Znajomy ubrał choinkę w listopadzie i ludzie go zjedli żywcem. Kiedy "wypada" wejść w święta?
Kiedy można dekorować dom na święta?
Przed świętami nie tylko ubieramy choinkę, o czym za chwilę, ale dekorujemy również nasze domy (w środku i na zewnątrz), ogródki i balkony, m.in. lampkami, wieńcami czy Mikołajami. Niby możemy to zrobić wtedy, kiedy chcemy i gdy mamy ochotę poczuć świąteczny klimat, ale czy istnieje jakaś tradycja, która mówi, kiedy można dekorować dom na święta?
Ogólnej zasady nie ma. W Polsce domy dekoruje się jednak zwykle później, niż chociażby w Stanach Zjednoczonych, w których wiele osób robi to od razu po Halloween. Inni czekają na Święto Dziękczynienia pod koniec listopada. A jak jest nad Wisłą? U nas dekoracje pojawiają się najczęściej w okolicach 6 grudnia, czyli w Mikołajki (mówimy oczywiście o domach, bo w galeriach handlowych dzieje się to już w listopadzie, kiedy zaczynają się "komercyjne święta").
Inaczej wygląda to jednak u katolików, dla których grudzień jest czasem Adwentu, czyli oczekiwania na narodziny Chrystusa. Osoby wierzące i praktykujące często czekają więc na Wigilię (lub dzień przed), bo to właśnie wtedy – a dokładnie 25 grudnia o północy – rozpoczynają się obchody narodzin Chrystusa.
Kiedy można ubierać choinkę?
W niektórych domach najpierw pojawiają się dekoracje, a potem choinka, w innych wiesza się wieńce na drzwi i lampki na balkon tego samego dnia, w którym ubiera się drzewko. A kiedy można ubrać choinkę? Tutaj zgodnie z katolicką tradycją powinno się poczekać do 24 grudnia (lub ewentualnie dnia przed).
Jeśli nie stosujesz się do zasad Kościoła, to całkowicie twoja indywidualna decyzja i możesz to zrobić kiedy tylko masz ochotę. W Polsce najwięcej rodzin przystraja drzewko w okolicach 6 grudnia, czyli w Mikołajki, inni robią to na przełomie listopada i grudnia, a nawet jeszcze wcześniej (chociaż na te osoby wielu wciąż patrzy nad Wisłą sceptycznie).
Kiedy trzeba rozebrać choinkę?
Zgodnie z zasadami Kościoła katolickiego w domach i kościołach świąteczne ozdoby należy zdjąć, a choinki rozebrać najpóźniej do 2 lutego, w którym przypada Święto Ofiarowania Pańskiego upamiętniające ofiarowanie Jezusa w świątyni w Jerozolimie (nazywane potocznie Matki Boskiej Gromnicznej). Okres Bożego Narodzenia w Kościele kończy się za to wcześniej, bo 7 stycznia, czyli w święto Chrztu Pańskiego.
Tyle jeśli chodzi o tradycję katolicką. W praktyce wszystko zależy od naszych upodobań. Podczas gdy w Stanach Zjednoczonych choinki rozbiera się zwykle od razu po świętach (czasem nawet jeszcze przed sylwestrem), to w Polsce zwykle robi się to po 6 stycznia, czyli po święcie Trzech Króli, który jest nad Wisłą dniem wolnym od pracy. Oznacza to, że w polskich domach choinka stoi przeważnie przez około miesiąc (bo najczęściej od 6 grudnia).
Kiedy zapala się świece adwentowe?
Adwent nie ma stałej daty rozpoczęcia, ale trwa cztery tygodnie (obejmuje dokładnie cztery niedziele) i kończy się 24 grudnia, w Wigilię. W tym roku religijny okres oczekiwania na święta zacznie się w niedzielę 3 grudnia.
Zgodnie z tradycją są cztery świece adwentowe, które symbolizują cztery tygodnie Adwentu, a zapala się je kolejno w każdą niedzielę aż do Wigilii. Oznacza to, że w pierwszą niedzielę Adwentu pali się jedna świeca, w drugą już dwie, w trzecią trzy, a w ostatnią niedzielę zapalane są wszystkie cztery. Świece adwentowe najczęściej umieszcza się w wieńcu i stoją one nie tylko w kościołach, ale również naszych domach.
Coraz popularniejsza w Polsce staje się także pojedyncza, wysoka świeca-kalendarz (podłużna lub stożkowa) z 24 numerkami, które oznaczają 24 dni do świąt. To duńska tradycja, która polega na zapalaniu świecy każdego dnia, od 1 grudnia i zdmuchiwaniu płomienia, zanim zacznie topić się kreska oznaczająca następny dzień. 24 grudnia niską już i prawie wypaloną świecę pali się po raz ostatni, co oznacza, że nadeszło Boże Narodzenie.
Kiedy daje się prezenty na święta?
W USA czy Wielkiej Brytanii prezenty daje się 25 grudnia rano, a dzieci wierzą, że Mikołaj przynosi je w świąteczną noc. W Polsce tradycja jest inna i prezenty pod choinkę daje się po wieczerzy wigilijnej, 24 grudnia.
Oprócz tego daje się prezenty "na Mikołaja", czyli 6 grudnia. Tego dnia obdarowuje się głównie dzieci, które dostają małe upominki lub słodycze. Czasem wkładane są one do skarpet świątecznych, które są stałą tradycją na Zachodzie, a w Polsce robią się coraz popularniejsze.
Kiedy można śpiewać piosenki świąteczne i kolędy?
Piosenki świąteczne zaczynają lecieć w polskich stacjach radiowych przeważnie od początku grudnia, chociaż w centrach handlowych można je usłyszeć (razem z kolędami) już od listopada. Bożonarodzeniowych hitów można słuchać kiedykolwiek chcemy, a nikt nie zabroni nam tego robić nawet... latem. Większość Polaków zaczyna je włączać, gdy sezon świąteczny zaczyna się nad Wisłą w pełni, czyli w okolicach 6 grudnia.
Jeśli chodzi o kolędy, czyli pieśni religijne, to sprawa ma się podobnie jak w przypadku choinki. W tradycji katolickiej można je śpiewać po zakończeniu Adwentu, czyli od wieczerzy wigilijnej w domach (24 grudnia), a w kościele od pasterki, uroczystej mszy odprawianej o północy 25 grudnia. W kościołach śpiewa się je do 2 lutego, czyli do Święta Ofiarowania Pańskiego.