Tylu Polaków uciekło od tego operatora. Ludzie nie chcą mieć tam telefonów

Klaudia Zawistowska
09 stycznia 2025, 08:54 • 1 minuta czytania
W kieszeni każdego z nas znajduje się minimum jeden telefon komórkowy. Każdy z nich ma kartę SIM, a wybór właściwego operatora nie jest łatwy. Jednak jak pokazują statystyki, od jednego z nich ludzie uciekają znacznie wyraźniej niż od innych. Wiadomo też, kto na tym najwięcej zyskał.
Polacy masowo przenoszą numery telefonów. Z jednej sieci rezygnują wyjątkowo często Fot. Wojciech Olkuśnik / East News

Numer na doładowania lub abonament posiada w zasadzie każdy z nas. Czasy, kiedy płaciło się za numer stacjonarny, już dawno stały się historią, choć niektórzy takie telefony nadal posiadają. Jednak jak pokazują statystyki, nawet w kwestii komórek Polacy są bardzo zmienni i dość chętnie przenoszą się do innych operatorów. Trzeci kwartał 2024 roku był pod tym względem bardzo dynamiczny.


Polacy nie chcą mieć telefonów w Orange. Strata jest widoczna

Urząd Komunikacji Elektronicznej właśnie podsumował trzeci kwartał 2024 roku. W statystyce skupił się na tym, z jakich sieci Polacy odchodzą, a w jakich zakładają numery. Nie da się bowiem ukryć, że choć żyjemy w dobie internetu, to jednak możliwość dzwonienia do siebie i pisania SMS-ów pozostaje bardzo ważną możliwością.

Jak podano w komunikacie, tylko od października do grudnia do innego operatora przeniesiono aż 430 tys. numerów telefonów. Równocześnie rachunki z logo innej firmy otrzymują posiadacze blisko 76 tys. numerów stacjonarnych.

Tylko w ostatnim kwartale minionego roku najwięcej klientów straciło Orange. Z ich usług zrezygnowało 28 455 użytkowników. Drugie miejsce zajęła sieć T-Mobile ze stratą na poziomie 10 434 numerów, a podium uzupełnił Plus, który ma w sumie o 1878 użytkowników mniej. Równocześnie ponad 16 tys. nowych numerów zyskało Play.

Na statystykę tę warto spojrzeć nieco szerzej, bo nie jest tak, że ludzie tylko przychodzą lub odchodzą od poszczególnych operatorów. Orange w czwartym kwartale stracił 120 912 numerów, ale zyskał 92457 nowych. Z usług T-Mobile zrezygnowało 96 591 posiadaczy numerów, a nową umowę (bądź kartę prepaid) zyskało 86 157 numerów. W przypadku Plusa było to odpowiednio 97 499 i 95 621 numerów. Dane podane akapit wyżej, są zatem ostatecznym bilansem strat i zysków.

Dalszy ciąg artykułu pod naszą zbiórką – pomóżcie seniorom razem z nami!

To nie Orange ma największy problem. W skali roku lawinę odejść odnotował Plus

Urząd Komunikacji Elektronicznej w najnowszym komunikacie podsumował także cały 2024 roku. I w tej statystyce niechlubnym liderem bez wątpienia jest Polkomtel, czyli operator Plusa. Bilans ich usług w skali 12 miesięcy to strata aż 115 120 użytkowników. Drugie miejsce pod tym względem zajął Orange, z którego zrezygnowało 39 570 użytkowników, a podium ze stratą 12 690 numerów uzupełnił T-Mobile.

Równocześnie największym zwycięzcą 2024 roku można ogłosić Play. Obsługujący ich operator P4 w skali roku zyskał aż 61 030 numerów. Dodajmy też, że w sumie w skali całego 2024 roku Polacy przenieśli aż 1 512 029 numerów.