O autorze
Zamiłowanie do sportu zaszczepili jej rodzice. Już jako kilkuletnia dziewczynka jeździła z nimi na nartach i chodziła po górach. Jednak na poważnie sportem, a dokładnie chodem sportowym, zajęła się dopiero, mając 17lat. Jest olimpijką, rekordzistką kraju i 12 zawodniczką Mistrzostw Europy z Barcelony, ale jak mówi: największe sukcesy dopiero przed nią.

Pierwszy maraton po dwóch dniach treningu?!

Przed nami druga część sezonu, a co za tym idzie mnóstwo imprez biegowych...



Bang! Budzisz się pewnego dnia rano i stwierdzasz, że zaczynasz biegać. Zachodzi w tobie olbrzymia przemiana w przeciągu minuty z kanapowca zmieniasz się w prawdziwego biegacza. Wszystko byłoby ok, gdyby nie fakt że chcesz od razu rzucić się na głęboką wodę i przebiec maraton! Nie 5km, nie 10km, ani nawet nie połówkę tylko całe 42km i 195m, a znając życie i tłum na trasie jeszcze dodatkowe kilkadziesiąt metrów.



STOP! halo halo!
Myślisz że twój organizm będzie zadowolony z takiej przemiany?
W tej chwili wydaje Ci się że wszystko możesz, że dasz radę (bo prawdopodobnie dasz), ale zrobi to więcej bałaganu w twoim organizmie niż pożytku. Dlatego plan biegowy wprowadzaj w swoje życie powoli, stopniowo. Daj swojemu organizmowi czas na zaadaptowanie się do wysiłku. Obciążenia treningowe powinny rosnąć stopniowo. Zacznij biegać “piątki” na zawodach, później dyszki, a by następnie zmierzyć się z półmaratonem. Po kilkunastu miesiącach przygotowań będziesz gotowy do przebiegnięcia maratonu. Ile miesięcy? Jest to kwestia indywidualna i zależy od wielu czynników, między innymi od twojego stanu zdrowa, tempa regeneracji, ilości treningów czy adaptacji.

Organizm nie jest maszyną, potrzebuje odpowiedniego przygotowania i regeneracji.
Przy układaniu treningu kieruj się zasadą, że lepiej być w 10% niedotrenowanym niż w 2% przetrenowanym.

Pamiętajcie!
Zawodowcy mogą sobie pozwolić na wykonanie dużo cięższych treningów od was, ponieważ to jest ich praca. Po skończeniu treningu zazwyczaj mają czas na odpoczynek i regeneracje a ty bierzesz szybki prysznic, odprowadzasz dzieci do przedszkola i lecisz do pracy. Brzmi znajomo? Albo padasz ze zmęczenia bo to i tam to i w końcu udaje ci się wygospodarować o 21 czas na godzinkę treningu, a od rana znowu ta sama gonitwa.


Nie kopiujcie planów mistrzów umieszczanych w internecie!

Najważniejsze jest zawsze twoje zdrowie, a nie przebiegnięcie czwartego czy piątego maratonu w roku. Większość zawodowców ogranicza się do dwóch, trzech w roku, a tak jak wspomniałam mają więcej czasu na regeneracje. Słuchajcie sygnałów płynących z własnego ciała, aby trening poprawiał wasze zdrowie, a nie je niszczył.

Przyszli maratończycy - trenujcie z głową!


Wkrótce o problemach występujących podczas startów i o tym jak sobie z nimi radzić.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem
0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
SONDAŻ 0 0PiS jednak nie jest teflonowe? Tąpnięcie poparcia po wybuchu afery Piebiaka