O autorze
Cześć. Nazywam się Adam Grzesik
Na codzień prowadzę własne firmy i pomagam innym przedsiębiorcom zarabiać pieniądze. Robię to poprzez dzielenie się praktyczną wiedzą, ciekawymi warsztatami i podczas konsultacji.

Przez wiele lat pracowałem na stanowiskach dyrektora sprzedaży, operacyjnego i generalnego. Od ośmiu lat prowadzę własne firmy.

Klienci najbardziej cenią mnie za:
- podejście budżetowe, dlatego zarabiają
- praktyczne rozwiązania, stosuję tylko to co działa w polskich realiach
- upraszanie, w prosty sposób tłumaczę skomplikowane tematy

2 fundamentalne zasady prowadzenia Małej Firmy, dające większe zyski i oszczędzające czas

Prowadzisz małą firmę lub masz działalność gospodarczą i trapią Cię zapewne dwa problemy: 1. za mało zarabiasz, 2. masz mało czasu. Tutaj opisuję dwie fundamentalne zasady, które każdy przedsiębiorca powinien zastosować, aby zacząć zarabiać i mieć czas dla siebie.


Wpadłeś na wspaniały pomysł założenia własnej firmy. Miałeś jeden z powodów:

1. szukasz źródła dochodu i uważasz, że biznes da Ci taki dochód,
2. uwielbiasz coś robić i pomyślałeś, że własna firma pozwoli Ci robić tego więcej na własny rachunek.

Jeśli należysz do pierwszej grupy, to jak najszybciej opanuj wiedzę na temat biznesu, który chcesz prowadzić. Nieznajomość branży to pierwszy duży krok do porażki. Lepiej uczyć się na cudzych błędach niż na swoich. Budując biznes dla pieniędzy, wiedzę finansową i branżową musisz mieć w jednym palcu. Koniec i kropka.


Natomiast jeśli coś lubisz i dlatego założyłeś firmę, to zapewne masz spory problem polegający na dużym niezrozumieniu. Przykład. Jesteś mechanikiem, naprawiasz samochody i lubisz to. Jesteś budowlańcem i znasz się na swoim fachu. Jesteś programistą, kosmetyczką, fryzjerką... i tak dalej.


Jesteś dobry w tym co robisz, przybywa klientów, a klientów należy jak najlepiej obsłużyć. Niestety jesteś sam, przestajesz dawać radę, brakuje czasu, zapracowujesz się. Zajmujesz się marketingiem, rozliczeniami, zamawianiem, sprzedażą, pozyskiwaniem klientów, pracownikami, urzędami i ... okazuje się, że nie masz czasu na to, co lubisz robić. Na swoją pracę. Błędne koło.


Tak to jest z prowadzeniem firmy. Zaczynasz sam lub w kilka osób:
- jesteś szefem i zależy Ci, aby firma rozwijała się jak najlepiej,
- jesteś menadżerem, który zarządza, zatrudnia, zwalnia, rozlicza, rozdziela pracę,
- jesteś wykonawcą, czyli pracownikiem.

To co na początku łączysz, będziesz musiał w przyszłości rozdzielić. Dlatego od samego początku, kiedy jesteś sam lub w kilka osób, warto myśleć jak to rozdzielić.

Planując lub prawdząc firmę powinieneś mieć w głowie obraz tego, jak docelowo działa ona bez Ciebie.

Od czego możesz zacząć?

Przede wszystkim myśl w kategoriach systemu.
Aby Twoja firma przetrwała musisz zbudować system działający bez Ciebie. Myśl tak, jakbyś tworzył McDonalda. Jeśli jest coś co tylko Ty możesz zrobić, to nie rozwiniesz swojej firmy.

Jeśli jesteś głównym trybem, to jesteś głównym klinem.

Jak zacząć tworzyć system?
Warto podejrzeć model Biznes MBA i wokół niego dzielić Twój czas i prowadzić sposób myślenia. Jedną z zasad tego systemu jest zatrudnianie ludzi lub outsourcing wszystkiego co ktoś inny może zrobić:
- szybciej,
- łatwiej,
- taniej,
- z większą przyjemnością niż Ty.

Aby do tego dojść określ na każdym etapie poszczególne działania, które są wykonywane. Dla przykładu rozpisz wszystko co robisz, kiedy sprzedajesz. Rozbij to na mniejsze etapy i określ kluczowe elementy.
Mając listę zadań stworzysz profil osoby o określonych zdolnościach. Nigdy nie zatrudniaj ludzi, którzy mają pasującą Ci osobowość lub są tylko mili, fajni i lubisz ich.
Zatrudniaj ludzi, którzy mają zdolności, których potrzebujesz.

Zatrudniaj Zdolności, nie Osobowości!

Lista zadań i systematyzacja, której nauczysz ludzi sprawią, że zdobędziesz samodzielnych pracowników. Do listy zadań dodaj system oceniania, kryterium nagród (premii) za dobrze wykonaną pracę i kryterium kar za źle wykonana pracę. Stwórz system, w którym będą wiedzieć zawsze ile zarobią i będzie to zależne od nich.

Zapewne już zauważyłeś, że pierwszą fundamentalną zasadą małej firmy jest SYSTEMATYZACJA.

Myślenie w kategoriach systemu i systematyzowanie zaoszczędzi Ci mnóstwo czasu, a docelowo da Ci strategię wyjścia z firmy.

Pracuj nad biznesem, nie w biznesie.

Poza czasem, którego zawsze jest mało, kolejnym ważnym elementem są pieniądze.
Prowadzisz firmę i w kolejce po Twoje pieniądze stoją:
- właściciel biura,
- operator telefoniczny i internetowy,
- ZUS,
- biuro rachunkowe,
- bank w którym masz kredyt,
- pracownicy,
- i inne firmy u których szybko się zadłużyłeś.
To co wymieniłem to koszty stałe. Te koszty mogą zniszczyć każdą firmę, zanim dobrze wystartuje. Musisz je ponosić bez względu na to czy zarabiasz, czy nie. Może być tak, że jeszcze nic nie sprzedałeś, a już musisz płacić.

Kolejna duża wada kosztów stałych jest taka, że łatwo je zrobić, ale bardzo trudno się je negocjuje. Spróbuj negocjować któryś z nich.
To oznacza, że już na samym początku powinieneś je optymalizować i zamieniać wszystko co możesz na koszty zmienne, ponieważ koszty zmienne ponosisz tylko, kiedy zarabiasz.

Jak już zauważyłeś wszystko musisz przeliczyć. Budżet w małej firmie to podstawa. Powinieneś budzić się z nim i zasypiać. Powinieneś mieć również system zarządzania pieniędzmi, który będzie bardzo efektywny np. ten, który opisuję w tym artykule (kliknij).

Jest jeszcze jedna pułapka czyhająca na właścicieli firm. Nie uwzględniają oni swojej własnej pracy. Kiedy nie liczysz kosztów swojej pracy, to jak chcesz zatrudniać ludzi? Licz swoją pracę.

Kolejny duży błąd to trzymanie wszystkich pieniędzy, prywatnych i firmowych w jednej kieszeni.
Rozdziel pieniądze firmowe od prywatnych. To konieczność. Rób sobie wypłaty z firmy. Nawet jeśli to jednoosobowa działalność gospodarcza, to prowdź ją tak jak spółkę z o.o. – tutaj jest więcej na ten temat - kliknij i czytaj (bez marketingu, sama wiedza).

Podsumowując.
Prowadząc Małą Firmę trzymaj się od początku dwóch zasad:

1. myśl, planuj, pracuj i ucz ludzi systemów,
2. prowadź budżet według systemu zarządzania pieniędzmi


Jeśli Cię zainspirowałem i chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj bezpłatny e-book Jak mądrze zaplanować swoją firmę i osiągnąć 1 000 000 zł zysku rocznie (pobierz)

Adam Grzesik
Pomagam Budować Zyskowne Firmy
kontakt@adamgrzesik.pl