O autorze
Andrzej Hennel - ur. 1949 r., dr hab. fizyki doświadczalnej ciała stałego, pracownik Uniwersytetu Warszawskiego w latach 1971-2001 (od 1992 roku profesor UW). Pomysłodawca, twórca i pierwszy dyrektor Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno - Przyrodniczych UW w latach 1992-2001. Pracownik Uniwersytetu Piotra i Marii Curie w Paryżu w latach 1978-1980 oraz Massachusetts Institute of Technology w Cambridge (USA) w latach 1984-1986.

Autor i tłumacz szeregu tekstów naukowych i popularno - naukowych oraz audycji radiowych. Hobbysta genealog, polski Kurator największego internetowego drzewa genealogicznego świata – „Geni”.

Ogłaszam alarm dla ...

Victor D’Hondt (1841-1901)
Victor D’Hondt (1841-1901) Wikipedia
Zjednoczona opozycja mogła zdobyć władzę w 13 sejmikach, gdyby zawarła koalicję przed wyborami, a nie po wyborach. Nie wolno tego błędu popełnić ponownie.


Wyniki wyborów do sejmików były dla niektórych szokiem. Nie rozumieli dlaczego PIS wygrał w wielu miejscach. Wszystko to zawdzięczamy Metodzie D’Hondta, która na dodatek ulega wzmocnieniu przy mniejszych okręgach wyborczych.
W wyborach do Sejmu na 460 posłów mamy 41 okręgów wyborczych, co daje średnią 11 mandatów poselskich na okręg. Natomiast przy sejmikach na 85 okręgów wyborczych przypadają 552 mandaty, co daje średnią 6 i pół mandatu na okręg. Mniejsza liczba mandatów w okręgu powoduje istotne „wzmocnienie” skutków metody D’Hondta.
Bardzo charakterystyczne są wyniki dla sejmiku łódzkiego, w którym wyniki poszczególnych partii były bardzo zbliżone do wyników ogólnopolskich. PIS zdobył tam ok. 35% głosów, Koalicja Obywatelska 28%, PSL 13%, SLD 6%, KUKIZ 6%.
Popatrzmy na tabelę wyników dla sejmiku łódzkiego:Jak widać 35% uzyskane przez PIS wystarczyło do osiągnięcia 17 mandatów (ponad 50%), czyli absolutnej większości w sejmiku. Poza PISem tylko KO (12 mandatów) i PSL (4 mandaty) weszły do sejmiku. Pozostałe partie mimo przekroczenia wymaganych 5% pozostały za burtą.
Uważam, że wyniki dla tego sejmiku powinny stanowić Memento dla naszych polityków. Głosowało ponad milion osób, PIS zdobył około jednej trzeciej głosów i osiągnął bezwzględną większość.
Chciałbym pokazać niezwykle prosty sposób odwrócenia tego wyniku. Gdyby proeuropejskie partie KO, PSL i SLD zawarły przed wyborami koalicję „Europa”, to miały by ponad pół miliona głosów (ok. 48%). Po przeliczeniu metodą D’Hondta, we wszystkich pięciu okręgach łódzkich, wyników dla tego wariantu - okazuje się, że Europa zdobyłaby 20 mandatów, a PIS tylko 13 (zamiast 17). KO zachowała by 12 mandatów, PSL zwiększyło by swój wynik do 5 mandatów i SLD zdobył by 3 mandaty.
Jeżeli podobną analizę przeprowadzić dla wszystkich sejmików, to okazuje się, że koalicja „Europa” mogła zdobyć władzę w 13 sejmikach! PIS miałby tylko 3 sejmiki – małopolski, podkarpacki i lubelski.

Gdy widzi się w telewizji polityków różnych partii dumnych ze swojej „samodzielności”, warto się zastanowić, czy rozumieją oni, że w skali kraju stracili w ten sposób kilkadziesiąt mandatów sejmikowych i otworzyli dla PIS drogę do sukcesu.
Spójrzmy teraz w przyszłość. Przed nami wybory do Parlamentu Europejskiego. Tam będzie znów obowiązywać metoda D’Hondta, tylko w skali całego kraju. Zwróćmy uwagę na tabelę wyników ostatnich wyborów.

W 2014 roku obecnie rządzące partie zrobiły błąd i startowały osobno. Partia Ziobry zdobyła ok. 4%, partia Gowina ok. 3%, obie poniżej 5%. Obydwie partie nie zdobyły zatem mandatów. PIS jak i Platforma zdobyły ok. 32% głosów, co oznaczało po 19 mandatów poselskich. Poza tym SLD zdobył 5 mandatów, a PSL i partia Korwina-Mikke po 4 mandaty. Tym razem partie prawicowe już nie powtórzą swojego błędu, co oznacza, że tak dobry wynik (28 mandatów dla partii proeuropejskich) może się nie powtórzyć.
Przeliczmy metodą D’Hondta powyższe wyniki przy założeniu, że 3 partie zaznaczone na czerwono w powyższej tabelce (PIS, Gowin i Ziobro) startowały razem. Wtedy powiększony PIS zdobyłby 21 mandatów zabierając jeden mandat Platformie i jeden PSL.
Możliwością skontrowania wzrostu liczby mandatów dla PIS jest hipotetyczna koalicja partii proeuropejskich. Możemy przeliczyć więc wyniki raz jeszcze, przy założeniu, że Platforma, PSL, SLD i Twój Ruch Palikota (partie zaznaczone na zielono w tabeli) stworzyły koalicję „Europa”.
Wynik byłby następujący – Europa zdobywa 28 mandatów, PIS – 20, a partia Korwina-Mikke traci jeden mandat i zdobywa 3 mandaty.
Zastanówmy się teraz nad wyborami wiosną 2019 roku. Biorąc pod uwagę wyniki wyborów samorządowych w miastach i zakładając wariant bardzo optymistyczny zjednoczonej opozycji w koalicji „Europa” można sobie wyobrazić, że koalicja ta zdobędzie nawet 60% głosów. Załóżmy dalej, że PIS z koalicjantami zdobędzie około 30%, a pozostali „niestowarzyszeni” około 10 głosów. Przy takich wynikach głosowania koalicja „Europa” ma szansę nawet na 34 mandaty spośród 51. Natomiast, jeżeli partie proeuropejskie nie stworzą koalicji w wyborach do Parlamentu Europejskiego, to na pewno ich wynik będzie gorszy, może nawet gorszy niż 28 mandatów obecnie posiadanych.
Namawiam wszystkich dziennikarzy, ludzi na Facebooku i innych portalach społecznościowych, członków rodzin i przyjaciół polityków – tłumaczcie im, że metoda D’Hondta premiuje wszelkie koalicje i umożliwia zwiększenie liczby zdobytych mandatów. Głosowanie na małe partie, które zdobywają kilka do kilkunastu procent głosów będzie obarczone dużym ryzykiem zmarnowania głosów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Jazda w tym aucie to czysta przyjemność. Rodzina będzie zachwycona
Brita 0 0Co powinno pić dziecko? Dobrą wodę znajdziesz nie tylko na sklepowych półkach
TYLKO W NATEMAT 0 0PiS przystąpił do realizacji obietnic, czyli dlaczego Polacy będą zarabiali mniej
0 0Tak PiS załata budżet. W styczniu ceny alkoholu i papierosów pójdą w górę!
Leroy Merlin 0 0Glamour, a może... pustynny? Najnowsze ekscytujące trendy w urządzaniu wnętrz
Möller's 0 0Jak wspierać rozwój dziecka po 4 tygodniu życia? Ten składnik warto wprowadzić do diety
dad:HERO 0 0I wtedy wchodzi Pepsi, cała na różowo… Wina musującego z logiem tej firmy się nie spodziewałeś
Volvo 0 0Chcesz tanio kupić nowy samochód? To najlepszy moment. Zobacz, co wymyśliło Volvo
0 0Takich ludzi trzeba jak najszybciej wyeliminować z dróg. "Bogate dzieciaki" chwalą się piractwem