O autorze
Coach, psychoterapeuta z Wrocławia JestesOK i BiznesCoach
„Wierzę, że każdy ma wiele zasobów, by zmieniać to, co niesatysfakcjonujące. Rozumiem jakie tkwią w nas mechanizmy obronne, i jak ciężko je przezwyciężyć, lub wykorzystać na naszą korzyść czy to w biznesie czy w strefie prywatnej.” Anna Drabek

W poszukiwaniu szczęścia

Internet
W takim razie jaki jest cel życia?


Miłość, relacje?
Biorąc pod uwagę: że człowiek jest zwierzęciem stadnym; że wielu z nas wierzy w przywiązanie do Boga i relacje z nim; że dziecko które się rodzi do pierwszego miesiąca jest przekonane, że ono i matka to jedno ciało itp. . Buduje się obraz mówiący, że relacje i ich jakość są głównym wyznacznikiem naszego szczęścia.


WZÓR PRZYWIĄZANIA

Kształtuje się już od pierwszych dni, pierwsze lata naszego życia są najistotniejsze pod względem budowania osobowości jednostki. Jeżeli ktoś od wczesnego dzieciństwa doświadczył nadopiekuńczości czy zaniedbania, traum, bycia ignorowanym … . Wówczas w obliczu niezaspakajanych potrzeb lub nadużyć (także nadopiekuńczości) wykształca się zazwyczaj sylwetka podporządkowana władzy rodzicom/autorytetom, zbyt krucha by przeciwstawić się, poznać swoje potrzeby, zacząć je zaspakajać i ich chronić. W takich przypadkach może wykształcić się osobowość na przykład depresyjna, nie wyrażająca swojego sprzeciwu, złości na zewnątrz, ale także i osobowość bierno-agresywna kiedy ktoś przerzuca swoje negatywne uczucia na innych. Szereg różnych zaburzeń typu nerwice, lęki, strach przed bliskością, które są mieszanką głodu bliskości i strachem przed nią, brakiem poczucia bezpieczeństwa z chęcią posiadania wpływu.


Co tylko jest dowodem na to, że relacje z bliskimi mają ogromny wpływ na nasze sampoczucie.

Każdy z nas popełnia błędy, jako partner w związku, jako rodzic, jako szef. Nasz wzór przywiązania i doświadczenia społeczne, mają ogromny wpływ na nasze relacje, czy to w związku, czy z managerem, pracownikami, a nawet sąsiadami.

SZCZĘŚCIE W NIESZCZĘŚCIU:

1. Nawet będąc dorosłym, jesteśmy w stanie pracować i zmieniać swoje zachowania, a także wpłynąć na swój wzór przywiązania. Dzięki czemu atrakcyjniejsze staną się dla nas osoby stabilne emocjonalnie, zamiast przyciągać do siebie osoby toksyczne, uzależnione czy inne.


2. Prawidłowy wzór przywiązania w wieku dorosłym powinniśmy zacząć budować od relacji z samym sobą. Od wydobycia swoich potrzeb, pragnień, by zbudować mocną i stabilną osobowość, zamiast kruchej, zmiennej. To są piękne momenty w psychoterapii, czy coachingu kiedy klient zaczyna patrzeć na otaczający go świat ‘swoimi oczami’, a nie przez pryzmat wdrukowanych z zewnątrz przekazań: „nie jesteś wart mojej uwagi” „do niczego się nie nadajesz”, „nie poradzisz sobie”, „jak będziesz miał pieniądze to dopiero będziesz wartościowy”, „jak będziesz postępował wg naszych reguł to okażemy Ci wsparcie”.

3. Dostęp do psychoterapeutów jest dużo łatwiejszy a i rozwój osobisty stał się modny. Słowa „pracuję nad sobą” stały się bardziej powodem do dumy niż wstydu.

NO DOBRZE, WIĘC CZYM JEST KOCHANIE?

Kochanie to przede wszystkim czasownik, czyli robić coś, np. opiekować się, dbać o relacje, utrzymywać bliskość, znać siebie i partnera, być życzliwym, spełniać potrzeby swoje i partnera. To okazywanie sobie szacunku i nawet w momentach trudnych rozmawianie ze sobą, czy konstruktywne kłócenie się, czyli takie które doprowadza do rozwiązań, a nie skupia się na piętrzeniu problemu.

Szczęśliwi małżonkowie żyją 4 lata dłużej i są zdrowsi od związków których nie można zaliczyć do udanych. Ponad to tkwienie w nieudanym związku bądź wiązanie się z kimś z niewłaściwych powódek (dla pieniędzy, tradycji i innych) zwiększa o 35% zachorowalność na depresje.
Naukowcy L. Verbrugge, J. House z Uniwersytetu Michigan

Warto zmierzyć swój związek patrząc się, czy z tą drugą osobą jesteśmy lepszą wersją siebie czy raczej tą gorszą, sfrustrowaną, narzekającą, cierpiącą. Oczywiście może być tak, że problem tkwi w nas samych, więc warto ratować nie tylko związek ale i samego siebie.

Teorie i praktyka szczęśliwych związków pokazują, że szczęście można osiągnąć z osobą, która w sposób naturalny pomaga wydobyć nasze dobre strony, dzięki której czujemy się lepiej sami ze sobą. W związku z miłości wzajemnej, w którym panuje życzliwość, docenienie i szacunek.

Na koniec dodam, 'to' się nie udaje samo z siebie, to się robi, o to się walczy i stara.

Anna Drabek Coach ACC, psychoterapeuta z Wrocławia
Prowadzi sesje w gabinecie i online.
www.JestesOK.pl i www.BiznesCoach.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYBORY2019 0 0W mediach Rydzyka przedwyborczy post. "Wystarczy nie jeść dzień, żeby uchronić ojczyznę przed złem"
0 0Chcą zlikwidować MEN. Macie dość chaosu PiS? Program Konfederacji o edukacji to dopiero rewolucja
Coca-Cola 0 0Jak uczyć dzieci chronić środowisko, czyli czy najmłodsze pokolenie uratuje świat
Duka 0 0Szwedzki przepis na spotkanie. “Krog” to kolejne modne słowo ze Skandynawii