O autorze
Cześć. Nazywam się Adam Grzesik
Na codzień prowadzę własne firmy i pomagam innym przedsiębiorcom zarabiać pieniądze. Robię to poprzez dzielenie się praktyczną wiedzą, ciekawymi warsztatami i podczas konsultacji.

Przez wiele lat pracowałem na stanowiskach dyrektora sprzedaży, operacyjnego i generalnego. Od ośmiu lat prowadzę własne firmy.

Klienci najbardziej cenią mnie za:
- podejście budżetowe, dlatego zarabiają
- praktyczne rozwiązania, stosuję tylko to co działa w polskich realiach
- upraszanie, w prosty sposób tłumaczę skomplikowane tematy

6 rzeczy, które musisz zaplanować zanim zatrudnisz pracowników

Bycie właścicielem firmy nie oznacza, że pracujesz na swój rachunek i sam tylko dla siebie jesteś sobie szefem. Bycie właścicielem firmy oznacza zatrudnianie ludzi, organizację ich pracy, rozliczanie i motywowanie. Kiedy budujesz firmę, korzystasz z dźwigni czasu. Kupujesz czas innych ludzi za pieniądze. Dlatego powinieneś nauczyć się jak robić to dobrze, efektywnie i z korzyścią dla wszystkich. Oto model Z.E.S.P.Ó.Ł. i 6 rzeczy, które musisz zrobić będąc Przedsiębiorcą.


W modelu Kwadrant Zyskownej Firmy jedną z części jest Z.E.S.P.Ó.Ł.
Celowo używam akronimów, abyś lepiej i szybciej zapamiętał poszczególne kroki.

Z jak ZATRUDNIANIE.
Zatrudniając pracowników staniesz przed wyzwaniem stworzenia opisu idealnego kandydata. Będziesz musiał szeroko zarzucić sieci, a może nawet zainwestujesz w ogłoszenie na jednym z portali rekrutacyjnych.
Kiedy pojawią się kandydaci zaczniesz ich sprawdzać i testować podczas rozmów rekrutacyjnych. To wszystko powinieneś wcześniej zaplanować. Optymistyczne jest to, że możesz się tego wszystkiego nauczyć, ale o tym napiszę trochę dalej.
Pamiętaj, aby prowadząc małą firmę samodzielnie zatrudniać w oparciu o kompetencje i Twoje potrzeby. Nigdy nie zatrudniaj "po znajomości" lub dlatego, że kogoś lubisz.


E jak Etatyzacja.
Zanim przystąpisz do rekrutacji sięgnij do budżetu firmy i cyferek , aby sprawdzić czy pracownik jest niezbędny. Dzięki temu, że prowadzisz budżet będziesz wiedział, kiedy zaczniesz zarabiać na pracy innych ludzi. Aby zrobić to właściwie sporządź najpierw dokładną listę zadań dla pracownika. Policz ile godzin zajmie mu ich wykonanie. Doradzę Ci, że jeśli nie zaplanujesz minimum 120 godzin intensywnej pracy przed rekrutacją, to nie ma sensu nikogo zatrudniać. Olbrzymim błędem jest myślenie „muszę zatrudnić kogoś, a później coś się dla niego znajdzie, jest przecież tyle pracy”. Później okazuje się, że ludzie nie spełniają Twoich oczekiwań, ponieważ tak naprawdę nie mają co robić.
Niektórzy pracodawcy decydują się na outsourcing lub częściowy etat, ale potraktuj to jako etap przejściowy. Dobry pracownik powinen pracować tylko dla Ciebie.
Tutaj też jest miejsce na to, abyś pomyślał jakie inne dodatkowe koszty będziesz musiał ponieść, np. badania, szkolenia, ubrania, stanowisko pracy, narzędzia, różne „zabawki”.


S jak System Wynagrodzeń
Z moich rozmów z przedsiębiorcami wynika, że większość z nich stosuje umowy o dzieło lub zlecenia i premie uznaniowe. Niestety nazywam to „zasadą zachowania najmniejszej energii” – płacą tyle żeby człowiek się nie zwolnił, a w zamian pracownik pracuje tak, aby szef go nie zwolnił. Błędne koło, które nie ma nic wspólnego z efektywnością.
Już na etapie planowania i wpisywania tego w budżet musisz wiedzieć za co, ile i jak zapłacisz. Co jest dla Ciebie ważne, jak to sprawdzisz i jak policzysz. Im mniej uznaniowości, tym mniej niedomówień później.
Niezależnie jakie masz intencje, ludzie i tak będą rozmawiać o wynagrodzeniach. Może Ci tego nigdy nie powiedzą, ale jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Dlatego od samego początku ustal jasne zasady, które będą dobre dla Ciebie i dla pracownika.
Dobry system wynagrodzeń nie tylko motywuje, ale przede wszystkim umożliwia pracownikowi samodzielne policzenie pensji w każdym momencie miesiąca.
Przejrzysty i motywujący system wynagrodzeń jest niezbędny w małej firmie.
Tutaj też jest miejsce na zastanowienie się jak możesz pozapłacowo premiować ludzi. Takie premiowanie zwiększa lojalność i zaanagażowanie w zadania. Mam na myśli karty zdrowotne, sportowe, ubezpieczenia, lepsze narzędzia pracy, dodatkowe nagrody.


Zatrudniłeś pracownika, a może kilku? Czas na wdrożenie go w pracę. Zaczynasz zarządzanie.

P jak Porównywanie Wyników
Niezależnie czy Ty sam będziesz pracował z jednym pracownikiem, czy będzie to cały zespół ludzi, musisz wiedzieć jak porównywać wyniki pracy. Skąd będziesz wiedział kto pracuje lepiej, a kto się nie stara. Branie tego na wyczucie lub „bo tak mi się wydaje, nie ma najmniejszego sensu. To nie działa. Powinieneś stworzyć mierzalny system, który da Ci odpowiedź jak najbardziej obiektywną.
Tutaj też warto, abyś pomyślał nad systemem uczeń – czeladnik – mistrz, który zapewni Ci wynagradzanie pracowników według ich kometencji. To umożliwi Ci też dużo lepsze przygotowywanie ofert dla klientów i dobieranie pracowników do zadań. Taki system to nic innego jak przyznanie różnych kategorii poszczególnym ludziom. W zarządzaniu chodzi o to, aby ludzie mogli się rozwijać i nauczyli się odnosić sukcesy. Najpierw małe, następnie coraz większe. Sukces rodzi sukces, dlatego to od Twojej obserwacji i oceny zależy czy pracownik będzie zmotywowany i będzie się rozwijał, czy podetniesz mu skrzydła, rzucając go na zbyt głęboką wodę.

Ó jak Osiąganie Celów
Prowadzisz firmę, aby osiągać swoje cele. Osiągniesz je wtedy, kiedy Twoi pracownicy osiągną te, które im zaplanowałeś. Tutaj potrzebujesz konkretnej wiedzy o zarządzaniu zespołami. Ty jesteś menedżerem w swojej firmie i Ty sam odpowiadasz za organizowanie pracy, stworzenie najlepszych warunków, nadzór, rozliczanie i motywację ludzi. Musisz wiedzieć jak prawidłowo ustalać cele, jak prowadzić zespół, jak chwalić i jak udzielać reprymendy, kiedy to jest konieczne. Musisz potrafić także rozwiązywać bieżące problemy. Obiecuję Ci, że problemy i konflikty wydarzą się szybciej niż się spodziewasz. Powinieneś być na to przygotowany i umieć właściwie zareagować, ponieważ tylko wtedy zyskasz uznanie.
Bardzo Ci polecam poczytanie o Zwycięskim Zespole (kliknij), a także zapoznanie się z kilkoma wartościowymi książkami.

Poniżej moja biblioteczka menedżera:

„Jednominutowy Menedżer buduje wydajne zespoły”
Ken Blanchard, Donald Carew, Eunice Parisi Carew, 2010r MT Biznes

„Jednominutowy Menedżer i przywództwo”
Ken Blanchard, dr Patricia Zigarmi, dr Drea Zigarmi 2008r MT Biznes

„Jednominutowy Menedżer najpopularniejsza na świecie metoda zarządzania”
Ken Blanchard, Spencer Johnson2011r MT Biznes

„Jednominutowy Menedżer spotyka małpę”
Ken Blanchard, hal Burrows, William Oncken 2011r MT Biznes

„Sztuka zatrudniania najlepszych”
Brian Tracy, 2006r MT Biznes

„Standardy kierowania zespołem handlowym”
Robert Krool 2001 i 2008 Wydawnictwo Studio EMKA

"Winning znaczy zwyciężać”
Jack Welch, Suzy Welch , 2005 Wydawnictwo Studio EMKA

"Winning odpowiedzi”
Jack Welch, Suzy Welch , 2007 Wydawnictwo Studio EMKA

„Liczy się tylko wynik”
Larry Winget, 2010 Wydawnictwo IPS

Ł jak Lista Zasad
Kiedy nie ma zasad ludzie tworzą swoje własne. Dlatego powinieneś pomyśleć nad zasadami, które chciałbyś, aby obowiązywały w firmie. Następnie podczas specjalnie przygotowanego spotkania ustal je z pracownikami. Idealnie jeśli tak poprowadzisz rozmowę, aby te zasady wyszły od nich. Nazywam ten proces tworzeniem Kodeksu Honorowego.
Opisał to bardzo dobrze Blair Singer w książce „ABC jak zbudować zespół, który zwycięża” (wydawnictwo IPE 2011).
Z mojego doświadczenia wynika, że kiedy w firmie ustalicie Kodeks Honorowy, ludzie sami zaczynają się kontrolować. Kodeks scala pracowników i dosłownie wymusza scalanie zespołu. Wtedy możesz usunąć się na bok i zacząć się zastanawiać na co przeznaczysz wolny czas.

Podałem Ci system Z.E.S.P.Ó.Ł. którego nauczam podczas warsztatów Zwycięski Zespół. Skoro doczytałeś do tego miejsca to oznacza, że ten temat Cię zainteresował. Być może zauważyłeś już jak wiele zależy od Twojej wiedzy i umiejętności menedżerskich.

Wierzę, że zacząłeś już zdawać sobie sprawę, że warto zainwestować czas w nauczenie się tych kompetencji oraz w odpowiednie zaplanowanie pracy, zadań i rozliczeń. Kiedy zrobisz to po raz pierwszy zauważysz, że to prosty i sprawdzony sposób, który da Ci olbrzymią dźwignię czasu.

Co najważniejsze, dobry system zarzadzania pracownikami sprawi, że będą zmotywowani i dodadzą olbrzymiej wartości Twojej firmie, budując jej wielkość.

Zacznij od przeczytania kilku z książek, które Ci poleciłem lub od razu skorzystaj ze Zwycięskiego Zespołu i przećwicz te wszystkie umiejętności tam na miejscu.

Kwadrant Zyskownej Firmy+48 516 011 641
kontakt@adamgrzesik.pl
adamgrzesik.pl