O autorze
Attache ekipy olimpijskiej Londyn 2012, wcześniej na 12 igrzyskach jako dziennikarz, komentator tv i rzecznik prasowy, honorowy prezes Polsiego Związku Golfa

TU ROZGŁOŚNIA POLSKA...

Radio stało w kuchni. Żeby jak najdalej od drzwi wejściowych. Bo będzie słychać na korytarzu, gdy walcząc z zagłuszarką ojciec podgłośni starego poczciwego pionierka. Siedzieliśmy całą rodziną wokół trzeszczącego przedwojennego radia. Wieczór w wieczór. Takie są moje prawdziwe wspomnienia z dzieciństwa…


3 maja 1952 roku po raz pierwszy z Monachium zaatakował komunistyczną Polskę ten sygnał i ten głos – „tu Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa”. I mimo gigantycznych środków wydawanych w kraju na zagłuszanie, docierał ten głos nadziei nad Wisłę przez dziesiątki lat. Najpopularniejsza stacja radiowa na świecie nadającą zza granicy do innego kraju. Fenomen popularności, zjawisko socjologiczne i patriotyczne. Pół Polski pochylone nad przeważnie kiepskim jeszcze radioodbiornikiem szukało prawdy natężając do bólu słuch.

Bez zbędnego patosu i rocznicowych wzruszeń powiem tak jak setki tysięcy z mojego pokolenia – tam uczyliśmy się historii, a nie w szkole. Stamtąd mieliśmy wiedzę o świecie i paradoksalnie także o Polsce. Wtedy zafascynowała mnie wielka polityka, ale też sport.

Bohdan Tomaszewski dzisiaj nestor światowych komentatorów sportowych, człowiek legenda kilku pokoleń, często wspominał swojego nauczyciela Wojciecha Trojanowskiego. To on właśnie w czasie meczu piłkarskiego reprezentacji wzniósł jesienią 1939 roku słynny okrzyk – „Jezus Maria Niemcy atakują!” A chłopi rzucali kosy w polu i biegli do stodoły po karabin. Pan Wojciech był też moim głównym, poza Polskim Radiem, łącznikiem miedzy światowym sportem, a miejscowym, naszym Kujawiakiem Włocławek. Miałem honor, ja młokos, na wycieczce olimpijskiej w Monachium poznać pana Trojanowskiego, przedwojennego sportowca, człowieka, który z tego monachijskiego radia opowiadał o wielkim świecie i wspaniałym sporcie. I robił to w sposób odległy od dzisiejszych histerycznych norm, ale bardziej precyzyjnie i fachowo.


Senat RP ogłosił maj miesiącem Radia Wolna Europa. Podnosząc rękę za tą jednomyślnie przyjętą uchwałą głosowałem za swoją młodością dziękując rodzicom i Wolnej Europie za taki właśnie wybór.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Daleko mi do ideału, ale lubię pomagać ludziom". Rinke Rooyens o nowym programie i ojcostwie
0 0Julia Wieniawa pokazała się bez makijażu. Fani nie dowierzają: "Kogo chcesz okłamać?"
0 0Komendant policji stracił stanowisko. Powód? Rozsyłał memy wyśmiewające PiS
0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
KRUK 0 0Walka z długiem. Tak postępuj, gdy do twoich drzwi puka firma windykacyjna
0 0Proste rozwiązanie problemów z elektroniką. Działa również w przypadku tego urządzenia
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie obchodzą cię zmiany klimatu za 50 lat? Wiemy, jak będzie wyglądała pogoda w Polsce za dekadę
DADHERO.PL 0 0Mieliśmy polskiego Raya Charlesa. Genialny Dawid Ogrodnik w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza"
0 0Joanna Przetakiewicz w nagiej sesji. "Zapisuję sobie pani zdjęcia w telefonie"

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy