O autorze
Ekspertka równościowa, socjolożka, publicystka. Felietonistka "Dziennika Opinii". Współorganizatorka III Europejskiego Kongresu Kobiet. Autorka "Pocztu przeciwników praw kobiet" wystawionego w Muzeum Sztuki w Łodzi. Napisała pracę dyplomową o matce socjologii, Harriet Martineau. Interesuje się polityką, herstorią i social media. Miłośniczka dobrej kawy i muzyki Beatlesów. Twittuje.

Beczka śmiechu

W tym samym czasie gdy na antenie TOK FM Rafał Betlejewski radośnie chichotał opowiadając o technice gwałcenia kobiet w windzie, w biurze Pełnomocniczki ds. Równego Traktowania trwało spotkanie na temat ochrony ofiar zgwałcenia. Dyskusja, a zwłaszcza jej kuluarowa część, byłaby kopalnią przezabawnych anegdot dla pana Betlejewskiego. Specjalnie dla niego postanowiłam przytoczyć kilka wybranych.


* Głęboko wierząca młoda katoliczka została zgwałcona przez starszego mężczyznę. Biegły sądowy orzekł, że nie ma mowy o przestępstwie, bo kobieta była dziewicą, a więc nie miała kompetencji potrzebnych do tego, by odróżnić seks od gwałtu.

* Kobieta brutalnie zgwałcona przez prawie już eks-męża usiłowała popełnić samobójstwo. Odratowano ją i trafiła do szpitala psychiatrycznego na obserwację. Ordynator orzekł, że musi być chora psychicznie, skoro nie chce uprawiać seksu z własnym mężem.

* Mężczyzna na swoje ofiary wybierał kobiety z dziećmi w wózkach. Przykładał nóż do szyi dziecka i groził, że jeśli kobieta nie zaspokoi go oralnie, to poderżnie dziecku gardło.

* Kobieta właśnie urodziła dziecko. Przed upływem miesiąca od porodu mąż zażądał seksu, a ponieważ żona (której krocze jeszcze się nie zagoiło) odmówiła, zgwałcił ją analnie. Biegły, który zapoznał się z obdukcją kobiety stwierdził, że rozerwany odbyt to najpewniej efekt komplikacji poporodowych.

* Dwóch mężczyzn zgwałciło swoją sąsiadkę - wciągnęli ją do mieszkania, gdy zmierzała na swoje piętro. Użyli prezerwatywy. Biegła sądowa stwierdziła, że nie może być mowy o przestępstwie, bo “dynamika gwałtu” wyklucza użycie kondomu. Sąd uznał, że gwałtu nie było.


And last but not least

* Lekarze, do których trafiają zgwałcone kobiety, często nie podają im leków, które zapobiegłyby zakażeniu się wirusem HIV i wirusem zapalenia wątroby typu C, oraz zajściu w ciążę (antykoncepcja postkoitalna). Komplet tych leków kosztuje 2,5 tysiąca złotych i trzeba je zażyć jak najszybciej. Ponieważ nie ma pewności czy NFZ nie uzna podania leków za fanaberię i odmówi refundacji, lekarze oszczędzają na pacjentkach. Albo dojdzie do zakażenia, albo nie, okaże się za pół roku od zgwałcenia. 6 miesięcy życia kobiety w strachu i niepewności w związku z możliwością zakażenia się śmiertelną chorobą plus trauma samego gwałtu - prawda, że zabawne?

Moja przyjaciółka została zgwałcona i przeżyłem to w dramatyczny sposób - mówi Betlejewski. Ciekawe jakie przeżycia towarzyszyły przyjaciółce słuchającej rechoczącego z gwałtu przyjaciela. Zapewne, tak jak inni "którzy mogli poczuć się urażeni", wykazała się totalnym brakiem poczucia humoru.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
MAMA:DU 0 0Ją okrzyknięto "babą od zboków", jej uczniów "zboczonymi". Psycholożka zdradza, co robi na WD
0 0Podstawowy argument antyszczepionkowców obalony! Prawnik wyjaśnia najprościej, jak się da
0 0Wypijają 18 l mleka na śniadanie. Liczba porodów 44-latki zadziwia, a wkrótce kolejny

DZIEJE SIĘ

0 0"Gwarantuję, że idę do Sejmu". To on miał oddać mandat Piotrowiczowi
0 0Piotrowicz jednak nie trafi do Sejmu! PiS ucina spekulacje

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Netflix grozi palcem – ta zapowiedź może oznaczać zmianę zasad na jakich korzystasz z serwisu
DADHERO.PL 0 0"Nie jestem Tonym Hawkiem..." Adam Malita, pionier deskorolki w Polsce, o sporcie i ojcostwie
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych