul. Glinianej 28/30, zapewnia schronienie kobietom i matkom z dziećmi. Osoby przebywające w tym ośrodku nadal mogą korzystać z bezpłatnej pomocy psychologów, prawnika, pedagoga, pracownika socjalnego.

Trzecim etapem są mieszkania stanowiące ostatni etap systemu, przed ostatecznym usamodzielnieniem się podopiecznych i odejściem do własnego miejsca zamieszkania.

Do jakiego celu ma prowadzić stworzony we Wrocławiu system pomocy?

Wdrożony system daje możliwość wielomiesięcznej pomocy, która nie prowadzi do wtórnej bezradności. Jednym z głównych założeń tego systemu, oprócz pomocy psychologicznej, terapeutycznej i prawnej, jest wdrożenie mieszkańców do utrzymania aktywności zawodowej, a tym samym osiągnięcia niezależności finansowej i usamodzielnienia się.

Jak obecna rzeczywistość wpływa na funkcjonowanie Stowarzyszenia i podległych mu ośrodków?

Staramy się w żaden sposób nie ograniczać naszych dotychczasowych działań.

Pandemia sprawiła, że nauczyliśmy się nowych sposobów komunikacji z beneficjentami. Musieliśmy ograniczyć do niezbędnych kontakty osobiste, głównie ze względu na obostrzenia związane z wchodzeniem na teren ośrodków. Jednak z powodzeniem wykorzystujemy inne środki komunikacji na odległość. Wielu naszych beneficjentów jest zadowolonych z takiej formy kontaktu, myślę, że zostanie już z nami niezależnie od pandemicznych ograniczeń.

Większym problemem jest jednak fakt, że pandemia generuje dodatkowe koszty związane z większym reżimem sanitarnym, a nie są to małe środki, zwłaszcza w obliczu rosnącej inflacji i znacznych podwyżek kosztów energii i gazu.

Z jakimi głównie historiami trafiają kobiety do ośrodków znajdujących się pod opieką Stowarzyszenia?

To bardzo smutne, a często tragiczne historie, w których tle są przemoc, konflikty, choroby, brak perspektyw, a także bezradność i myśli samobójcze. Nasze ośrodki są często punktem zwrotnym w historii naszych rodzin. Staramy się, by dzięki kompleksowej pomocy naszych specjalistów: psychologów, pedagogów, terapeutów, prawników, pracowników socjalnych, zmienić życie naszych podopiecznych na lepsze. Dać siłę, pomóc rozwiązać problemy i nauczyć radzić sobie z nowymi.
Jeden z pokoi w Ośrodku Interwencji Kryzysowej (Dom dla Kobiet) przy ul. Glinianej 28/30 we WrocławiuMateriały prasowe / Stowarzyszenie Pomocy "Akson"
Jakie są teraz najpilniejsze potrzeby placówek prowadzonych przez Stowarzyszenie?

Największą naszą potrzebą jest obecnie opłacenie faktur za prąd i gaz. W ubiegłym roku zaplanowane w budżecie środki na media skończyły nam się we wrześniu. W obecnym otrzymaliśmy 400 proc. podwyżkę kosztów gazu. Nie wiemy, skąd wziąć środki na tak wysokie opłaty.

Jednak oprócz przyziemnych potrzeb mamy wiele marzeń…

Proszę się nimi z nami podzielić.

Naszym marzeniem jest otwarcie Poradni dla dzieci i dorosłych, działającej przy Ośrodku Interwencji Kryzysowej, pomagającej osobom w kryzysie. Udało nam się już stworzyć gabinety do terapii, salę do terapii SI, salę doświadczania świata. Na portalu zrzutka.pl zbieramy środki na ostatni etap prac remontowych koniecznych do otwarcia tak potrzebnego obecnie miejsca.

Marzy nam się także stworzenie placu zabaw i zagospodarowanie ogrodu przy jednym z naszych ośrodków, w którym osoby doznające przemocy ze strony najbliższych mogłyby odzyskiwać poczucie bezpieczeństwa, równowagi emocjonalnej, a także w bezpiecznych warunkach pobawić się ze swoimi dziećmi. Zwłaszcza teraz, w czasie pandemii, gdy w naszym ośrodku obowiązują dość rygorystyczne zasady ograniczające wychodzenie oraz odwiedziny, możliwość wyjścia do ogrodu stała się szczególnie cenna.

Marzą nam się też nowe meble i odnowione pokoje dla naszych mieszkańców. Osoby, które trafiają do naszych ośrodków, przechodzą jedne z najtrudniejszych chwil w swoim życiu, często przyjeżdżają do nas bez osobistych przedmiotów, większość kobiet przebywających u nas posiada dzieci. Ogromnie zależy nam, by ośrodek poza specjalistyczną pomocą oferował im bezpieczeństwo, komfort i jak najbardziej domowe i ciepłe warunki, by w obliczu kryzysu psychicznego czuły się dobrze w otoczeniu, które im oferujemy. Dlatego od kilku lat sukcesywnie z pomocą darczyńców odnawiamy pokoje mieszkalne. Przed nami jeszcze dużo pracy.
Teren zielony w okolicy Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie przy ul. Bora Komorowskiego 31 we WrocławiuMateriały prasowe / Stowarzyszenie Pomocy "Akson"
W jaki sposób osoby prywatne oraz firmy mogą zaangażować się w pomoc Stowarzyszeniu?

Możemy pomagać tylko dzięki temu, że osoby dobrego serca pomagają nam. Pomóc można w różny sposób, poprzez własne zaangażowanie, zachęcenie do pomocy innych, przekazanie darowizny rzeczowej lub finansowej. Można też wspomóc nasze akcje, o których informujemy na FB Stowarzyszenia Pomocy "Akson" oraz stronie: akson.org.pl w zakładce "Jak możesz pomóc".

Stowarzyszenie znalazło się ostatnio wśród beneficjentów programu "Pranie Społecznie Odpowiedzialne". Co to za inicjatywa i jakie wsparcie organizacja uzyskała dzięki niej?

Tak, zostaliśmy zaproszeni do programu i bardzo nas ucieszyła ta propozycja. W ramach współpracy marka Persil sfinansowała nam zakup dwóch profesjonalnych pralnic do Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie oraz Domu dla Kobiet. Dodatkowo dostaliśmy roczny zapas proszku Persil oraz gwarancję przekazywania proszku w kolejnych latach. To naprawdę duże wsparcie. Profesjonalne pralnice będą pracować wiele lat, natomiast posiadane przez nas domowe pralki nie wytrzymują długo i wymagają ciągłych napraw.
Stowarzyszenie Pomocy "Akson" dołączyło do programu "Pranie Społecznie Odpowiedzialne". W ramach współpracy marka Persil sfinansowała organizacji zakup dwóch profesjonalnych pralnicMateriały prasowe / Henkel / Stowarzyszenie Pomocy "Akson"
Higiena ubrań to nie tylko bezpieczeństwo zdrowotne. Również podkreśla się często, że to także jedna z dróg do odzyskania kontroli nad własnym życiem. Jak należy rozumieć ten związek jednego z drugim?

Rozszerzyłabym jeszcze tę myśl, to przede wszystkim droga do odzyskiwania godności i poczucia wartości, sprawstwo przychodzi w następstwie tych zmian. Czujemy się pewniej i lepiej o sobie myślimy, gdy mamy na sobie czyste, pachnące ubranie.

Jakie plany na przyszłość, uwzględniając również projekty współpracy z zewnętrznymi podmiotami, ma organizacja?

Chcielibyśmy otworzyć Poradnię, o której mówiłam już wcześniej, stworzyć miejsce bezpłatnej, profesjonalnej pomocy dla osób w kryzysie. Wiemy, że to bardzo potrzebne miejsce, bo codziennie odbieramy wiele telefonów od osób potrzebujących. Rocznie udzielamy pomocy ok. 1200 osobom. Dzięki Poradni będziemy mogli pomagać szybciej i efektywniej. Chcielibyśmy również otworzyć kolejne mieszkanie dla naszych podopiecznych, w którym schronienie mogłoby otrzymać kilka kolejnych rodzin.
Jeden z pokoi w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie przy ul. Bora Komorowskiego 31 we WrocławiuMateriały prasowe / Stowarzyszenie Pomocy "Akson"
Na koniec proszę powiedzieć, w jaki sposób osoby, do których pomoc kieruje Stowarzyszenie, mogą się zgłosić, aby ją uzyskać? 

Najlepiej skontaktować się z nami telefonicznie. Pracownicy obsługujący całodobowy telefon nr (71) 352-94-03 udzielą informacji i pomogą rozwiązać problem. Informacje o oferowanej przez nas pomocy można znaleźć również na naszej stronie www.akson.org.pl oraz FB.

Artykuł powstał we współpracy z Henkel