O autorze
Andrzej Supron - Jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskich zapaśników. Multimedalista mistrzostw świata i Europy, a także srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich. Komentator walk WWE oraz gal MMA, wcześniej gospodarz programu rozrywkowego "Trafiony zatopiony". Promotor zapasów, silnie zaangażowany w akcje "Save olympic wrestling". W geście protestu przeciwko usunięciu jego ukochanej dysycypliny z programu igrzysk olimpijskich oddał medal zdobyty na IO w Moskwie.

Zapasy w każdej szkole

Zapasy to chyba najbardziej ogólnorozwojowa dyscyplina sportowa na świecie. Dlaczego zatem nie wprowadzić jej elementów do programu nauczania lekcji WFu?Zapasy to wspaniała dyscyplina wyjściowa, która świetnie przygotowuje do innych sportów. Doskonały przykład stanowi lekkoatleta, multimedalista igrzysk olimpijskich Carl Lewis. Ten wybitny sprinter i skoczek w dal zaczynał właśnie od zapasów.

Zapasy nie wymagają dużych nakładów finansowych czy odpowiednich predyspozycji fizycznych. Trenować mogą zarówno chłopcy jak i dziewczynki. Liczne kategorie wagowe pozwalają rywalizować dzieciom drobnym, a także większym czy wręcz otyłym. Dzieci z nadwagą nie będą czuły się skrępowane swoim wyglądem, a ich budowa ciała może okazać się atutem w walkach zadaniowych z rówieśnikami. Zapasy mogą pomóc takim dzieciom w odzyskaniu pewność siebie i zdobyciu uznania w oczach kolegów i koleżanek z klasy.

Dodatkową zaletą zapasów jest bezpieczeństwo i niskie ryzyko doznania kontuzji (w przeciwieństwie do innych sportów walki, w zapasach nie wykorzystuje się dźwigni, duszenia i nie wyprowadza ciosów). Sport ten nie wywołuje agresji, aby wygrać trzeba myśleć racjonalnie przez całą walkę. Przepisy zapaśnicze przewidują kary dla zawodników faulujących (np. próbujących uderzyć przeciwnika głową) lub zachowujących się w sposób agresywny.

Moim marzeniem jest, aby zapasy były obecne na każdym szczeblu edukacji, od szkoły podstawowej po uczelnie wyższe. Oczywiście program zajęć musi być dostosowany do wieku i możliwość dzieci. W klasach 1 – 3 byłoby więcej ćwiczeń ogólnorozwojowych niż konkretnych technik zapaśniczych. Wraz z rozwojem młodych sportów nauczyciel mógłby rozbudowywać program lekcji np. dodając proste chwyty. Ważne jest, aby dzieci odpowiednio przygotować, nauczyć jak upadać, rozgrzewać się, to pozwoli uniknąć kontuzji na kolejnych etapach. Już teraz uczniowie szkół podstawowych wykonują przewroty, skoki przez kozła czy stanie na rękach. Warto dodać jeszcze kilka ćwiczeń poprawiających gibkość, dynamikę i koordynację ruchową. Poniżej przykłady jak można prowadzić zajęcia z dziećmi i młodzieżą w różnym wieku.
Wprowadzenie elementów zapasów do programu nauczania w polskich szkołach wcale nie musi być trudne. To mit, że zapasy wymagają dużych środków finansowych. Wbrew pozorom nie potrzeba wiele, aby urozmaicić lekcje WF-u. Do przeprowadzenia zajęć z elementami zapasów wystarczy mata, dwóch zawodników i trener. Wiele ćwiczeń wykonuje się wykorzystując sprzęt, który jest już obecny w polskich szkołach np. piłki lekarskie. Raz zakupiona mata może być również wykorzystywana do prowadzenia innych zajęć sportowych.

Z myślą o młodych zapaśnikach napisałem program projektu „Zapasy w każdej szkole”. Wraz z łódzkim senatorem, Maciejem Grubskim staramy się przekonać do niego Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Panią Minister Joannę Muchę. Senator doskonale rozumie moją wizję, gdyż sam trenował zapasy. Nie musiałem długo go przekonywać, aby poparł mój projekt.

Zachęcam do polubienia strony na Facebooku „Zapasy w każdej szkole” .
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0"Byłam przed 30, a nie chciało mi się żyć". Patrycja schudła 50 kg, pokonała hashimoto i depresję
MamaDu 0 0"Cesarskie cięcie powoduje problemy dziecka w dorosłości". Wywiad z prof. Ewą Helwich
DADHERO.PL 0 0Nie wiesz jak? Nie przejmuj się, nie ty jeden. Oto nasze rady, jak mądrze wychowywać syna
SAP 0 0Od personalizacji adidasów do zatrzymania powodzi. Oto jak transformacja cyfrowa zmienia nasze życie
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
MamaDu 0 0"Moja córka żyła 70 minut". Gest mamy po śmierci dziecka poruszył ludzi na całym świecie
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
0 0Technika sprzed 5 tys. lat pomoże ci popełnić mniej błędów. Mnisi mieli rację
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!