5 priorytetów dla ochrony zdrowia. Tak to widzą przedsiębiorcy i pracodawcy
Ochrona zdrowia jest dla Polaków jedną z najważniejszych kwestii, bo niewydolność obecnego systemu dotyka ich bezpośrednio każdego dnia.
Nadzieją może być nowy rząd, nowa Minister Zdrowia i nowe "stare" pomysły co zrobić z systemem ochrony zdrowia. Łatwo nie będzie, bo system ten wymaga kompleksowej i odważnej reformy.
Na pewno nikt nie będzie tu robił rewolucji, bo to mogłoby nie spodobać się pacjentom. Zmiany są wprowadzane stopniowo, ale tu zawsze pojawia się pytanie: od czego zacząć? Co jest najważniejsze?
Zestaw 5 priorytetów dla ochrony zdrowia w nowej kadencji przygotował Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Według nich są to:
Dostęp do leków
Konieczne jest nie tylko stworzenie rzetelnej i wszechstronnej strategii lekowej państwa na rok 2024 i następne, ale także natychmiastowe podjęcie działań, aby zapewnić pacjentom zarówno dostęp do surowców farmaceutycznych, nowoczesnych terapii, jak i placówek aptecznych.
Jak ocenia ZPP, działania podejmowane dotychczas okazały się niewystarczające. Skupiały się na wdrożeniu kolejnych narzędzi nacisku na podmioty działające na rynku farmaceutycznym, wdrożyły iluzoryczne zachęty do inwestycji w rodzimy przemysł farmaceutyczny i zahamowały rozwój rynku aptecznego, który mógłby odciążyć niedofinansowaną i zmagającą się z licznymi problemami ochronę zdrowia.
"Z uwagi na powyższe wnosimy o rozpoczęcie wspólnej pracy z organizacjami pacjentów, środowisk medycznych oraz przedstawicielami przemysłu farmaceutycznego w celu stworzenia strategii lekowej państwa na rok 2024 i następne oraz podjęcie natychmiastowych działań w celu wyeliminowania zapisów Ustawy refundacyjnej, które ograniczają dostęp pacjentów do terapii" - proponuje ZPP.
Wsparcie krajowej produkcji leków
Mimo dobrych wyników finansowych sektora farmaceutycznego w Polsce - jak ocenia ZPP - potencjał branży nie jest w naszym kraju w pełni wykorzystywany, a produkcja farmaceutyków jest jednym z filarów gospodarki europejskiej.
Jak podaje ZPP, od początku ubiegłej dekady wolumeny unijnego przemysłu farmaceutycznego wzrosły ponad dwukrotnie, a udział branży w wartości dodanej przetwórstwa zwiększył się z 5,4 proc. do ponad 6 proc.. W Polsce wskaźnik jest niestety odwrotny – obserwujemy spadek z 2,6 proc. do 1,6 proc.
"Zwiększające się zapotrzebowanie na leki, identyfikowana potrzeba wsparcia unijnej (w tym polskiej) produkcji oraz zmiany rynkowe w zakresie obowiązujących patentów na nowoczesne terapie powinny stanowić uzasadnienie dla zwiększenia rodzimej produkcji" - przekonują producenci i przedsiębiorcy.
Miejsce medycyny prywatnej w sektorze ochrony zdrowia
Kolejny priorytet dotyczy sektora prywatnego w ochronie zdrowia, który powinien współdziałać z systemem publicznym.
Jak przekonuje ZPP, rząd powinien powrócić do dyskusji z czasów, gdy premierem rządu PO-PSL był premier Donald Tusk, dotyczących określenia roli systemu prywatnej opieki zdrowotnej. Wśród propozycji, które należy uwzględnić, są m.in. zachęty finansowe dla osób, które odciążają publicznego płatnika, czyli NFZ, korzystając z usług komercyjnych. Rozwiązania takie były już w Polsce stosowane i uznawane za bardziej sprawiedliwe przez płatników, którzy mimo opłacania składek na system publiczny, korzystali z prywatnego.
Profilaktyka zdrowotna
ZPP zwraca też uwagę na brak inwestycji w zdrowie publiczne, zwłaszcza w profilaktykę oraz promocję zdrowego stylu życia.
"Zmiany demograficzne i epidemiologiczne (m.in. narastający problem otyłości, cukrzycy, zaburzeń psychicznych, problemów z poruszaniem, dobrobytu społeczeństwa) powodują absencje w pracy, spadek efektywności, odpływ z rynku pracy oraz wiele problemów społecznych. Odpowiedzią na te problemy powinny być pilne, ale długofalowe działania, wypracowane z ekspertami i partnerami społecznymi" - przekonuje związek.
Ze względu na skalę różnorodności i poziom złożoności opisanych powyżej zmian niezbędna jest ścisła współpraca i koordynacja działania ministrów odpowiedzialnych za obszar zdrowia, pracy, rodziny oraz edukacji. Potrzebne są też większe środki na profilaktykę w publicznym systemie ochrony zdrowia, ale też wspieranie inicjatyw prywatnych mających na celu poprawę stanu zdrowia własnego, rodziny czy pracowników.
E-zdrowie i telemedycyna
Kolejny postulat dotyczy rozwijania i wykorzystania rozwiązań cyfrowych, które są już w wielu placówkach narzędziem ułatwiającym pacjentom uzyskanie świadczeń medycznych oraz bieżącą ocenę stanu zdrowia. Są też przydatne przy wymianie dokumentacji medycznej, umawianiu i odwoływaniu wizyt, ocenie wyników badań, w tym obrazowych.
"Rosnące zapotrzebowanie na świadczenia zdrowotne, braki kadrowe oraz duże dysproporcje w dostępie do placówek medycznych wymagają rozwijania i wykorzystywania technologii zwiększających efektywność systemu ochrony zdrowia oraz oszczędzających czas pacjentów i medyków"- argumentuje ZPP.
Zadaniem ministra zdrowia na kolejne lata jest więc zbudowanie stabilnego systemu rozwoju takich usług w sektorze publicznym i prywatnym. Nadążać za tym muszą prawo i finansowanie świadczeń medycznych.