Gdy skóra boli. Problemem jest dotyk, ubieranie, a nawet podmuch wiatru
- Delikatny dotyk może wywoływać ból skóry, gdy mamy do czynienia z hiperestezją, czyli przeczulicą
- To na szczęście dość rzadkie zjawisko, ale nie zdziwi się, gdy ktoś mówi, że boli go skóra
- Nadmierna nadwrażliwość na ból skóry może mieć wiele przyczyn, w tym choroby przewlekłe. Ból np. skóry głowy może pojawić się też przy grypie czy COVID-19.
Nadmierna wrażliwość na ból (przeczulica), czyli hiperestezja może dotyczyć każdego ze zmysłów, ale najczęściej spotykana jest przeczulica skóry. Chorzy intensywniej doświadczają działających na nich bodźców, a zwykły delikatny dotyk wiąże się z odczuwaniem bólu. To schorzenie bardzo uciążliwe, które wpływa istotnie na jakość życia.
Nie da się bowiem ograniczyć codziennych czynności jak np. zakładanie na siebie ubrania - bielizny, koszuli, spodni. W przypadku przeczulicy skóry wiąże się to z bólem odczuwanym na skórze. Dotyk odzieży staje się bardzo dokuczliwy.
Nawet otarcie się kota o nogę czy rękę, a niekiedy nawet podmuch wiatru, powoduje koszmarne odczucie na skórze.
Hiperestezja polega bowiem na nadmiernym odbieraniu docierających bodźców. Jakie są jej przyczyny, jak długo może trwać i czy można ją wyleczyć?
Przeczulica dotykowa może obejmować różne części ciała, np. głowę, twarz, ręce czy plecy.
Przyczyny przeczulicy
Częstym powodem występowania hiperestezji skóry jest uszkodzenie nerwów obwodowych lub ośrodkowego układu nerwowego. Może wiązać się także z urazem lub uciskiem na nerwy. Nadwrażliwość na bodźce na skórze może wynikać też z innej choroby przewlekłej, np. stwardnienia rozsianego lub cukrzycy. Dlatego nie zwlekaj z wizytą u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub neurologa, jeżeli objawy nadwrażliwości nie ustępują.
Przeczulica skóry może też wystąpić w trakcie grypy lub COVID-19, ale także zapalenia zatok przynosowych, półpaśca lub opryszczki. Wtedy zwykle z końcem infekcji ustępuje i ten dotkliwy objaw. W przypadku półpaśca przeczulica jako powikłanie może utrzymywać się nawet kilka lat po chorobie.
Przyczyną nadwrażliwości skóry może być również niedobór witaminy B12, nadużywanie niektórych leków, ale też zatrucie organizmu niektórymi substancjami toksycznymi.
Może być też objawem współtowarzyszącym w migrenie, chorobach zwyrodnieniowych stawów czy kręgosłupa. Wiązać może się też z nerwicą, depresją oraz innymi schorzeniami o podłożu psychicznym.
Skrajną postacią przeczulicy jest allodynia, która objawia się bólem, pieczeniem czy parzeniem skóry przy kontakcie nawet z najbardziej delikatnymi bodźcami, jak np. dotykiem materiału ubrania lub dotykiem skóra do skóry.
Nadmierna wrażliwość na ból na skórze może wystąpić też u osób po operacjach, poparzeniach czy innych urazach, gdy dojdzie do martwicy tkanek lub uszkodzenia nerwów powierzchniowych.
Przeczulica skórna – jak leczyć?
W przeczulicy skóry stosuje się leczenie przyczynowo-objawowe. Zwykle konieczne jest włączenie leków przeciwbólowych, ale trzeba szukać źródła tego schorzenia i zadziałać na jego przyczyny. Jeżeli wynika to np. z braku witaminy B12, wtedy wystarczy suplementacja tej witaminy przez jakiś czas.
Nadmierne odczuwanie bólu - gdy przyczyną jesz uszkodzenie lub zapalenie nerwów - nie jest łatwe do wyleczenia. Stąd często dodatkowo zalecana jest psychoterapia, aby lepiej zapanować nad stresem wynikającym z odczuwania bólu. Niektórym pomagają też masaże, które przyzwyczajają stopniowo do dotyku i mogą pomóc obniżyć nadwrażliwość.
Covidowy ból skóry
Przy ostatniej pandemii koronawirusa okazało się, że również wirus Sars-CoV-2 może być przyczyną bólu skóry. Wiele osób wymieniało ból skóry, obok bólu mięśni i stawów, jako jeden z najbardziej uciążliwych objawów w przebiegu tej infekcji.
Co istotne, przeczulica skóry pojawiała się także przy łagodnym przebiegu choroby.
"Najgorsze były bóle mięśni i przeczulica skóry. Przewracanie się na łóżku i zakładanie koszulki sprawiały ból" - tak relacjonował przebieg COVID-19 u siebie dr Bartosz Fiałek, specjalista w dziedzinie reumatologii.
Przeczulica przy grypie czy przeziębieniu
COVID-19 był dla nas nowym wirusem, a jego różne nietypowe objawy, w tym nadwrażliwość skóry na ból podczas infekcji, zaskakiwały.
Jednak z przeczulicą skóry - zwłaszcza głowy - w trakcie grypy czy przeziębienia spotkał się już niejeden z nas, zanim usłyszeliśmy o COVID-19. Skóra głowy jest bowiem bogata w zakończenia nerwowe i naczynia krwionośne.