Kapitalny powrót w finale Australian Open. Rywalka Świątek gorsza od liderki rankingu

Ashleigh Barty zwyciężyła w sobotnim finale Australian Open turnieju singlistek. Reprezentantka gospodarzy zwyciężyła 6:3, 7:6(2) z Danielle Collins. Amerykanka, która w półfinale zwyciężyła z Igą Świątek, nie wykorzystała szansy w drugim secie i prowadzenia aż 5:1. Barty pierwszy raz wygrała w Australii.
Ashleigh Barty wygrała w dwóch setach finałowy mecz Australian Open w turnieju singlistek. Fot. AP/Associated Press/East News
Sobotni mecz zapowiadał się na ciekawe widowisko chociażby ze względu na formę, jaką zaprezentowały w ostatnich dwóch tygodniach zaprezentowały finalistki. Ashleigh Barty jako liderka rankingu WTA była wielką faworytką nie tylko australijskiej części publiczności. Australijka nie miała jednak na swoim koncie zwycięstwa w Australian Open. Barty pokazała jednak w sobotę, że jej dominacja na światowych kortach może jeszcze trochę potrwać. Australijka jest mistrzynią Rolanda Garrosa (2019) oraz Wimbledonu (2021). Amerykanka po raz pierwszy zagrała w wielkoszlemowym finale. To było widać zwłaszcza w kluczowym momencie sobotniego finału. Collins dwukrotnie przełamała (5:1) Barty i była na najlepszej drodze do zwycięstwa w drugim secie.

Australijka potrafiła jednak powrócić do walki, wygrywając cztery gemy z rzędu (5:5). Pogromczyni Igi Świątek z półfinału musiała sobie radzić nie tylko z rywalką, ale też wiwatującym tłumem po udanych zagraniach przeciwniczki. Collins potrafiła jeszcze obronić się, doprowadzając do tie-breaka. W nim Barty udowodniła, że zarówno tego dnia, jak i na przestrzeni całego turnieju, była najlepszą tenisistką. Co ciekawe, to pierwsza od 1978 roku Australijka, która wygrała w wielkoszlemowym turnieju w Melbourne.

Barty umocniła się na czele rankingu WTA, za to do najlepszej dziesiątki po miejscu w finale awansuje Collins. Amerykanka pokazała się na kortach AO z bardzo dobrej strony, może to być dla niej naprawdę dobry sezon. W niedzielę odbędzie się finał gry pojedynczej panów. O sukces powalczy Hiszpan Rafael Nadal oraz Rosjanin Daniił Miedwiediew. Dla tego pierwszego będzie to okazja do pobicia rekordu w liczbie zwycięstw turniejów wielkoszlemowych. Nadal może sięgnąć po 21 triumf w Wielkim Szlemie.

Początek meczu Nadal-Miedwiediew o 9:30 polskiego czasu.