Spór o lekcje religii przybiera na sile. Kościół grozi, że podejmie kroki prawne

Karolina Kurek
10 grudnia 2024, 20:39 • 1 minuta czytania
Spór o lekcję religii w polskich szkołach trwa. Przedstawiciele Kościoła katolickiego spotkali się z przedstawicielami rządu, jednak, jak wynika z opublikowanego komunikatu, nie udało się osiągnąć porozumienia. Kościół zapowiada kroki prawne.
Spór ws. lekcji religii narasta. Kościół zapowiedział kroki prawne. Fot. Piotr Kamionka / REPORTER

Komunikat Konferencji Episkopatu Polski pojawił się na ich oficjalnej stronie internetowej w poniedziałek. Oświadczenie podsumowuje spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele KEP oraz strony rządowej. Jak zaznaczono, propozycje Kościoła zostały odrzucone przez rząd, co spotkało się z wyraźnym dezaprobatą biskupów.


Propozycje Kościoła

W komunikacie Kościół wyraził sprzeciw wobec propozycji rządu, zakładającej ograniczenie liczby godzin lekcji religii do jednej w tygodniu. Kościół także uznaje za "nieuzasadnione i dyskryminujące", by lekcje religii miały odbywać się przed lub po innych zajęciach.

Kościół zaproponował stopniową redukcję liczby godzin religii w szkołach ponadpodstawowych, jednocześnie postulując, aby w szkołach podstawowych sytuacja pozostała bez zmian. Jedną z propozycji biskupów było również wprowadzenie obowiązkowego nauczania religii lub etyki, "ze względu na potrzebę aksjologicznej formacji uczniów". Nie spotkało się to jednak z aprobatą przedstawicieli rządu.

Zdaniem Kościoła, rozporządzenie MEN z 26 lipca 2024 r. oraz projekt nowego rozporządzenia, skierowany pod koniec września do konsultacji publicznych, naruszają Konstytucję RP oraz ustawę o systemie oświaty.

"Wobec naruszenia obowiązujących przepisów, strona kościelna będzie podejmować dalsze kroki prawne" – czytamy w komunikacie.

Zmiany w nauczaniu religii

Jak pisaliśmy w naTemat.pl w roku szkolnym 2024/2025 ocena z religii (lub etyki) nie będzie wliczana do średniej ocen, choć nadal pojawi się na świadectwie. Dyrektorzy szkół zyskali większą elastyczność w organizowaniu lekcji – w przypadku, gdy w jednej klasie jest więcej niż siedmiu uczniów chętnych na lekcje religii, szkoła może tworzyć grupy międzyoddziałowe lub międzyklasowe. Zmiany weszły w życie 1 września 2024 r. Natomiast skierowany do konsultacji projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach przewiduje, że od września 2025 religia i etyka w szkołach będzie się odbywać w wymiarze jednej godziny oraz że lekcje te będą ulokowane na pierwszej lub ostatniej godzinie zajęć.  Nie przewidziano zmian w nauczaniu religii w publicznych przedszkolach – nadal będą to dwie godziny zajęć tygodniowo.

Czytaj także: https://natemat.pl/578792,jest-decyzja-tk-ws-lekcji-religii-biskupi-zadowoleni-z-wyroku