O autorze
Z zawodu jestem matematykiem, ale przez 30 lat pracowałem w informatyce teoretycznej, a przez następne 20 prowadziłem rodzinną firmę cukierniczą istniejącą od roku 1869. Później — po przekazaniu zarządu firmy synowi Łukaszowi i synowej Małgosi — znów powróciłem do uczenia, choć nie informatyki, ale zarządzania. Szczególnie interesują mnie współczesne aspekty zarządzania jakością, a w tym motywowanie godnościowe jako przeciwieństwo metody kija i marchewki. Interesuje mnie też gospodarka wolnorynkowa, ekologia języka ojczystego (mówmy „w cudzysłowie”, a nie „w cudzysłowiu”) i parę innych tematów. Po pracy lubię teatr, muzykę baroku, Gabriela Garcię-Marquez, narty (zjazdowe i ski-alpinizm), wioślarstwo (skif), windsurfing i rower górski.
Mam też szczególną prośbę do dyskutantów: na moim blogu nie używajcie wulgaryzmów i innych nieobyczajnych zwrotów i określeń. Dyskutujmy na argumenty, a nie na epitety. Spróbujmy, może nam się uda.

Apel muzealników polskich

Dziś nie publikuję własnego tekstu, ale dramatyczny apel muzealników, pod którym już się podpisałem.APEL MUZEALNIKÓW POLSKICH DO MINISTRA KULTURY
W SPRAWIE MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ W GDAŃSKU

Jako polscy muzealnicy, w tym członkowie Komitetu Narodowego ICOM Polska Międzynarodowej Rady Muzeów i Stowarzyszenia Muzealników Polskich, wyrażamy wielkie uznanie dla zespołu kierowanego przez dyrektora Pawła Machcewicza za zaprojektowanie i stworzenie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jest to wybitne osiągniecie muzealnicze, wyróżniające się w skali międzynarodowej i uzupełniające infrastrukturę kultury polskiej o placówkę z wielkim i potrzebnym potencjałem edukacyjnym.

W ciągu krótkiego czasu powstała ekspozycja wywierająca wielkie wrażenie na zwiedzających, która pozwala im poznać w sposób niezwykle emocjonalny, ale zarazem zgodny z osiągnięciami nauki i wolny od partykularnych stereotypów, obraz tego największego kataklizmu ubiegłego stulecia. Podstawą muzeum jest zaś wyjątkowa kolekcja, licząca ponad 40.000 unikatowych obiektów, na którą - co jest ewenementem na skalę światową - składają się w znacznej mierze depozyty i dary, w tym również te od licznych muzeów polskich i zagranicznych.

Dziękując twórcom muzeum, apelujemy do Pana Ministra Kultury Prof. Piotra Glińskiego, o wsparcie jego jak najszybszego otwarcia w autorskim kształcie, i o umożliwienie polskiej i zagranicznej publiczności zapoznania się z tym wielkim osiągnięciem polskiej kultury.


Poparcie apelu muzealników należy wysyłać na adres:
Jerzy Halbersztadt
Wiceprzewodniczący Komitetu Narodowego ICOM Polska
Międzynarodowej Rady Muzeów
Prezes Fundacji Partnerstwo w Kulturze
tel. +48 601 214947
e-mail: jh@jerzyhalbersztadt.pl
Twórca i do 2011 r. dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie
W latach 1992-2003 dyrektor Programu Polskiego Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie
Organizator i pierwszy dyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego otwartego w 1989 r.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
MamaDu 0 0"Moja córka żyła 70 minut". Gest mamy po śmierci dziecka poruszył ludzi na całym świecie
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!
HYDEPARK 0 0Amatorzy często trenują tak ostro jak zawodowcy. Różnica często się zaciera
0 0Święta to czas (u)dawania. Tomasz Kot w poruszającym spocie, daje cenną lekcję
0 0"Chodziło o to, by mężczyźni odzyskali godność". Tomasz Raczek szczerze o zamknięciu "Playboya"
0 0Była pierwszą polską influencerką, kochała kobiety i seks. Łempicka to dziś ikona