O autorze
Warszawianka, studentka Szkoły Głównej Handlowej i pasjonatka kina (szczególnie starego). Fanka Elizabeth Taylor, Joaquina Phoenixa i Martina Scorsese, która lubi w wolnym czasie pisać i czytać książki biograficzne. Kontakt: agakoseska@interia.pl

Przestańcie mieć tyle dzieci, czyli recepta na sukces Gene'a Simmonsa

Fot. Gene Simmons / youtube.com
Urodził się w 1949 roku w Izraelu. Jego rodzina spała w jednym pokoju, nie mieli w domu papieru toaletowego ani toalety, nie wspominając o telewizorze, o którego istnieniu Simmons nawet nie wiedział (zobaczył go dopiero mieszkając w USA, i szczoteczkę do zębów też). Teraz produkuje swój własny papier toaletowy (z Hello Kitty) i należy do najbogatszych muzyków na świecie - jego majątek wyceniany jest na ponad 300 milionów dolarów.


Na początku robił wszystko - sprzedawał zebrane przy drodze owoce kaktusa, sprzątał u miejscowego rzeźnika, roznosił gazety, udało mu się nawet przez moment pracować w redakcji Vogue'a. Zawsze miał kilka zajęć na raz i każdą wolną chwilę przeznaczał na zarabianie. Ciężka praca i oszczędność (długo po powstaniu zespół sypiał w najtańszych motelach i jadł konserwy) opłaciły się. Aż 26 płyt Kiss pokryło się złotem, 10 platyną, a 3 multi-platyną. To rekord wśród amerykańskich zespołów, choć Simmons przyznaje, że Kiss nie jest świetnym zespołem, on sam nie jest najlepszym wokalistą, za to założoną przez niego formację można nazwać znakomitym produktem. To tylko jedno z wielu jego osiągnięć. Simmons jest właścicielem kilku tysięcy patentów, produkowane przez niego, coraz to nowsze produkty (od koszulek, przez prezerwatywy, po trumny) można dostać na całym świecie. Wystąpił w kilkunastu filmach, jest właścicielem m.in. drużyny futbolowej LA KISS, wytwórni filmowej i wydawnictwa. W tym tygodniu otworzył kolejną restaurację Rock&Brews.


Od lat wzbudza kontrowersje, jego znakiem rozpoznawczym jest piekielnie długi język i ilość kobiet, z którymi spał - około 5000. Niezależnie od gustu muzycznego jedno trzeba mu przyznać - na robieniu pieniędzy się zna. Kiss to już dawno nie zespół, a marka, a Simmons dzięki ciężkiej pracy i wytrwałości stworzył biznesowe imperium. Teraz chętnie dzieli się swoją wiedzą i zasadami, dzięki którym osiągnął finansowy sukces.


1. "Nie bierz urlopu, póki nie jesteś bogatszy ode mnie."
Simmons zwraca uwagę na to jak wiele czasu ludzie marnują na robienie... niczego. Popiera pracę w weekendy, święta i po godzinach. "Nie istnieje substytut ciężkiej pracy", zresztą "nie ma powodu żebyś brał urlop jeśli jesteś młody", a możliwość pracy "to przywilej".

2. Pamiętaj, że jesteś najważniejszą osobą w twoim życiu
Przytacza tu przykład awaryjnej sytuacji w samolocie, w której to rodzic najpierw musi zadbać o siebie zakładając maseczkę, dopiero następnie o swoje dziecko. Simmons pisze wprost - nie twoja dziewczyna czy żona, mąż, przyjaciele czy inni, ale to ty jesteś najważniejszy, więc bądź samolubny i oddany sobie. Na pomoc bliskim przyjdzie czas.


3. Nie pij, nie pal, nie bierz narkotyków
Te używki nie sprawią, że będziesz mądrzejszy czy lepszy. Ciężko może być w to uwierzyć, ale Demon jest absolwentem żydowskiego seminarium teologicznego i… abstynentem. Uważa, że wszelkiego rodzaju używki utrudniają życie, marnują czas i pieniądze. "Jeśli wybierasz by być palaczem, jesteś idiotą (…) Będziesz śmierdział jak popielniczka i będziesz grać w rosyjską ruletkę z rakiem. Jeśli przegrasz, umrzesz powolną, żałosną śmiercią".

4. Otaczaj się odpowiednimi ludźmi
Najlepiej takimi, którzy osiągnęli więcej od ciebie i przede wszystkim pozbądź się znajomych, którzy oglądaliby tylko telewizję i chcieliby żebyś obijał się z nimi przez cały dzień, bo "to nie są twoi przyjaciele, tylko wrogowie". Pamiętaj też żeby nie palić za sobą mostów i nie... plotkować!

5. Wykorzystuj swoje atuty
Simmons szybko dostrzegł, że siłą Kiss nie są albumy, a koncerty i to na nich postanowił się skupić.

6. Nie zakładaj dużej rodziny
„Wychowanie tylko jednego dziecka (do osiemnastego roku życia) będzie cię kosztować od $241,080 do $500,000”. Na to żeby mieć więcej niż dwoje dzieci stać tylko osoby majętne, a jeśli jesteś kobietą i chcesz urodzić dziecko w młodym wieku to zdecyduj się maksymalnie na jedno.

7. Twoim obowiązkiem jest żeby się rozwijać
Przyznając, że nie jest to politycznie poprawne Simmons pisze, że edukacja nie jest najważniejsza i nie jest potrzeba do zarabiania. Ważne jest to, co robisz w swoim wolnym czasie i jak nim zarządzasz, a jeśli chcesz odnieść sukces powinieneś przeznaczyć go na budowanie swojej kariery.

8. Zasada 10000 godzin
Simmons przypomina o zasadzie, która mówi, że jeśli zdobędziesz 10000 godzin doświadczenia w danej dziedzinie, to odniesiesz w niej sukces. Przed rozpoczęciem światowej kariery The Beatles spędzili 10000 godzin grając w klubach, mniej więcej tyle czasy Bill Gates spędził programują komputery w liceum. Nie rozdzielisz takiej ilości czasu pomiędzy ukochaną/ukochanego i pracę – musisz wybrać.

9. Jeśli jesteś kobietą to nie bądź zależna od mężczyzny
Jeśli jesteś w związku spodziewaj się po partnerze najgorszego, a najlepiej wyobraź sobie, że istnieje świat bez mężczyzn. I licz się z tym, że w drodze na szczyt będziesz miała trudniej.

10. Przeczytaj też koniecznie biografię Steve'a Jobsa, a potem "Go big, or go home" jak to Simmons mawia.