O autorze
Adam Szejnfeld – były radny, burmistrz, wiceminister gospodarki. Poseł III, IV, V, VI i VII kadencji Sejmu RP. Autor słynnego antybiurokratycznego i progospodarczego „Pakietu Szejnfelda”. Urodzony 13 listopada 1958r. w Kaliszu, mgr prawa – ukończył Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Prawa i Administracji, kierunek prawo. W przeszłości działacz społeczny i związkowy – w latach osiemdziesiątych członek legalnej i podziemnej ,,Solidarności”, internowany w więzieniach we Wronkach i w Gębarzewie. W latach 2007 – 2009 Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki. W obecnej VII kadencji Sejmu jest przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw deregulacyjnych (wcześniej był przewodniczącym sejmowej Komisji Skarbu Państwa). Jest także członkiem Akademii Polskiego Sukcesu, Kapituły Konkursu „Teraz Polska”, Rady Programu „Polski Sukces” Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Kapituły „Fair Play” Instytutu Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym oraz Cent For Future i Perły Polskiej Gospodarki anglojęzycznego miesięcznika Polish Market.

Szydło w Radio Maryja.

W przyszłym roku będziemy obchodzić 100-lecie Wielkiej Wojny. I absolutnie nie chodzi mi teraz o zakończenie I wojny światowej. W 1918 roku ludzkość musiała bowiem zmierzyć się z wyjątkowo zabójczą grypą, z „hiszpanką”. Nigdy nie udało się ustalić dokładnej liczby ofiar epidemii, ale szacuje się, że pochłonęła od 20 do nawet 100 mln istnień ludzkich! Podczas gdy działania militarne w czasie I wojny światowej koncentrowały się w Europie „hiszpanka” szalała na wszystkich kontynentach.


Dzisiaj epidemie, czy wręcz pandemie o takim zasięgu, wydają się ludziom mało realne. Ale jeśli nawet tak jest, to tylko dzięki konsekwentnie prowadzonym na całym świecie powszechnym programom szczepień. Dlatego ludzkości udało się całkowicie wyeliminować niektóre choroby zakaźne oraz znacznie osłabić przebieg wielu innych. Medycyna niejednokrotnie udowodniła, że jeśli podjęte zostaną z dużym wyprzedzeniem odpowiednie działania, to możliwe jest okiełznanie nawet najbardziej niebezpiecznych wirusów. No, ale co z tego, rzec by można, skoro niemalże każdego dnia docierają do nas informacje o rosnących w siłę ruchach antyszczepionkowych wmawiających ludziom nie tylko, że szczepienia są niepotrzebne, ale że są wręcz i szkodliwe! „Jeśli chcesz zadbać o zdrowie swojego dziecka, nie szczep go!” - przekonują samozwańczy eksperci, których coraz więcej w sferze publicznej.


O, zgrozo, wygląda na to, że niektórzy politycy mają dla takiego podejścia nawet zrozumienie. Premier Beata Szydło będąc bowiem gościem programu "Rozmowy Niedokończone" na antenie Radia Maryja powiedziała, że: „Ten temat wywołuje emocje, co jest rzeczą naturalną, bo każdy rodzic chce jak najlepiej dla swojego dziecka. Są rodzice, którzy mają przeświadczenie, że szczepionka może ich dziecku zaszkodzić, ale są i tacy, którzy są przekonani, że szczepienie uchroni przed chorobą. (…) To jest trudny wybór. Każdy z rodziców ma dylemat.” Hym…, dlaczego piszę o zgrozo? Ano dlatego, że w taki właśnie sposób wzmacnia się u jednych zwątpienie co do zasadności szczepień, a u innych przekonanie, że są one złem!


Może i z tych powodów argumenty antyszczepionkowców trafiają na podatny grunt, także w Polsce, zwłaszcza, że wystąpienie epidemii wydaje się być dla wielu skrajną abstrakcją. Kordony sanitarne, kwarantanny, izolatki, masowe zgony, rozpacz rodziców... może były możliwe w dalekiej przeszłości – myślą niektórzy - ale przecież nie dzisiaj! Może gdzieś na antypodach cywilizowanego świata, ale przecież nie u nas! Może w amerykańskich filmach katastroficznych, ale przecież nie w Polsce. No cóż. Gdyby teraz doszło - odpukać! - do globalnej pandemii, jak niemal 100 lat temu, z pewnością nikt by nawet nie pomyślał o tym, że można się nie szczepić. Ale bez tego bezpośredniego doświadczenia, łatwo ulec wielkiej zbiorowej amnezji, wymazać z pamięci „tamte” wydarzenia, poddać się „nowoczesnej” narracji…


Wirus Ebola, wirus świńskiej grypy typu A-H1N1, czy ostatnio wirus Zika, to przykłady szybkiego rozprzestrzeniania się poważnych transgranicznych zagrożeń dla zdrowia i życia ludzi. Dopiero co świat uprał się na przykład z groźną epidemią wywoływaną przez wirus Ebola. Zabiła ona kilkanaście tysięcy ludzi, a dziesiątki tysięcy zachorowało. Jej międzykontynentalny kurs zatrzymano tylko dzięki międzynarodowemu wysiłkowi, w tym Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, oraz wsparciu tysięcy wolontariuszy z całego świata, pracujących za darmo i niosących dzień i noc pomoc poszkodowanym.

Trzeba jednak pamiętać, że tragedia krajów dotkniętych tą epidemią, nie skończyła się tylko na tysiącach ofiar śmiertelnych i dziesiątkach tysięcy zakażonych nosicieli. Wirus doprowadził również do wyniszczenia gospodarczego państw, w których szalał. Według szacunków miniona epidemia Eboli kosztowała gospodarki na przykład Zachodniej Afryki ponad 2,2 mld dolarów! Unia Europejska, wraz z państwami członkowskimi, przeznaczyła wtedy blisko 1,4 mld euro na powstrzymanie rozprzestrzeniania się oraz kontrolę, leczenie i ostatecznie pokonanie tego groźnego wirusa. Ale do tego trzeba byłoby dodać jeszcze pieniądze na pomoc społeczną i pomoc gospodarczą. Czy takiego doświadczenia potrzebujemy my w Polsce albo w Europe, aby zrozumieć i docenić czyhające zagrożenie?

#epidemiologia #zdrowie #AdamSzejnfeld #Polska #PaństwoPiS #PlatformaObywatelska #EPL #EPP #ParlamentEuropejski

Adam Szejnfeld
Poseł do Parlamentu Europejskiego
www.szejnfeld.pl
www.kobiecastronazycia.pl
www.facebook.com/PoselSzejnfeld/
www.twitter.com/szejnfeld
www.instagram.com/szejnfeld/

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Ambasada w Szwecji Nobla dla Tokarczuk prawie nie dostrzegła. Nasza dyplomacja znowu zawiodła
0 0"My Kaszubi...". Tusk na pożegnanie z RE powiedział kilka słów od serca

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy
DZIEJE SIĘ 0 0Tusk kandydatem na nowe prestiżowe stanowisko europejskie
0 0"Schetyna nam władzy nie odda". Mucha coraz mocniej uderza w lidera PO
Jaguar 0 0Duży, dostojny i w świetnej cenie. Tego SUV-a kupisz już za 1452 zł netto miesięcznie

NA ŚWIECIE

0 0Podobno w domu jest spokój. Do nowego Sejmu weszli ojciec oraz syn – i są w różnych partiach!
0 0"Jestem skłonny startować w wyborach na szefa PO". Pierwszy polityk rzuca wyzwanie Schetynie
MOTO 0 0Czy McLaren naprawdę jest tak kosmiczny, jak wygląda? W środku od razu zaskakuje jedna rzecz
POPKULTURA 0 0Zepsuliście mi serial, na który czekałam! "Batwoman" miała być hitem, a jest porażką