O autorze
Adam Szejnfeld – były radny, burmistrz, wiceminister gospodarki. Poseł III, IV, V, VI i VII kadencji Sejmu RP. Autor słynnego antybiurokratycznego i progospodarczego „Pakietu Szejnfelda”. Urodzony 13 listopada 1958r. w Kaliszu, mgr prawa – ukończył Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Prawa i Administracji, kierunek prawo. W przeszłości działacz społeczny i związkowy – w latach osiemdziesiątych członek legalnej i podziemnej ,,Solidarności”, internowany w więzieniach we Wronkach i w Gębarzewie. W latach 2007 – 2009 Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki. W obecnej VII kadencji Sejmu jest przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw deregulacyjnych (wcześniej był przewodniczącym sejmowej Komisji Skarbu Państwa). Jest także członkiem Akademii Polskiego Sukcesu, Kapituły Konkursu „Teraz Polska”, Rady Programu „Polski Sukces” Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Kapituły „Fair Play” Instytutu Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym oraz Cent For Future i Perły Polskiej Gospodarki anglojęzycznego miesięcznika Polish Market.

Coś się kończy, coś się zaczyna...

Znakomita część, jeśli nie większość, prawa obowiązującego w Polsce powstaje w Brukseli. Każdego dnia osoby prowadzące działalność gospodarczą w naszym kraju na własnej skórze przekonują się, jak istotne są dla nich regulacje przyjmowane na poziomie Unii Europejskiej. Zakończona właśnie kadencja Parlamentu Europejskiego 2014-2019, jak również zbliżający się wielkimi krokami finał prac Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Jean-Claude Junckera, to doskonały moment, by nie tylko podsumować sukcesy i porażki ostatnich lat, ale również zastanowić się nad najważniejszymi wyzwaniami, przed jakimi obecnie stoi Unia Europejska. Oczywiście nie da się podsumować 5 lat pracy Parlamentu Europejskiego oraz innych ważnych instytucji, jak Komisja i Rada Europejska, w kilkunastu zdaniach niniejszego tekstu. Dotknę więc przykładowo jedynie kilku spraw.


Niewątpliwie jednym z często podnoszonych osiągnięć Parlamentu Europejskiego - odczuwalnym dla zarówno dla milionów zwykłych obywateli Unii Europejskiej, jak i przedsiębiorców - jest skuteczne doprowadzenie do całkowitego zniesienia opłat roamingowych. Równie ważne są nowe regulacje dzięki którym znacznie tańsze będą płatności transgraniczne związane z wymianą walut, czy też o rozwiązaniach dla przedsiębiorców oraz firm, które mają umożliwić zarejestrowanie działalności w innym kraju unijnym przez Internet bez potrzeby osobistego stawiania się przed urzędami. To niewątpliwe walory zwłaszcza dla mikroprzedsiębiorstw i małych firm.


Na uwagę zasługuje także fakt, iż Parlament Europejski zatwierdził niezwykle ważne umowy handlowe z czołowymi gospodarkami świata, m.in. Japonią, Kanadą, Wietnamem i Singapurem. Porozumienia te otwierają nowe możliwości dla naszych przedsiębiorstw. Niestety bardzo często są błędnie odbierane jako porozumienia mające służyć wielkim korporacjom czy międzynarodowym koncernom. De facto jednak służą one MŚP, które nie posiadają wystarczających zasobów, żeby przebrnąć przez gąszcz regulacji związanych z handlem z pozaeuropejskimi krajami trzecimi, co skutecznie zniechęca wielu do wyjścia poza granice własnego państwa.


Niestety dużą porażką Parlamentu Europejskiego było wspieranie w ostatnich latach protekcjonistycznych działań niektórych państw członkowskich, próbujących ograniczyć dostęp podmiotów z innych krajów do własnego rynku. W szczególności chodzi tutaj o dyrektywę o pracownikach delegowanych, czy też tzw. Pakiet Mobilności regulujący system pracy kierowców samochodów ciężarowych. Równie istotnym problemem jest pogłębiająca się asymetria między prawami pracowników i pracodawców. Potrzeby przedsiębiorców, potrzeby ludzi biznesu nie są wystarczająco uwzględniane na poziomie europejskim. Instytucje UE powinny w jeszcze większym stopniu niż dotychczas promować przedsiębiorczość, walczyć z negatywnymi stereotypami i budować społeczną przychylność dla tych, którzy tworzą miejsca pracy.


Początek nowej kadencji Parlamentu Europejskiego będzie stał jednak pod znakiem negocjacji nowych Wieloletnich Ram Finansowych Unii Europejskiej na lata 2021-2027, bowiem nie udało się zamknąć wszystkich tematów przed majowymi wyborami. Nadal priorytetowo traktowane będą z pewnością kwestie związane ze środowiskiem i zmianami klimatycznymi. Oczywiście, nie można także zapomnieć o Brexicie - ogromnym wyzwaniem będzie wypracowanie ram przyszłej współpracy z Wielką Brytanią poza Wspólnotą. W zależności od wyniku wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych w przyszłym roku, na pewno jednym z tematów, którymi będzie zajmowała się Bruksela, będą relacje handlowe z USA.

Niewątpliwie najważniejszym zadaniem Parlamentu Europejskiego w pierwszym półroczu nowej kadencji będzie także zatwierdzenie składu nowej Komisji Europejskiej. Jeszcze w lipcu powinien zostać wybrany bowiem przewodniczący tejże instytucji. Na przełomie września i października odbędą się natomiast wysłuchania kandydatów na komisarzy przed przedmiotowo właściwymi komisjami parlamentarnymi. Oczywiście kluczowy będzie również nowy plan prac Komisji Europejskiej, który wytyczy kierunku działalności legislacyjnej Parlamentu Europejskiego w najbliższych pięciu latach.

Czas pokaże, w jakim stopniu odnowione instytucje Unii Europejskiej będą w stanie uwzględnić potrzeby i oczekiwania osób prowadzących działalność gospodarczą na Starym Kontynencie, w tym przede wszystkim mikro oraz małych i średnich przedsiębiorstw, które tworzą trzon europejskiej gospodarki.

Adam Szejnfeld
Poseł do Parlamentu Europejskiego
www.szejnfeld.pl
www.kobiecastronazycia.pl
www.facebook.com/PoselSzejnfeld/
www.twitter.com/szejnfeld
www.instagram.com/szejnfeld/

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
HYDEPARK 0 0W Warszawie jestem czarna, w Kongo... biała. Ale ja myślę po polsku dosłownie i w przenośni
RECENZJA 0 0Netflix niech się schowa. 5 powodów, dlaczego "Zakochani po uszy" TVN7 są aż takim hitem
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych
0 0Meghan i Harry szczerzy do bólu. Wywiad poruszył Anglię, ale nie wszystkim się spodobał

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać

TRAGEDIA W WARSZAWIE

FELIETON 0 0Ilu ludzi ma jeszcze zginąć na pasach? Posłowie, przestańcie się bać kierowców!