Ania Kruk

5 filmów z biżuterią w roli głównej

Cześć w kolejny w piątek! Ledwo nadążam pisać dla Was co tydzień, ale skoro cykl nazywa się „Piątki w Piątki” - co zrobić. Człowiek chce być porządny i dotrzymywać terminów musi… Więc przy okazji, kolejny trik motywacyjny: słowa mają wielką moc, i jeśli chcesz się zmusić do systematyczności, to nazwij swój projekt dniem tygodnia… Taki żart, zanim przejdę do tematu. Dziś o biżuterii. Tak, jak to często ludzie pytają, kiedy się przedstawiam: jestem „z tych” Kruków, więc temat biżuterii musiał się pojawić. Ale nie do końca w takiej formie, jak podejrzewacie. 3, 2, 1 … BAM! 5 filmów z biżuterią w roli głównej. Zaczynamy!


5. „Pretty Woman”
Na rozgrzewkę 2 filmy, gdzie biżuteria nie była może centralnym punktem akcji, ale mocne bohaterki sprawiły, że zapisała się w historii kina. Tak jak w przypadku filmu „Pretty Woman”. Klasyk lat 90., po którym Julia Roberts stała się ikoną mody i kina. Długa czerwona suknia, białe rękawiczki, rude loki i do tego ten naszyjnik. Podobno scena kiedy Richard Gere wręcza jej biżuterię była tylko w połowie wyreżyserowana: Gere chciał sobie zażartować z Julii przytrzaskując jej palce, więc jej śmiech był zupełnie naturalny i spontaniczny – dlatego pewnie tak świetnie wypadł w filmie. I z takim właśnie spontanicznym wybuchem śmiechu Julię Roberst od tego czasu kojarzymy :) Sam naszyjnik? 23 rubiny otoczone brylantami w oprawie białego złota, wykonany na zamówienie przez francuskiego mistrza złotniczego Freda Joailliera.


4. „Śniadanie u Tiffany’ego”
Jeden z najsłynniejszych naszyjników na świecie! Stylizacje, sukienki i biżuteria, którą nosiła na planie Audrey Hepburn, kiedy wcieliła się w postać Holly Golightly od lat inspirują miliony kobiet na świecie. W internecie znajdziecie mnóstwo tutoriali „Jak zrobić makijaż w stylu Audrey Hepburn” (link do najlepszej Lisy Elridge), „Jak ubierać się w stylu Audrey Hepburn” (trochę o tym pisałam już tutaj), a nawet… „Jak samemu zrobić naszyjnik ze Śniadania u Tiffany’ego”. W filmie pojawia się kilka naszyjników, ale wszyscy wiedzą, O KTÓRY chodzi.


Grube sznury pereł, diamentowa broszka z przodu, diamentowa ozdoba we włosach, do tego czarna, wąska sukienka, czarne rękawiczki i czarne okulary… Z resztą przypomnijcie sobie sami:


3. „Mężczyźni wolą blondynki”
Marylin Monroe śpiewająca „Diamonds Are a Girl’s Best Friend” bardzo wprost deklaruje światopogląd swojej filmowej bohaterki. Trochę smutne, trochę straszne, uroczo bezpośrednie, a na pewno: bardzo, bardzo znane. Ikoniczna blondynka Hollywood. Satynowa różowa suknia, rękawiczki do kompletu (czy mi się wydaje, czy to już trzecie rękawiczki w tym zestawieniu? O co chodzi?), brylantowa kolia. Piosenka żyje swoim życiem, inspiruje kolejnych artystów do rozmaitych coverów i reinterpretacji. Śpiewała ją Madonna, Kylie Minogue, Nicole Kidman w filmie Moulin Rouge, Geri Halliwell, czy nawet Anna Nicole Smith (hmmmm…).


Naszyjnik w filmie jest prawdziwy, nazywa się „The Moon of Baroda” i ma naprawdę długą historię. Przez ponad 500 lat należał do Maharadży Barody, zanim w XVIII wieku trafił do Europy, w ręce austriackiej cesarzowej Marii Teresy. Nosiła go podobno Maria Antonina. Potem został skradziony i zwrócony do Indii, gdzie pozostał kolejne 200 lat, aż kupił go Meyer Rosenbaum i wypożyczył dla Marylin Monroe do filmu.


2. „Władca Pierścieni”
Tak, tak, to zdecydowanie jest film z biżuterią w roli głównej. Tylko, że mówimy nie o brylantowych koliach, a o magicznym pierścieniu. Trylogia „Władca Pierścieni” zbudowana jest wokół misji zniszczenia Jedynego Pierścienia, co ostatecznie uwolni Śródziemie od Saurona. Wszyscy fani fantastyki te słowa znają na pamięć: „One Ring to rule them all, One Ring to find them. One Ring to bring them all and in the darkness bind them!”.1. „Titanic”
Kto nie pamięta Titanika i na nim nie płakał, ręka w górę! Leo&Kate, miłość ponad podziałami, lodowata woda oceanu, Celine Dion śpiewająca „My Heart Will Go On”, zaborczy narzeczony, apodyktyczna matka, piękne suknie balowe, i… Kate Winslet pozująca dla speszonego Leo ubrana tylko w naszyjnik. TEN NASZYJNIK. Serce Oceanu.

Stworzony na potrzeby filmu, inspirowany prawdziwym klejnotem – legendarnym Hope Diamond, błękitnym brylantem wartym 250 milionów dolarów. Biżuteria, którą pokazano w filmie została stworzony na zamówienie, przez słynnego jubilera, markę Harry Winston. Ponieważ po premierze zapanował istny szał na wszystko, co związane z Titanikiem, nic dziwnego, że Harry Winston musiał stworzyć kolejny naszyjnik: tym razem z 170-karatowym szafirem, otoczonym brylantami, wyceniany na 4 miliony dolarów. Gloria Stuart, aktorka, która grała Rose w starszym wieku, założyła ten naszyjnik na galę oskarową w 1997, co przeszło do historii jako jeden z najdroższych naszyjników jaki kiedykolwiek na galę założono.


W dzisiejszym zestawieniu mam ochotę przyznać kilka, jak to ładnie brzmi po angielsku: „honorable mentions”, a po polsku to będą – wyróżnienia. Już krótko, bez opisów, pięć pań i pięć biżuteryjnych ozdób. Zgadniecie jakie to filmy?

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

POLECAMY

FELIETON 0 0Ilu ludzi ma jeszcze zginąć na pasach? Posłowie, przestańcie się bać kierowców!
0 0Kaju Godek, zamilcz. Naprawdę wolałabym nie usłyszeć tych słów o miesiączce
X-lander 0 0Złożysz go jedną ręką. Mamy cenią go za wielofunkcyjne zastosowanie
PSSB 0 0Konsultanci sprzedaży bezpośredniej. Kim są osoby działające w tej rozwijającej się branży?
POLECAMY 0 0Tak Kaczyński traci władzę. Po wyborach dostał dwa potężne ciosy
DADHERO 0 085 procent kierowców w Warszawie chce mnie zabić. I mam tego dosyć!