W kraju też można poczuć urok prawdziwych wakacji. Oto najpiękniejsze plaże w Polsce

Wioleta Wasylów
29 czerwca 2022, 12:48 • 1 minuta czytania
Nie trzeba jechać za granicę, żeby poczuć się prawdziwie jak na wakacjach. W Polsce również znajdziemy wiele pięknych piaszczystych brzegów nad morzem. My przedstawiamy swoją listę 10 najpiękniejszych plaż w Polsce (w kolejności losowej). Pod powiadamy też, co można zobaczyć w bezpośrednim sąsiedztwie tych miejsc.
Pięknie umiejscowiona jest m.in. plaża w Międzyzdrojach. Fot. Łukasz Solski / East News

Kameralna i romantyczna plaża w Trzęsaczu

Leżący w powiecie gryfickim, obok Rewala, Trzęsacz ma zaledwie nieco ponad 120 mieszkańców, jednak może poszczycić się kilkoma perełkami przyciągającymi turystów. Pomimo tego wciąż pozostaje kameralny i ustronny w porównaniu z innymi miejscowościami.


Niewątpliwym atutem jest dość szeroka plaża z jasnym piaskiem ciągnąca się wzdłuż urokliwego, bujnie zarośniętego, wysokiego na 15 m klifu, na którym ulokowany jest symbol Trzęsacza: ruiny kościoła gotyckiego pw. św. Mikołaja z przełomu XIV i XV w.

Świątynia pierwotnie znajdowała się ok. 2 km od linii brzegowej, jednak w ciągu setek lat w wyniku abrazji klif osunął się na tyle, że z kościoła ostała się tylko południowa ściana. Teraz zabezpieczona góruje nad plażą w Trzęsaczu, podobnie jak stojąca obok wysoka i długa nowoczesna platforma widokowa.

Taras ten połączony jest ze schodami prowadzącymi na plażę, która wielokrotnie znajdowała się w różnych rankingach na najpiękniejsze miejsca na Wybrzeżu. Turyści latem mogą nie tylko wypocząć na piasku, ale też np. przejechać się konno, polecieć paralotnią czy bawić się przy muzyce na żywo w beach barze.

Samo strzeżone kąpielisko wyznaczone na 200-metrowym odcinku linii brzegowej jest regularnie wyróżniane Błękitną Flagą: ze względu na wysoką jakość wód, dbanie o środowisko naturalne, bezpieczeństwo plażowiczów i edukowanie ich pod kątem ekologii.

Łeba: plaże jak w zagranicznych kurortach oraz największe wydmy

Chlubą liczącej niespełna 4 tys. mieszkańców Łeby są ciągnące się przez 10 km szerokie plaże z białym, drobnym piaskiem, który przywodzi na myśl południowoeuropejskie kurorty. Od centrum miasta oraz jezior lagunowych Łebsko i Sarbsko oddzielają je szerokie na kilkaset metrów pasy zieleni z wieloma zejściami.

Podróżnych wabi przede wszystkim plaża po wschodniej stronie ujścia rzeki Łeby ze sporą liczbą atrakcji i lokali. Ta na zachodzie jest nieco bardziej odludna i dzika (ale i tam latem działa strzeżone kąpielisko). Nieopodal jej, w miejscu, gdzie w okresie II wojny światowej był niemiecki poligon doświadczalny broni rakietowej Rheintochter, jest teraz Muzeum Wyrzutni Rakiet.

Nieco dalej na zachód, 7 km od centrum Łeby, w Słowińskim Parku Narodowym, znajdziemy największą atrakcję okolicy: wyjątkowy w skali Europy kompleks ruchomych wydm, z których najwyższa – Łącka Góra – jest wysoka na 42 m.

Niemal dziewicza plaża w Dębkach

Namiastkę "tropików" odnajdziemy też w powiecie puckim. Chodzi o białą, czystą plażę w Dębkach. Jest długa na ok. 3 km i szeroka miejscami aż na blisko 100 m, co czyni ją jedną z najszerszych w kraju. Ciągnie się wzdłuż niskiego wału wydmowego i gęstego lasu, które oddzielają ją od turystycznej osady.

Malowniczo wyglądają także kutry rybackie wciągnięte na piasek miękki niczym puch. Nie ma tam bowiem portu jako takiego, a cała okolica jest stosunkowo niewiele zmieniona przez człowieka.

Zejście do morza jest łagodne, dzięki czemu miejsce to lubią rodziny z dziećmi. Można tam też wziąć lekcje windsurfingu i przepłynąć się skuterem wodnym. Spływy kajakowe odbywają się z kolei na niewielkiej rzece Piaśnicy, która swoje delikatne ujście ma w zachodniej części plaży w Dębkach.

"Polski Dubaj", czyli plaża w Jarosławcu

W celu ochrony najwyższego na środkowym wybrzeżu klifu (a przy okazji uatrakcyjnienia niemal bezplażowego wybrzeża) w 2018 r. w Jarosławcu ukończono wartą 170 mln zł inwestycję: zbudowano kilka ponad 100-metrowych wychodzących w morze kamiennych falochronów, a część przestrzeni pomiędzy najdłuższymi z nich wypełniono piaskiem z dna morza pomieszanym z piachem pobranym z wybrzeża w Ustce.

Doprowadziło to do stworzenia największej, mającej 5 ha, sztucznej plaży w Europie. Z tego względu, że jest to konstrukcja stworzona przez człowieka, lśniącą jasnym piaskiem plażę w Jarosławcu okrzyknięto "polskim Dubajem".

Woda w kąpieliskach pomiędzy kamiennymi ramionami jest cieplejsza niż na otwartym morzu, a także znacznie czystsza, zaś samo zejście do niej jest łagodne. Nie dziwne więc, że coraz więcej turystów odwiedza Jarosławiec i zachwala Plażę Dubaj. Na miejscu warto też zobaczyć wysoką na 33 metry latarnię morską oraz wstąpić do Muzeum Bursztynu.

Plaże stały się dumą Kołobrzegu

Władze największego kurortu i uzdrowiska w Polsce, Kołobrzegu w ciągu ostatnich kilkunastu lat podjęły szereg działań w celu poszerzenia plaży oraz wzmocnienia i ochrony brzegu morskiego. Stworzono progi podwodne i przeprowadzana jest co jakiś czas refulacja. Dlatego teraz kołobrzeżanie i turyści mogą cieszyć się szerokimi miejscami nawet na 100 m plażami z miękkim, jasnym, dość czystym piaskiem.

Najbardziej oblegane są Plaża Centralna i Wschodnia (na odcinku od XIX-wiecznego Kamiennego Szańca do ośrodka Arka). Tam jest najwięcej atrakcji: dla dzieci dmuchańce i trampoliny, dla większych przyrządy do ćwiczeń czy boiska do siatkówki. Można też wynająć kosze plażowe i leżaki oraz uprawiać sporty wodne.

Warto zobaczyć port z latarnią morską, Pomnik Zaślubin i przespacerować się Bulwarem Szymańskiego do mola, gdzie jest wiele kawiarni i barów. Tych nie brakuje też przy jednym z najdłuższych i najbardziej reprezentatywnych deptaków nadmorskich, który zaczyna się od ul. Rodziewiczówny. Graniczy on z gęsto porośniętym parkiem i wydmami. Po drodze zobaczymy Fort Wilczy z XIX w., który został przerobiony w amfiteatr.

Czytaj także: Wybrano najpiękniejsze plaże świata. Do wielu z nich dolecisz w kilka godzin

Bardziej kameralne i urokliwe plaże, graniczące miejscami z łagodnym brzegiem klifowym, są: po zachodniej stronie ujścia Parsęty oraz na samym wschodzie, na wysokości Podczela. Do obu z nich prowadzą dobrze rozwinięte sieci ścieżek rowerowych. Do tej drugiej dotrzemy trasą rowerową prowadzącą przez malowniczy nadmorski Ekopark Wschodni, w którym znajduje się wiele cennych gatunków fauny i flory.

Na plażach w Kołobrzegu regularnie powiewają Błękitne Flagi za czystość wód w kąpieliskach i bezpieczeństwo. W tym roku przyznano je kąpieliskom: Wschód "Bałtyk", Wschód "Kamienny Szaniec" i Zachód "Plaża TRM".

Początek Polski, czyli plaża na końcu Półwyspu Helskiego

Szerokie, piaszczyste, długie plaże, które możemy znaleźć na końcu Mierzei Helskiej i od jej północnej strony urzekną każdego. Przyciągają coraz większą liczbę zwolenników, jednak wciąż są dość ustronne.

By się na nie dostać, musimy pojechać autobusem linii 666 (z Gdyni), samochodem, kolejką lub rowerem do Helu, a stamtąd przejść ok. kilometra przez bujny las. Warto po drodze wejść na ceglaną latarnię morską z tarasem widokowym, z którego rozlega się przepiękny widok na półwysep okalany wodami Morza Bałtyckiego i Zatoki Gdańskiej.

Plaże w Helu i okolicach to nie tylko idealne miejsce do spokojnego wypoczynku, ale też bardziej ekstremalnych aktywności – w wodzie – takich jak windsurfing czy kitesurfing. Sprzyjają temu silne wiatry wiejące tam z racji położenia tych terenów. Na końcu półwyspu znajduje się także bezpieczne kąpielisko.

Ponadto w Helu można np. przespacerować się długą drewnianą promenadą nadmorską i podziwiać romantyczne widoki, zjeść coś w jednej z pobliskich knajp oraz obejrzeć kamienny obelisk: Kopiec Kaszubów, mający symbolizować miejsce, w którym zaczyna się Polska i nawiązywać do legendarnych olbrzymów mieszkających niegdyś w tych rejonach: Stolemów Kaszubskich.

Ustronne plaże w Dziwnowie i Dziwnówku

Na odcinku między Dziwnowem i Dziwnówkiem w powiecie kamieńskim znajdziemy ok. 6 km pięknych, dość szerokich plaż usypanych z białego, drobniutkiego, czystego piasku, które są oddzielone od większości zabudowań delikatnymi wydmami i kilkudziesięciometrowej szerokości parkiem. Strzeżone kąpieliska w tych miastach mogą poszczycić się ponadto otrzymaniem Błękitnej Flagi.

Dziwnów rozdarty między Wybrzeżem Trzebiatowskim i wyspą Wolin jest malowniczo położony nad Morzem Bałtyckim, Zatoką Wrzosowską (w Zalewie Kamieńskim), ujściem cieśniny Dziwny i Jeziorem Martwym. Przez wydmy w centralnej i zachodniej części wybrzeża prowadzi deptak spacerowo-widokowy. Można tam usiąść na którejś z ławek i podziwiać zachód słońca.

Niedaleko znajdziemy m.in. Aleję Gwiazd Sportu. Na samej plaży są przygotowane atrakcje dla dzieci, można też przepłynąć się tzw. bananem. Jest to miejscowość turystyczna, ale niewielka i czuć w niej kameralną atmosferę.

Podobnie jest w położonym kilka kilometrów na wschód Dziwnówku. Tam na piaszczystej plaży znajdziemy latem dmuchańce oraz place zabaw dla dzieci, a dla dorosłych bary i ofertę sportów wodnych. Uroku temu miejscu dodają przyległe wydmy gęsto porośnięte wierzbami, sosnami oraz rzadkimi gatunkami roślin. Jednak na niektórych odcinkach, tak jak w Dziwnowie, niemal przy samej plaży znajdują się zabudowania, co kojarzy się z zagranicznymi kurortami.

Spokój na uboczu Gdańska: plaża w Stogach

Myśląc o Trójmieście w kontekście plaż, większość osób zapewne w pierwszej kolejności wskaże na te w najpopularniejszym kurorcie: Sopocie (swoją drogą, rzeczywiście piękne i czyste). Jednak równie zachwycające plaże ma do zaoferowania Gdańsk: i to nie tylko te w Brzeźnie czy Jelitkowie.

W Stogach, po wschodniej stronie ujścia Wisły, znajdziemy złocisty delikatny piasek na sąsiadującym z wydmami brzegu szerokim miejscami aż na blisko 140 m. Można tam dojechać z gdańskiej starówki tramwajem lub bezpośrednio pod plażę ścieżką rowerową, która przecina urokliwy las. Malowniczo wyglądają stamtąd o zachodzie słońca żurawie stojące w sąsiadującym z plażą terminalu kontenerowym Portu Północnego.

Plaża w Stogach jest nieco rzadziej odwiedzana niż pozostałe plaże w Trójmieście, jednak ona również oferuje dobrą infrastrukturę z prysznicami, toaletami, automatami z pitną wodną czy punktami medycznymi. Tamtejsze kąpielisko jest również strzeżone i posiada certyfikat Błękitnej Flagi.

Raj dla plażowiczów: plaże w Świnoujściu

Obowiązkowa pozycja na każdej liście najpiękniejszych plaż w Polsce. Świnoujście to najbardziej wysunięta na zachód miejscowość turystyczna rozsiana aż na 44 wyspach i wysepkach (choć ludzie mieszkają tylko na największych: Uznam, Wolin i Krasibór).

Zarówno po wschodniej, jak i zachodniej stronie ujścia Świny do Bałtyku, łącznie na długości ok. 10 km, ciągną się nad wodą szerokie pasy jaśniutkiego miękkiego piasku. Bardziej dziewicza jest plaża wschodnia. Otaczają ją duża połać lasu i port od zachodu. Znajdziemy tam też latarnię morską i XIX w. Fort Gerharda.

Niezwykle piękna zachodnia plaża – która jest najszersza w Polsce – jest nastawiona na turystów i oblegana przez nich. To na Uznamie jest centrum miasta oraz dobrze rozwinięta baza turystyczna i uzdrowiskowa.

Wśród zabytków w pobliżu plaży należy wymienić pruskie Forty: Zachodni oraz Anioła, a przede wszystkim uznaną za symbol miasta Stawę Młyny, która strzeże wejścia do portu. Trzeba też przejść się drewnianym deptakiem oraz ładną promenadą.

Plaże w Świnoujściu są bardzo czyste, bo sprzątają je zarówno ludzie, jak i maszyna przesiewająca piasek. Można na nich wypocząć, poćwiczyć, pograć w siatkówkę czy poskakać na trampolinach. W wodzie jest możliwość popływać na skuterach wodnych, statkach turystycznych lub wziąć lekcje SUP, kitesurfingu i windsurfingu w jedynej tego typu szkole na Pomorzu Zachodnim: KiteFORT.

Od wielu lat na kąpieliskach w Świnoujściu widać Błękitne Flagi. Wody są czyste i ze względu na położenie miasta najcieplejsze w całej polskiej części Bałtyku, ze średnią temperaturą nawet do 25 stopni Celsjusza. Dodatkowo zejścia do wody są łagodne.

Nastrojowa plaża w Dźwirzynie

Niewątpliwym urokiem niewielkiej miejscowości turystycznej Dźwirzyno jest położenie między Bałtykiem i od południowego wschodu jeziorem Resko Przymorskie. Na zachodzie miasta przepływa też Regoujście.

Przy stosunkowo szerokiej piaszczystej plaży w Dźwirzynie (gdzie są trampoliny i dmuchańce dla dzieci oraz strzeżone kąpielisko) znajdują się urokliwe wydmy i piękny pas lasu sosnowego, w którym są zatopione hotele i ośrodki wczasowe. Zaraz za nimi idzie główna ulica: Aleja Wyzwolenia, przy której bliżej centrum obok restauracji i sklepików znajdziemy 250-letnie dęby szypułkowe. Nieopodal znajdziemy też amfiteatr.

Do Dźwirzyna można dojechać malowniczą trasą rowerową z oddalonego o ok. 11 km Kołobrzegu. Koniecznie trzeba też zobaczyć po drodze otoczone sosnami ruchome wydmy, przez które prowadzą kładki widokowe, a nad samym morzem jest nowoczesny taras z pięknym widokiem na morze i spokojne wybrzeże.

Czytaj także: https://natemat.pl/418039,11-najpiekniejszych-w-europie