Czy zauważyliście, że Polacy od kilku lat zaczęli przywiązywać coraz większą wagę do tego co jedzą, co piją – zaczęli skupiać się na swoim zdrowiu i samopoczuciu. To zrodziło trend na zdrową żywność, ale także na korzystanie z matchy. Pewnie spytacie, co to ta matcha? Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, matcha to najzdrowsza zielona herbta w formie proszku.
Jej właściwości zawdzięczamy procesowi spowalniania wzrostu. Liście wytwarzają wtedy aminokwasy, które zapobiegają nadciśnieniu, chorobom serca czy cukrzycy. Jeśli przedłużymy czas parzenia do 5-8 minut, zyskuje właściwości odprężające, uspokajające, zniweluje stres, niepokój, stabilizuje nastrój i relaksuje. Wszystko to zawdzięczamy L-teaninie, która utrzymuje odpowiedni poziom dopaminy i serotoniny w organizmie. Jest substancją odpowiedzialną za samopoczucie, kreatywność i gotowość do podejmowania wyzwań.
My też postanowiliśmy iść z tym trendem i tak właśnie powstało Matcha Bistro & Bar na pl. Zbawiciela przy ul. Mokotowskiej 17 – pierwsza herbaciarnia specjalizująca się w serwowaniu matchy.
Dzięki temu, że jest w postaci proszku, nadaje się nie tylko do picia, ale też do wielu dań i deserów. W naszym lokalu, prócz tradycyjnie parzonej herbaty, możecie spróbować matcha latte z mlekiem czy matchy na kostkach lodu. Świetnie sprawdza się również w koktajlach a nawet jako dodatek do ramenu. Większość naszych deserów, również jest oparta na sproszkowanej matchy, jak chociażby sernik z mango czy matchamisu
W Japonii picie herbaty wiąże się z ceremonią. Podczas niej celebruje się gościnność i wspólnie realizuje japońskie ideały takie jak harmonia, szacunek, wyciszenie i czystość.
Japonia to coraz bardziej otwarty kraj, chcący dzielić się swoją kulturą z całym światem, dlatego coraz częściej obcokrajowcy również mogą brać udział w uproszczonej i skróconej ceremonii parzenia herbaty. Jesteście ciekawi jak ona wygląda? Przenieśmy się zatem na chwilę do tradycyjnego herbacianego pawilonu.
Na miejscu wszyscy goście witani są przez gospodarza osobiście. Podczas oczekiwania na zaproszenie do pawilonu, w którym odbyć ma się ceremonia, spośród przybyłych, wybierany jest gość honorowy. To on będzie pomagał podczas ceremonii. Każdy po kolei wchodząc do środka, obmywa dłonie i usta. W ten sposób symbolicznie obmywa się ze złych duchów. Do środka należy wejść pochylając się i okazując równość wobec innych.
Po wejściu i gdy wszyscy goście zajmą miejsca na tatami (specjalnych matach do siedzenia), gość honorowy w imieniu wszystkich, dziękuje za zaproszenie i przygotowanie ceremonii. Następuje wtedy poczęstunek lekkim posiłkiem, do którego podawane mogą być słodycze, ale też alkohol. Wreszcie następuje moment, kiedy to gospodarz przygotowuje matcha.
Do jej przygotowania potrzebne są:
- Matchawan - duża czarka używana do przygotowania herbaty
- Chashaku - bambusowa łyżeczka do nakładania
- Chasen - bambusowa miotełka do ubijania herbaty, wyglądem przypominająca pędzel
- Sitko do przesiania matchy przed zaparzeniem (aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się grudek).
Płaską łyżeczkę matchy należy wsypać do miseczki i zalać 150-200 ml wody o temperaturze 70-80 stopni Celsjusza. Następnie mieszać miotełką szybkimi ruchami do momentu rozpuszczenia się proszku i uzyskania na powierzchni herbaty pianki.
W zależności od tego, jak mocną herbatę zaparzył gospodarz, podaje on jedną czarkę przekazywaną między gośćmi, z której każdy upija łyk lub stawia przed każdym z gości jego osobistą czarkę z herbatą. Ceremonia dobiega końca, gdy każdy z obecnych wypije swoją porcję herbaty.
Jeśli chcecie osobiście uczestniczyć w ceremonii, w kilku miastach w Polsce, działają filie Szkoły Herbaty Urasenke z Kioto. Jedna z nich mieści się w Warszawie w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Kaian w Warszawie to jeden z nielicznych poza Japonią oczywiście, gdzie zachowane są wszystkie zasady zarówno wystroju jak i samej ceremonii. Pawilon znajduje się w klimatyzowanym pomieszczeniu i podzielony jest przesuwnymi, papierowymi panelami na część dla gościu, w której znajduje się wnęka tokonoma oraz zaplecze. Przed wejściem znajduje się kamienna misa służąca do opłukiwania ust i dłoni. Jest to jedyny taki pawilon w Polsce istniejący od 2004 roku.
A jeśli macie po prostu ochotę wypić czarkę pysznej herbaty, zjeść deser i przy tym poczuć magię Japonii, koniecznie odwiedźcie lokal przy ul. Mokotowskiej, który nie bez powodu przoduje w rankingach najlepszych miejsc z matchą w Warszawie.